1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. FATMA ŞAHİN'E ÇAĞRI: BİR KADIN, BİR VAKA
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

FATMA ŞAHİN'E ÇAĞRI: BİR KADIN, BİR VAKA

A+A-

Fatma Şahin, Gaziantep'imizin ilk kadın milletvekili, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Kurucu Bakanı ve dolayısıyla yine Gaziantep'imizin ilk kadın bakanı ve Cumhuriyet tarihimizin sayılı Kadın Bakanlarından biri. Son olarak yine Gaziantep'imizin ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı. 

Bu zamana kadar Fatma Şahin ismi her halükarda ilklerle birlikte anılan bir isim olması hesabıyla da tarih içindeki yerini aldı. 

Ancak onun en bariz özelliği yüksek motivasyonu ve kuşku götürmez sosyalitesi olduğu kadar, kadın haklarına yönelik çaba ve katkılarıyla da her zaman rakiplerine göre bir kaç adım önde olmayı başardı. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildiği ilk günden bu yana onu kimi zaman bir açılışta, kimi zaman bir panelde, kimi zaman uluslararası bir toplantıda, kimi zaman Gaziantep'in yerel ürünlerinin patent savaşında görmeniz mümkünken, çoğu zamanda evladını kaybetmiş bin ananın acısını paylaşırken, kimi zaman bir şehit annesinin ellerini tutarken, halkının derdiyle hemdert olan kişiliğiyle de onu tespit edebilirsiniz. 

Belediye Başkanlığını sadece çöpü nasıl toplarım, atık suyu nereye akıtırım, vergi toplayabilir miyim, denk bütçe yapabilir miyim ? kıskacında düşünen mevkidaşlarının aksine Bakan Başkan kendi orijinalitesini makamına veren ender Şehr-ül Emin'lerden biri oldu.

Bütün bu özellikleriyle Fatma Şahin'in uzağında durmayacağı bir konuyu bu sütunlar vasıtasıyla ifade etmek durumundayım. 

Zeynep Yılmaz adlı engelli bir kadın sporcumuz var. İkisi Dünya şampiyonluğu, dördü Avrupa Şampiyonluğu olmak üzere katıldığı müsabakalarda ülkesine 26 madalya kazandıran Bilek güreşçisi. Küçük yaşlarda geçirdiği bir rahatsızlığın akabinde yanlış tedavi sonucu yürüme yeteneğini kaybetmiş, 2 çocuklu bir kadın sporcu. 10 yıl önce eşinden boşandığı için çocuklarının bakımını tek başına üstlenen, yaptığı spor olimpik olmadığı için devletten hiç bir yardım almayan, caddelerde su satarak geçimini sağlamaya çalışan bir hemşehrimiz. 

O engelli bir sporcu, bir kadın ve bir anne. Toplumsal konulardaki duyarlılığı ile rüştünü ispat etmiş olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, Zeynep Yılmaz'ın başını sokacağı bir ev sorununa son noktayı koyarsa, Yılmaz kiradan kurtularak hayat mücadelesinde ayakları yere daha sağlam basan bir pozisyonda olacak. 

Kısa vadede konunun takipçisi olacağına emin olduğum Fatma Şahin'e bu konuda da güven duyacağımı biliyorum. 

Zira Fatma Şahin, partiler üstü kişiliğiyle onu bu şehrin "Fatma Bacı"sı yapan ve ona Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nın kapısı açan sihri biliyor. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.