1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Faturalar faizsiz ertelenmeli
Faturalar faizsiz ertelenmeli

Faturalar faizsiz ertelenmeli

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan, elektrik ve doğalgaz abonelerine ait faturaların faizsiz ertelenmesini ve borcundan dolayı kesintiye gidilmemesi talep etti.

A+A-

Küresel bir sorun olan Corona virüsün gösterdiği etkinin herkes tarafından bilindiğini belirten Arıkan, "Her sektör, tüm vatandaşlar  bundan etkilendi, gelirler azaldı, azalıyor.  OSB Müdürlükleri bu konuda gerekli girişimlerde bulundular. OSB bünyesinde olmayan, sanayi, ticari ve mesken abone gruplarında da girişimler bekliyoruz. Hükümetin bu virüs probleminin etkisinin azaldığını veya etkisiz hale geldiğini  bildirinceye kadar, elektrik ve doğalgaz abonelerine ait faturaların faizsiz ertelenmesini, elektrik ve doğalgaz kesintisine gidilmemesini  talep ediyoruz. Elbetteki elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin de ödeme konusunda devlete karşı yükümlülüklerinin bulunduğunu biliyoruz. Dolayısı ile dağıtım şirketlerinden önce, hükümetin bu konuyu da hızlandırarak sonuca kavuşturmasını bekliyoruz" dedi. 

BİLGİLENDİRMEK ZORUNDALAR

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgibi bilgi veren Arıkan, "Tüketicinin elektrik enerjisi tüketimine ilişkin ödemelerini son ödeme tarihine kadar yapmaması durumunda görevli tedarik şirketi tüketiciye yazılı olarak en az 5 iş günü ödeme süresini içeren ikinci bildirimde bulunur. Görevli tedarik şirketi yazılı bildirimle birlikte kalıcı veri saklayıcılarından en az birini kullanarak tüketiciyi bilgilendirmek zorundadır.  Kısacası; faturanız borcunuzu ödemeniz için yapılan ilk bildirimdir. Elektrik faturanızda yer alan son ödeme tarihini geçirdiğinizde,  elektrik tedarik şirketinin yazılı olarak ikinci kez ödeme bildirimi yapması gerekir. Örneğin, bazı elektrik şirketleri bildirimi kısa mesaj yoluyla yapmaktadır. İkinci bildirim yapıldıktan sonra, en az beş iş günü içinde ödeme yapılmazsa elektrik enerjisi kesilir. Borç faizi ile birlikte ödenince bağlama işlemi ve bağlama bildirimi yapılır ve bir sonraki faturada kesme bağlama bedeli alınır. Elektrik en geç iki iş günü içinde yeniden bağlanır. 2020 yılından itibaren geçerli  olan  kesme-bağlama  bedeli; AG aboneler için, 37,3 TL,  OG aboneler için 189,8 TL dir. 5 kW sözleşme gücü olan meskenler ile   9 kW sözleşme gücü olan ticarethanelerde kesme-bağlama ücreti 37,3 TL’dir." diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum