1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fatma Şahi'i şaşırtan soru
Fatma Şahi'i şaşırtan soru

Fatma Şahi'i şaşırtan soru

Gaziantep Barosu tarafından düzenlenen toplantıda, bir avukatın, Milletvekili Fatma Şahi'e, "Siz kalkıp kadın erkek eşitliğini istediğiniz kadar işleyin....

A+A-

Gaziantep Barosu tarafından düzenlenen toplantıda, bir avukatın, Milletvekili Fatma Şahi'e, "Siz kalkıp kadın erkek eşitliğini istediğiniz kadar işleyin. Vekillerimiz yaşamlarıyla model olacaktır insanlara. Çift evli vekiller var. Yani topluma iyi örnek olmayan milletvekilleri var" demesi üzerine Şahin, "Milletvekilleri uzaydan gelmedi, toplumun içinden seçilip Ankara'ya gitti. Bahsettiğiniz milletvekili Merkek Karar Yürütme Kurulu'da görevli bir milletvekilimiz idi. Böylesine önemli bir yere seçilebilmek için türlü çabalar sarfedildiğini hesaba katarsanız, arkadaşımızın nasıl bir ceza ile cezalandırılmış olduğunu anlarsınız. Ben zaten o durumda olan milletvekilleri ile konuşmayarak, kendimce onları cezalandırdığımı sanıyorum" cevabı verdi. Bezmi Özkan

Kadınlar daha cesaretli olmalı

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, Gaziantep Barosu'nda katıldığı toplantıda kadınların erkek alanlarına girmede daha cesaretli olmalarını istedi. Kadına şiddet, töre ve namus adına işlenen cinayetlerin eğitimle direkt ilgili olduğunu savunan Fatma Şahin, "Avrupa bu konuda bizden 20 yıl öndedir. Onların bu güne kadar ne yaptıklarını araştırıp yakaladıkları hayat standardını bizimde yakalamamız lazım" dedi.

AVRUPA'DA ŞİDDET UYGULAYAN ERKEK EVDEN UZAKLAŞTIRIYOR !..

Türkiye'de kadın hakları ile ilgili çok ciddi şeyler yapılmakta olduğunu anlatan Fatma Şahin, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, İçişleri ve diğer ilgili bakanlıkların Diyanet İşleri ile işbirliği yaparak hurafe ve batıl inançlarla mücadeleye başladıklarını vurguladı. Cinsel taciz, töre, örf ve adetler bahane edilerek işlenen cinayetlerin önüne geçilmek için etkin mücadele yapıldığını ifade eden Fatma Şahin, "Avrupa'da şiddeti uygulayan erkek evden uzaklaşıyor. Şiddet uygulayan kim olursa olsun rehabilite ediliyor" diye konuştu.

ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRMEKTE ZORLANIYORUZ

Her türlü çabalarına karşın zihniyet değişiminde zorlandıklarını ifade eden Milletvekili Şahin şöyle konuştu : "Bugüne kadar aile yapısı, mahremiyet ve aile içi problemler olarak görülmüş ve o şekilde değerlendirilmiştir. Bundan sonra böyle olmayacaktır. Son 4.5 yılda demokrasi ve insan haklarına çok önemli yatırım yapılmıştır. Yerel yönetimlere yeni yetki ve sorumluluklar yüklenmiştir. Ancak zihinlerde değişiklik yapabilmemiz zaman almaktadır."

40 BİN POLİSE EĞİTİM VERİLDİ

Kadın hakları ve şiddetin önlenmesi için Başbakanlık tarafından bir genelge çıkarıldığını hatırlatan Şahin, "Sorunun tümden çözümü için bu genelgedeki şartların yerine getirilmesi gerek. Bu konuda, 40 bin polis memuruna eğitim verdik. Diyanet İşleri Başkanlığı, hurafeler ve toplumca bilinen yanlışlar hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Genelkurmay Başkanlığı da, er ve erbaşların bu konuda eğitilmesi için çalışma başlattı. Yani konuyu nakış gibi işlemeye başladık ama çözüm için sistemin kurulması lazım. Aksi halde çalışmalar bir yerde tıkanır kalır" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.