1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. Fatma Şahin’in en anlamlı hizmeti..
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Fatma Şahin’in en anlamlı hizmeti..

A+A-

Güzel şeyleri görmezden gelemem.. Sadece yanlış ve doğru bulmadıklarımı yazarsam, kendime olan saygımı, sizlere olan güveni yitiririm.. Bu meslekte resmi olarak 40. yılımın (Basın sektöründeki ilk sigorta kaydım, yoksa öncesi var) dolduğu zaman dilimi içerisinde mümkün olduğunca hissi ve kişisel davranmamaya çalıştım. Şehrimin menfaatini, toplumun hissiyatlarını göz önünde bulundurdum. Saldırılara uğradığımda bile gazetemizi kişisel meseleler için kullanmamaya özen gösterdim.. Tabii hiçbir şeyden yılmayarak hakkımı sonuna kadar aradım.. Allahıma şükürler olsun ki, sonuca da ulaştım.. Sürekli okuyanlar bilir zaten çizgimi ve ne yaptığımı..

Bu kısa izahatı yaptıktan sonra, özellikle şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunda önemli rol oynayan görünmez kahramanlarımız olan kadınlarımıza ANIT yaptıran Sayın Fatma Şahin’e buradan teşekkür etmeyi görev sayıyorum.. Bu hizmet, Sayın Şahin’in  şu güne kadar yaptığı hizmetlerin hiç birisine benzemez. Çünkü bu dava başka davadır. Toplumun vatan sevgisinin temelinde yatan o ruhun asıl mimarı olan kadınlarımızın, şehit olma adına verdikleri mücadelenin gelecek nesillere örnek teşkil etmesi açısından önemlidir.. 

Üstelik Türkiye’de bir İLK’tir.. Sayın Akten Köylüoğlu ile birlikte gazetemizin ortaya çıkardığı kadın şehitler mezarlığını restore ettirip yanına da, Kadın Şehitler Anıtı yaptırmak Sayın Fatma Şahin’e nasip olmuştur.. Ciddi araştırmalar sonrası bulunabilen şehit kadınlarımızın isimlerinin yer aldığı Anıtı, bu kentin tarihine yazdıran Sayın Şahin’in bu duyarlılığını takdir etmemek haksızlıktır.. Sayın Şahin göreve geldiği günden beri birçok hizmetler yapmış, projeler gerçekleştirmiştir ama, kadın olma hasebiyle böylesine anlamlı eserin yeri başkadır. Elbette sırada birde Panorama Müzesi var.. Onun da bitmesiyle birlikte Gaziantep'e tarih ve kahramanlıklar adına çok büyük bir eser kazandırılmış olunacaktır..

YÖNETİMLERDE KADINLAR YOK DENECEK KADAR AZ

Madem konuyu kadınlardan açtık isterseniz devam edelim o zaman.. Her ne kadar kadınları küçük gören, aşağılayan, dinimizi bahane ederek kadınların dövülmesi gerektiğine kadar söyleyebilen, hatta daha ileri gidip küçük kız çocuklarına tecavüzü normal sayan zavallılar olsa da, ben kadınların asla öyle bir kategoriye alınmaması gerektiğini savunanlardanım..Küçük kız çocuklarımızın korunması gerektiğini düşünenlerdenim..

Hemen belirteyim, bazı gruplara ve kulüplere konuşmacı olarak davet ettiklerinde ilk dikkat ettiğim şey kadın sayısı olur. Dernekler, odalar, kulüpler, ne kadar kuruluş varsa, yönetimlerinde kadınları sayarım hemen.. Son olarak AK Parti gençliğinin 50 kişilik yeni yönetiminde sadece 8 kadın olması gibi.. Bu kenti yöneten Fatma Şahin gibi belediye başkanına karşılık, partisinin gençlik kollarında 50 kişilik listede 8 kadına yer verilmesi kadar büyük yanlış yapılabilir mi.. Oysa AK Parti içerisinde çok akıllı ve aktif kadınlar var. Yetenekli ve kendini geliştiren genç kızlarımız var.. Niye 50 kişi arasında sadece 8 tane kadın olabilir, bunu açıkça eleştiriyorum.. Sakın bana kimse "Buna da şükür"demesin..

ODA YÖNETİMLERİ DE AYNI

Bakın Gaziantep Sanayi ve Ticaret Odalarına.. İki odanın 22 kişilik yönetim kurulu listesinde  sadece 1 kadın görürsünüz.. O da Sanayi Odasında.. GTB ve ihracatçı birliklerinde de kadınlar yoktur.. Tabii şimdi kadın sanayici, kadın borsacı, kadın ihracatçı yok ki diyerek savunma yapılabilir.. Ama şehrimizde son dönemlerde hayli hareketli olan kadın girişimcilerin varlığı yok sayılamaz.. Zaten TOBB da bu konuda hassas davranıyor.. Ama nedense kadın girişimcilere gereken destek verilmiyor. Oysa bunların önleri açıldığında neler olduğu görülecektir. Elbette aralarında bazı olumsuz işler yapanlar çıkabilecektir. Kadınlığı ön plana alarak ahlaki yönde yanlışlar yapabilenler olabilecektir.. Ama onlar kolaylıkla bilindiğinden bahsettiğim dürüst iş kadınlarıyla aynı kategoriye zaten giremeyecektir.. Demem o ki, bakışlarda ve düşüncelerde yeter ki erkek egemenliği hastalığı nüksetmesin..

Bence bu anlayışın siyasette de, sanayi ve iş dünyasında da ön plana çıkarılmasının zamanı gelmiştir. Aslında Sayın Fatma Şahin tam da böyle zamanda şehir için büyük bir şanstır.. Birlikte bu konuda ciddi bir çalışma başlatılabilir. Hatta bizzat Sayın Şahin, kadın girişimcilerin kurum ve kuruluşların yönetimlerinde görev alması konusunda teşvik edici çabalar içine girebilir..Yani sadece kadın kadına değil, erkeklerle birlikte aynı yönetimlerde olmasına çaba gösterilebilir.. Bu yönde Sivil Toplum Örgütlerinde sıkıntı görmüyorum. Sayı az olsa da, çoğunun yönetimlerinde kadınlar yer alabiliyor. İnşallah bu zinciri de kıracağımız günleri göreceğiz…

ENGELLİLERİ SÖMÜREN SAHTEKARLARA İZİN VERİLMEMELİ

Bu konu çok hassas.. Yıllardır yaşayan birisiyim.. Engelliler konusunda kurulan çok sayıda dernek ve kuruluşların büyük bölümü sömürüye dayalı olarak hareket ediyor. Bunlar İnsanların duygularıyla, hassasiyetleriyle oynuyor ve sahtekarlığa başvurarak dünyanın parasını kazanıyorlar.. Gün geçmiyor ki, engelli etkinlikleri, kitaplar, gazeteler, tiyatrolar, sandalye dağıtacağız diye açılan telefonlar ve istenilen paralar..Tabii Gaziantepli iş adamları ve sanayiciler çok duyarlı bu konuda.. Fazla soruşturmadan, araştırmadan tamam diyor ve istenilen paraları veriyor..

Sonuçta o paralar sahtekar ve dolandırıcıların ceplerine giriyor. Öbür tarafta gerçekten görev yapan dernekler ise perişan oluyor. Çünkü onlar bu tür üçkağıtçılıkları yapmıyorlar. Yasalara bağlı olarak çalışıyorlar.. İşte son olay.. Gaziantep Valisi Sayın Ali Yerlikaya başta olmak üzere belediye başkanları ve milletvekillerinin adını kullanarak, hatta sesini benzeterek iş dünyasına telefon açıp sandalye dağıtacağız diyerek para isteniyor.. Ve bunlar genellikle Gaziantep dışından oluyor..Neyseki Sayın Ali Yerlikaya hemen harekete geçerek açıklama yaptı..

VALİ VE ODALAR BU KONUYA EL ATARSA SAYILAR AZALIR

Ancak Sayın Yerlikaya sadece bununla kalmamalı.. Çünkü bunların birisi gidiyor diğeri geliyor.. En iyisi Gaziantepli sanayici ve iş adamlarına yönelik, odalara bir yazı yazılması. Onların da duyurular ve bizzat firmalara yönelik uyarılar sonucu bu sahtekarlara dikkat edilmesi konusunda çağrıda bulunması olacaktır.. Bunun yöntemi de, konu engelliler ise, yasal olarak görev yapan derneklere danışılabilir. Ama konu sadece engelliler değil elbette. Yine üst düzey insanların ve Bürokratların isimleri kullanılarak paralar isteniyor bu şehirde. Son örnek Büyükşehir Genel Sekreteri ve OSB Başkanı Deniz Köken olayıdır. Haberini yapmıştık biliyorsunuz. Ne kadar uyarılar yapsak da, yeterince bilgilendirilmeyen iş adamları ve sanayicilerin arasında, dolandırıcılık yöntemiyle para isteyenlerin kurbanı çıkabiliyor.. Ama duyurular çağrılar sonucu, hangi isim adına para isteniyorsa, para istenilen iş adamının doğrudan o isimle irtibata geçilmesi sağlanabilir.. Böylece sahtekarlık ortaya çıkartılabilir.. Bence bu işin üzerinde durulduğunda inanın yüzde 70-80 aşama kaydedilebilir..

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum