1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fatma Şahin Basın'la bir ilk'i gerçekleştirdi
Fatma Şahin Basın'la bir ilk'i gerçekleştirdi

Fatma Şahin Basın'la bir ilk'i gerçekleştirdi

"Vaka var, ama Türkiye ortalamasının altında"

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye'de bir ilke imza atarak beraberinde başkan yardımcıları, genel sekreter ve daire başkanlarının yer aldığı telekonferans aracılığıyla basın toplantısı yaptı. Daha önce de tüm ilçe başkanları ve kaymakamlarla telekonferans aracılığıyla konuşan Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmaları anlattı. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Şahin, Gaziantep'te pozitif vaka çıktığını belirterek. "Gaziantep sayı olarak Türkiye ortalamasının altında. Evet şehrimizde vaka var. Pozitif vakaların yüzde 80’i yurt dışı kaynaklı. Yüzde 20’si de yurt dışı temas kaynaklı.  Tır şoförlerimizin hepsini karantinaya aldık. Özellikle İran’dan gelen şoför arkadaşlarımız karantinası için çok sıkı çalıştık. Riskleri azaltmak için en büyük tedbirler alındı. Gümrüklerden kaynaklanan Giriş çıkışları sıkı takip uyguluyoruz.  Tedbirlere sıkı bir şekilde devam ediyoruz" dedi. 

UYGULAMA YAPILIYOR

Şahin, gazetecilerle yaptığı tele basın toplantısında önemli konulara dikkat çekti. Koronavirüs konusunda alınan önlemleri anlatan Şahin, "Şehrin 5 giriş noktasında ateş ölçer uygulaması başlattık. Toplamda 70 adet ateş ölçer aldık. Tüm vatandaşlarımızın hiçbir mağduriyet yaşamaması adına bir eylem planı hazırladık. Online ve belediye hizmetlerimizi bir çatı altında topladık.  Web sitemizde “Evde Kal Gaziantep” adında bir sayfa oluşturduk. Müzelerimize sanal ortamda gezebilecekleri sistemi çok yakında faaliyete başlıyor. Gaziantep’te de vaka var. Türkiye ortalaması altında vaka var. Testlerin burada yapılması önemli. Hızlı tanı kitleri de elimize ulaştı.bu Gaziantep için çok önemli" dedi. 

HER ŞEHİRDE VAKA VAR

Şahin, her şehirde pozitif vakanın olduğunu söyledi. Şahin, "Pozitif vakaların yüzde 80'i yurt dışı bağlantılı. Yüzde 20'si ise onların temas çevresinden. Tır şoförlerimizin hepsini karantinaya aldık. Özellikle İran’dan gelen şoför arkadaşlarımız karantinası için çok sıkı çalıştık. Riskleri azaltmak için en büyük tedbirler alındı. O yüzden düşük riskteyiz. Burada sürdürülebilirlik çok önemli" diye konuştu. 

EVDE KAL ÇAĞRISI OLUMLU OLDU

 Şahin, "evde kal" çağrısının Gaziantep'te sonuç verdiğini ve yolcu kapasitesinin yüzde 80 azaldığını söyledi. Gaziantep'te, tüm belediyeler ve kamu kurumlarının koordineli şekilde süreci yürüttüğünü ifade eden Şahin, en sorunsuz şekilde sürecin atlatılmasını hedeflediklerini kaydetti. "Gaziantep'teki yolcu kapasitemiz yüzde 80 azaldı. Yani evde kal çağrıları sonuç veriyor. Bu rakam kentimizde herkesin gereken hassasiyeti gösterdiğini anlatıyor. İnşallah süreç tamamlanana kadar tedbirlerimizi artırarak sürdüreceğiz. Evde kal politikası Gaziantep'te tuttu diye biliriz." 

İHTİYAÇ YOK

Kentteki hastane yatak kapasitesiyle ilgili de çalışmaları değerlendiren Şahin, "Vaka sayımız itibarıyla solunum cihazı ve yatak kapasitesi anlamında herhangi bir ihtiyaç görünmüyor. Zaten bu anlamda belirlenmiş hastanelerimiz de tam donanımlı." dedi.  Şahin, kentteki sağlık yatırmalarını da anlatarak, şehir hastanesinin 1,5 yıl içerisinde bitirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi. Gaziantep'in tarihten bu yana sıkıntıları hep birlikte çözebilme ve seferberlik anında ortak karar alabilme konusunda tecrübeli ve yetenekli olduğuna dikkati çeken Şahin,Gaziantepli iş dünyasının da bu noktada gereken hassasiyeti göstererek mağduriyetlerin önüne geçmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

SU KESİNTİSİ OLMAYACAK

Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında kesinlikle su kesintisinin yapılmayacağını ve ilçeler dahil olmak üzere ortak hareket ettiklerini söyledi. Talepleri yerinde dinlediklerini ve bunun için belediyeye gelmeden sorun çözme adına alt yapıyı oluşturduklarını belirten Şahin, "“Herkesin kalbinde şu anda ‘ne olacak’ diye kuşku ve endişe ait. Ama ben inanıyorum ki bunu umut ve güvene dönüştürmek bizim elimizde. Hepimiz işimizi iyi yapıp, güçlü bir şekilde çalıştığımız zaman, gerekli tedbirleri alınca tevekkül Allah’tan gelecek. Sağlıklı olmak bizim en büyük hedefimiz ve 2 milyon kardeşimizi koruyarak en az zararla bundan çıkacağız. Bizlerin medeniyet kodlarında en zor zamanda milli seferberlikle yardımlaşma, kardeşlik ruhunu oluşturan bir milletiz ve bu zamanlarda tam buna ihtiyaç var. Şunu da belirtmeliyim ki Düzbağ ile su sorununu çözmüş olmasaydık bugün suya sabuna dokun diyemezdik. Şehrimizde şu anda da bir susuzluk sorunu yok" dedi.

KURUMSAL KAPASİTEMİZ GÜÇLENDİ

Toplantıda konuşan Başkan Fatma Şahin, şehirdeki basın mensuplarının vatandaşın kalbi, aklı olduğunu belirterek, “Bizim için çok kıymetlisiniz. Dünyada yaşanan çok zorlu bir süreç var. Dolayısıyla bizim koordineli bir şekilde bir araya gelmemiz, yaptıklarımızı sizin vasıtanızla anlatmamız hem de halkımızın bizden taleplerini sizin aracılığınızla görmemiz bizim için çok önemli. Küresel anlamda ciddi bir sorun olan Corona Virüs’e karşı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak kurumsal kapasitemizi güçlendirdik. Bu kriz dönemini iyi yönetmeliyiz. Sürekli sorun çözme noktasında çalışmalar yapmalıyız. Çünkü halkımızın canı ve malı bize emanet. Dolayısıyla bu emanetin gereğini yapabilmemiz için kurumsal kapasitemizi elimizde geldiğince geliştirmeliyiz. Akıllı Şehirler kapsamda size detaylı bilgi vermek adına da ciddi bir hassasiyetimiz mevcut. Çünkü size verdiğimiz bilgiler aynı zamanda kamuoyuna da ulaşıyor. Koordinasyon başlığı altında Gaziantep Valisi Davut Gül ile birlikte karşılaştığımız bu büyük sorunu çözmek için bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içerisine girdik. Sağladığımız koordinasyonla da Türkiye’de örnek şehirlerden bir tanesiyiz. Corona Virüs salgınına karşı mücadelede taşra belediyelerimize dönük destek ihtiyacını geçen yaptığımız telekonferansta gördük ve destekleme kararı aldık. Çünkü bizler kader birliği yaptık. İyi günde kötü günde beraberiz. Bu yerel yönetimlerde olduğu kadar yerel basında da geçerli. Sizler de çok zor durumdasınız.

GASMEK UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNİ TÜM GENÇLERE AÇTIK

Başkan Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin bu güne kadar yapılan dezenfekte çalışmalarıyla Türkiye’de ilk defa hizmete alınan uygulamalarından bahsederek, “Gençlerimize etüt merkezleri kurmuş, üniversiteye buralarda hazırlanıyorlardı. Mezun olan çocuklarımız için uzaktan eğitim alacağı, en iyi hocalara ulaşabileceği bir sistemin lansmanını yapmıştık. Bizim için önemli bir çalışmaydı. Şu günlerde bizler bunun ihtiyacını gördük ve kapsamını genişlettik. Sınava girecek olanlar bu sisteme girmek isterlerse erişim olanağı sağladık. Kazanan öğrencilerle konuştuğumuzda deneme sınavlarımızın kalitesinden söz ettiler. Bizlerde bundan bütün gençlerimizin bu dönemde yararlanabilmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı’yla da ortak çalışarak gençlerin hepsine açtık. Sosyal medyada ‘Gönül Seferberliği’ kampanyası başlatarak çalışmaları bütün şehre yaymaya çalıştık ve Türkiye gündeminde Trend Topic (TT) oldu, birinci sıraya yerleşti. Burada yaptığımız çalışmalar ve giden bilgilere merkezde çok güven var. Söylediğimiz şeyler hemen çıkıyor ve karşılık buluyor. Bu işin şifa boyutunda da bağışıklık sistemi çok önemli ve bunun kuvvetlenmesi lazım. Her ilçemize ait özel ürünler sadece lezzet değil, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çok önemli bir yere sahip. Sarımsak, nar ekşisi, tahıl ve daha birçok ürün vücut için yararları bileşenler içeriyor” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum