ATV kazasının davası yarın ATV kazasının davası yarın

* Gaziantep deprem sonrası 150 bin göç aldı

* Celal Doğan gibi sürükleyici bir aday yok

*  Mahallelerin istek ve ihtiyaçları zamanla değişti

Ak Parti İl Başkanı Murat Çetin, muhalefetin halkı arkasından sürükleyecek bir isim bulamadığını söyledi. 5 yıl önce Celal Doğan gibi sürükleyici bir ismin aday olduğunu belirten Çetin, “Adayları say deseniz çoğunu sayamam. Muhalefet hala, iç sorunlarla boğuşuyor. Gaziantep genelinde rekor bir oy alacağız. Hem 10’da 10 yapmak, hem de oy oranımızı yükseltmek istiyoruz” dedi. Çetin, muhalefetin adaylarının birkaç tanesi dışında kalan isimleri sayamayacağını kaydetti.
 
Saha çalışmalarını anlatan Çetin, 14 Mayıs ve 28 Mayıs Seçimleri sonrasında kırsal mahallelerden başlayarak, teşekkür ziyaretleri yaptıklarını söyledi. Çetin, "Sahada, yaz aylarında teşekkür için kırsal mahalleleri gezmiştik. Mahallelerin istek ve ihtiyaçları zamanla değişti. Şehirdeki gibi sosyal tesisler spor tesisleri gibi şehir merkezindeki hizmetler isteniyor. İnternet ve elektrik kesintileri ile ilgili sıkıntılar var. Konuyu ilgili kurumlara taşıyoruz” diye konuştu. 
 
150 BİN GÖÇ ALDIK
 
Gaziantep’in çok hızlı büyüyen bir şehir olduğunu aktaran Çetin, ‘’Şehir çok hızlı büyüyor. Deprem bölgesinden 150 bin göç aldık. Şehir normal bir gelişimden farklı olarak büyüyor. Başkanlarımızın çok hızlı ve iyi bir planlama yapmaları gerekiyor. Şehir planlaması buna göre yapılırsa bir sıkıntı yaşanmaz.’’
 
ANKETE BAŞLANDI


Gaziantep’te anket çalışmaları yapıldığını anlatan Çetin, ‘’Bu hafta itibariyle kent genelinde anket çalışmaları yapılıyor. İlk gelen verilere göre iyi gidiyoruz, ilçelerimizde sıkıntılı bir durum söz konusu değil’’ dedi.
 
BAŞARISIZ OLURSAK FATURA BANA KESİLİR
 
Gaziantep’te oy oranlarının düşmesi ve yükselmesi durumunun sorulması üzerine konuşan Çetin, “Oy oranı düşerse fatura bana kesilir,  oy oranı yükselirse bu başarı hepimizindir.  Diğer yandan Gaziantep’te mevcut adaylarımızın devam ediyor oluşu birer karnedir. İlçe adaylarımızdan 2 isim dışında hemen hepsi devam ediyor”
 
YAVUZELİ ÖRNEK ALINSIN
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yüklenen Çetin, ‘’Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yapamadıklarını bizim belediye başkanımız en küçük ilçemiz olan Yavuzeli’nde yapıyor. Ekrem İmamoğlu, gönüllere girmek yerine reklam yaptı. İlçe belediye başkanlarımızın yaptığı çalışmalar ortada. Ekrem İmamoğlu, Yavuzeli Belediye Başkanımızı örnek alsın.’’
 
MECLİS ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ
 
Meclis üyeliği sürecine ilişkin açıklamada bulunan Çetin, "Komisyon başkanımız kente gelmeden önce bizden mahalle mahalle kentin demografik yapısını çıkarmamızı istedi. Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerimiz zaten 2 milyona yakın bir nüfusa sahip ve işin ana omurgası. Listeler hazırlanırken yalnızca demografik yapıya göre değil, kadın, genç, eğitim durumu, meslek grupları, projelere fikir verecek insanlara da baktık. Değişim gerekiyorsa esas değişim orada gerekiyordu. Baktığınızda 2 dönem, 3 dönem meclis üyesi olmuş isimler vardı.  Partiye sadakat varsa onlar için sorun olmadı. Öte yandan aday gösterilmediği için başka partiye geçiş yapıyorsa onlar için de bir test aşamasıdır.’’
 
LİSTELERDE YÜZDE 70’E YAKIN DEĞİŞİM OLDU
 
Nizip örneğini veren Çetin, ‘’Nizip’te Mehmet Sarı başkanımız aday gösterilmedi ancak aday olan isim Hacı Fevzi Akdoğan ile seçim çalışmaları yürütüyor. Bu davanın getirmiş olduğu bir anlayıştır. Yakup Bahar, Nurdağı’nda Mehmet Yıldırır ile birlikte çalışıyor. Dolayısıyla aday gösterilmeyen arkadaşlarımız için bu dönem bir testtir. 2 dönem, 3 dönem meclis üyeliği yapan ancak yeniden aday gösterilmediği için partiden ayrılıyorsa canları sağolsun. Ama temsil noktasında biz tüm listelerimiz tek tek inceleyerek, demografik yapıya göre hepsini gözettik. Bu bir hizmet yarışı, listelerde yüzde 70’e yakın bir değişim yaşandı. Yenilenmek bu demektir’’ dedi.

PARTİMİZDEN AYRILAN, GERİ GELEMEZ

AK Parti’den ayrılarak başka partilerden aday olan isimlerle ilgili açıklamalarda bulunan Çetin, ‘’Araban'da yaptığım konuşmada Cumhurbaşkanımızın belirttiği hususu tekrarladım. AK Parti’den ayrılarak farklı partilere geçen isimlerin, ‘’Seçimden sonra AK Parti’ye geçeriz’’ söylemlerine iltimas gösterilmemesi gerektiğini söyledim. Aldığımız duyumlara göre, Nizip, Araban, Karkamış'ta, ‘’Seçimden sonra AK Parti’ye geçeriz’’ şeklinde propaganda yapılıyor. Cumhurbaşkanımız kesin olarak açıkladı. Gaziantep özelinde değil, Türkiye genelinde Parti içerisinde görev yapmış isimlerin başka partilere geçişine sıcak bakmıyoruz. ‘AK Parti'ye geçeriz’ diyenlere cevabımız net.’’

28 ŞUBAT TARİHİ BİR LEKE

‘27 yıl önce silahlı cunta tarafından, sözde irtica tehdidi ile bütün bir ülkeyi çevrelemeye çalışmak, toplumun çeşitli kesimlerini vesayet ideolojisinin elinde rehin tutmak, insanlık onuruna, akıl ve mantık ilkelerine deli gömleği giydirmek üzere gerçekleştirilen 28 Şubat Darbesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir’ diyen Başkan Çetin, “Failleri tarafından “1000 yıl sürecek” yaklaşımı ile savunulan bu karanlık girişimin değil bin, on yıl bile sürememiş olması vesayetçilerin hukuksuzluğunun, kirli hesaplarının net bir göstergesidir. İslami kimliğe duydukları derin öfkeyi, sistematik ve kanun dışı vahşi bir militarist dayatma ile dışa vuran darbeciler aldıkları anti-demokratik MGK kararları ile dönemin iktidarına darbe vurmuşlardı” şeklinde konuştu. 

TÜRLÜ YOLLARDA KISITLANDI

Başkan Çetin, “ Yaşanan darbe süreci ile birlikte İslami kimliğe sahip olan toplumun büyük bir kesimi türlü yollarla kısıtlandı. Genç kızlar üniversitelere başörtüleri ile giremedi, kılık-kıyafetleri nedeniyle gençler eğitim haklarından mahkûm bırakılarak ikna odaları eliyle inançlarından vazgeçmeye zorlandılar. Katsayı adaletsizliğiyle gençlerin istedikleri okulda eğitim almalarının önü kapatıldı. Kamu görevlileri eşleri başörtülü olduğu için fişlendi. Siyasi görüş ve inancından dolayı insanların; çalışma, eğitim, ibadet, düşünce ve ifade özgürlükleri gibi temel hakları engellendi. Ülkesi için, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi “yeşil sermeye” adı altında kategorize edildi, ötekileştirildi. 28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına “balans ayarı” vermeye çalışanlar, Aziz Milletimiz tarafından kısa sürede balans ayarına uğradılar” ifadelerini kullandı.