1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Fabrikalar yer istiyor
Fabrikalar yer istiyor

Fabrikalar yer istiyor

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, zeytinyağı fabrikalarından gelişi güzel şekilde doğaya atılan ve çevreyi kirleten zeytin karasuyuyla ilgili çözüm önerisinde bulundu.

A+A-

Taşdoğan, konuyla ilgili TBMM’ye soru önergesi verirken, Gaziantepli yöneticilerden de zeytinyağı fabrikalarına yer verilmesini istedi. Taşdoğan, “Fabrikalara şehirden uzak yer gösterilmeli.Onlar fabrikayı kendileri kuracaklar” dedi.

DAVET EDERLERSE BENDE GİDERİM

Normal zeytin yağlarında  3 fazlııdan iki fazlıya dönülmesi gerektiğini, iki fazlıya dönünce hiç koku kalmadığını belirten Taşdoğan, ”Atık fabrikaları kokuyor. Onlara şehirden uzak yer gösterilmeli. Fabrikayı kendileri kuracaklar, sadece yer istiyorlar. Nzip’te kimisi fıstık yeri, kimisi zeytin yeri diye yer vermiyorlar. Bu hafta Sayın Valmizi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma hanımla beraber davet ederlerse bende giderim.” diye konuştu.

HEPSİNİN SORUNU

Fabrika sahiplerinin Nizip, Oğuzeli civarında sakin bir yer talepleri olduğunu belirten Taşdoğan, “Yer versinler adamlar yapacaklar. Onların talepleri bence karşılanmalı. Zeytinyağı fabrikalarının büyük çoğunluğu Nizip’te. Gaziantep’te 3 tane atık fabrikası var, 3’ü de Nizip’te. Fabrikaların sadece yerleri yok, sadece yer gösterilmesi lazım. Organizenin içinde olmuyor,çünkü kokuyor, ayrı bir yer gösterilmesi gerekiyor. Yerleşim yerinden uzak olmalı. Nizip’te 70 tane fabrika var, 30 tanede Oğuzeli’nde var. Bu sorun hepsinin sorunu” dedi.

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Taşdoğan,  Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle TBMM’ye soru önergesi vermiş ve “Çevre değerlerinin korunması ve kirliliğin önlenmesine yönelik olarak, ülkemizde var olan zeytinyağı işletmelerinden kaynaklanan atık suların, alternatif giderilme yöntemleri ve ülkemiz koşullarında uygulanabilirliğinin belirlenmesi gerekmektedir. çevre kirliliğine sebep olan ve gün geçtikçe büyüyen bu sorunu gidermek için Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır? Sektörel sorunu gidermek açısından, Zeytinyağı işletmelerinin büyüklük, kapasite ve çalışma sezonunun kısa oluşu da göz önüne alınarak, Nizip bölgesindeki işletmelerin tamamına yönelik bir proje geliştirmeyi planlıyor musunuz? Özellikle Prina tesislerinin neden olduğu kötü kokunun önlenebilmesi için bu tesislere devlet desteği ile şehir merkezlerini etkilemeyecek sahalarda, tesis alanı sağlanmasını düşünüyor musunuz?” demişti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.