1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. FATMA ŞAHİN, İLK KEZ ŞAHİT OLDU
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

FATMA ŞAHİN, İLK KEZ ŞAHİT OLDU

A+A-

Müsaadenizle bugün farklı bir konuyu gündeme getireceğim.. Geçtiğimiz hafta sonunu Adana’da geçirdik. Dönem başkanlığını Gaziantep’in yapmış olduğu Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin komşu ilimizdeki büyük toplantısına, bu kez Sayın Fatma Şahin de katıldı. Katılması iyi oldu, çünkü bazılarına angarya gibi gelen, hatta gezi gibi, eğlence gibi tabir edilen bu toplantılarımızda, dönem başkanı Sayın Necati Binici ile birlikte neler yaptığımızı Sayın Şahin bizzat gözleriyle gördü, şahit oldu..

NELER YAPIYORUZ

Öncelikle, Sayın Şahin Birlik olarak üstlenilen misyon içerisinde tüm Türkiye’deki Kent konseylerinin bir çatı altında toplandığını, her il ve ilçelerden gelen başkan ve genel sekreterlerin o illerin sorunlarını bizlere aktardıklarını, bizlerinde birlik olarak o il ve ilçelerin sorunları masaya yatırıp, kenti yönetenlerce çözüme ulaştırılması yolunda tavsiyelerde bulunduğumuza şahit oldu. Hemen belirteyim, yanlış anlaşılmasın, Gaziantep Kent Konseyinin görev ve yetki alanına girmiyoruz. Sadece Gaziantep’i temsil ettiğimizden, elbette Kent Konseyimizin bilgisi dahilinde istişarelerde bulunuyoruz. Yolluk veya öyle harcırah filan almıyoruz. Gittiğimiz illerin organizasyonlarıyla otellerde kalıyoruz. Tamamen gönüllülük esasına göre hareket ediyor, Necati Binici ile birlikte Gaziantep’in her şehirde, ilçelerde tanıtımını yapıyor, Sayın Fatma Şahin’in başlattığı “Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı” davet hamlesine katkıda bulunuyoruz..

GAZİANTEP'İ ULUSAL TV VE GAZETELERDE KİM ANLATIYOR ?

Zaten temel amacımız da bu.. Dışarıda Gaziantep’e yönelik özellikle bu terör meselesinden sonra mümkün olduğunca olumsuz bakış açısından kurtarmak ve kentimiz hakkında her türlü bilgiler vermek.. Yeri gelmişken belirteyim, Gaziantepli olarak atılan her adım, edilen her söz, yapılan her hamlede katkımız olsun istiyoruz.. Bunu belki bazılarınız bilmeyebilir, LİG TV’de 7 yıl boyunca yaptığım futbol maç yorumlarında ekranlarda defalarca belirtip dile getirdim. Maç yorumluyordum ama, araya yiyecek ve içeceklerimizi, tarihi ve kültürel yönlerimizi, ekonomimizi ve Gaziantep’in gelinebilecek, gezilip kalınabilecek şehir olduğunu her fırsatta anlatıyordum.. Maalesef, bizzat Gaziantepliyim diye gezinen ahlaksızlar yüzünden bu yorumları yapmam engellendi.. Bu işler çok farklı oysa.. Gaziantep’i her alanda temsil edecek, ekranlara çıkacak, gazetelerde konu edecek insanlara ihtiyaç var.. Diğer vilayetler bizim gibi yapmıyor, ekranlara çıkan, ulusal gazetelerde yazanları daha çok teşvik ediyor, sahip çıkıyor..Bizde ise şöyle bir düşünün Türkiye'de televizyonlarda Gaziantep'i konuşan birinci planda Fatma Şahin var. Başka isim deseniz yok denecek kadar az.. Birde asla görmemezlikten gelemem, Ahmet Ümit ile Tahir Tekin Öztan bu kent için çabalıyor.. Derneklerimiz filan var ama önemli olan ulusal televizyonlar ve gazetelerde yer alabilmek. İşte o yok maalesef..

BİZİM KAZANIMIZDA CEHENNEM ZEBANİSİNE İHTİYAÇ YOK

 

Bizde ise tam CEHENNEM ZEBANİSİ olayı yaşanıyor.. Çünkü bu kentte birisi ön plana çıktığında hemen onun ayağını kaydırmak için harekete geçilir. Hepiniz mutlaka biliyorsunuz bu benzetmeyi ama yine anlatayım:

Adamın birisi öldükten sonra cehennemin kapısından içeri girer. Bakar ki her yer büyük kazanlarla dolu. Başlarında da ellerinde tokmak bulunan cehennem zebanileri var. Kim kafasını çıkarsa, Zebani hemen tokmağı indiriyor, çıkmasını engelliyor.. Adam yürürken bir kazanın yanından geçiyor ve bakıyor ki başında ZEBANİ yok. Merak ediyor ve diğer kazanın başındaki zebaniye soruyor. “Burada niye Zebani yok”diyor. Zebani hemen cevabı yapıştırıyor ve “Orası Gazianteplilerin olduğu kazan, orada Zebaniye gerek yok, çünkü kim kazandan kafasını çıkarsa, öbür Antepli ayağından aşağıya çeker”diyor..

Bizimki de o hesap.. Kendilerini geliştirmezler, öğrenmezler, araştırmazlar, çaba sarfetmezler, ama bunları kim yapacak olursa, hemen yolunu kesmeye, şikayet etmeye, iftiralar atmaya başlarlar. Ben bizzat yaşadım bunları..

 

HERKES FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İÇİN YARIŞA GİRDİ

Şimdi aynısını Sayın Fatma Şahin’de yaşıyor tabii.. Biliyorsunuz geçen hafta yazmıştım, aleyhinde ne dedikodular üretildiğini ve söylenildiğini.. Daha da ileri gidilerek, belden aşağıya vurmak istediklerini.. Son söz olarak da; “Varsayın ki, Fatma Şahin görevden alındı.. Yerine getirilecek hangi kişi, şu anda Gaziantep için O’nun yaptıklarını yapabilecektir.. Söyleyin lütfen..?? Varsa öneriler, beni ikna edin.. Hatta bu köşede yazmayı görev sayarım..”demiştim..

Gerçekten öyle.. Elbette eleştirilecek yönleri var.. Ama bunu zaten yazıyor dile getiriyorum. Ne var ki, iş ciddiyete ve realiteye gelince orada dururum.. Çünkü Fatma Şahin bu şehir için bir değer.. Bu gerçeği kendi dünyalarında görmeyenler, Gaziantep’ten çıkıp objektif gözlükleriyle bakmalı.. Ben baktığım ve gördüğüm için söyleyip yazıyorum. Adana’ya çeşitli illerden gelen yüze yakın kent konseyleri yetkililerinin, kendisiyle fotoğraf çektirebilmek için girdikleri yarışı gördükçe, sanki benimle fotoğraf çektirmek istiyorlarmış gibi heyecanlandım, gurur duydum.. İşte burada Gazianteplilik damarım kabardığını söylemeliyim.. Aslında bu tür şeyleri zamanında Celal Doğan için de yazdım, Asım Güzelbey için de.. Oysa her ikisiyle bazen çok limoni yönlerimiz oldu, konuşmadığımız zamanlarımız oldu. Ama Gaziantep’e yaptığı hizmetleri asla görmezden gelmedim.. Kişisel davranmadım..

BİZİM PROJELER ADANA'YI FERSAH FERSAH GEÇER

İşte son Adana gözlemlerim de böyle oldu.. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, farklı bir kişilik. Seviyorum dobralığını.. Harbi adam, kimseden çekindiği korktuğu yok. Açıkça herşeyi konuşup gerçekleri anlatıyor.. Birliğin toplantısına o da katıldı ve haliyle ev sahibi avantajını kullanarak sunum yaptı.. Hizmetlerinden projelerinden bahsetti, görsel olarak bir saate yakın detaylarıyla anlattı.. Elbette Adana için söyledikleri önem taşıyordu ama, bu projeler ve hizmetleri Gaziantep ile kıyasladığımda, kentim adına gurur duydum.. Gönül isterdi ki, imkan olsaydı da, Fatma Şahin de göreve geldikten sonra Gaziantep ile ilgili projelerini ve hizmetlerini anlatsın.. Tahminim Adana’dan 10 misli fazlası çıkardı.. Elbette bu kıyaslamaları ancak birebir yaşadıklarımızda ve gördüklerimizde yapabiliyoruz.. Onun için Sayın Fatma Şahin’in bu toplantıya gelip görmesi kendisi açısından da iyi olmuştur. Yaptığı konuşma ve vermiş olduğu mesajla zaten büyük takdir topladı. Bu toplantıda ikinci gurur verici konuşmayı Necati Binici yaptı. Bir salonda iki Gazianteplinin farklı konumlarda ülkenin her köşesinden gelen insanlara hitap etmesi, kentimiz adına son derece gurur verici oldu..

Sizleri bilgilendirme adına yaptığım bu farklı değerlendirmeyi lütfen objektif gözle değerlendirmenizi istiyor, müthiş bir organizasyonla bizlere ev sahipliğini yapan başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olmak üzere Kent konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak ve genel sekreter Ekrem Aslan ile ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum