1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Ezo Gelin\'de tanıtım atağı
Ezo Gelin\'de tanıtım atağı

Ezo Gelin\'de tanıtım atağı

Türkiye’nin genelinde ‘Ezo Gelin Çorbası’ ismi ile özdeşleşen ancak dillere destan güzelliği, efsaneleşen hayat hikayesi ile dizi ve film yapımcılarının...

A+A-

Türkiye’nin genelinde ‘Ezo Gelin Çorbası’ ismi ile özdeşleşen ancak dillere destan güzelliği, efsaneleşen hayat hikayesi ile dizi ve film yapımcılarının ilgi odağı olan ‘Ezo Gelin’ Oğuzeli Kaymakamlığı’nın düzenlediği ‘Ezo Gelin Uluslararası Görsel İmge Tasarım Yarışması’ ile tüm dünyaya tanıtılacak. 

Tüm Türkiye’de ‘Ezo Gelin Çorbası’ ile bilinen efsanevi hayat hikayesi ve güzelliği olan ‘Ezo Gelin’in Oğuzeli Kaymakamlığı’nın çalışmaları ile kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor. Ezo Gelin’in kültür turizmine kazandırılmasıyla bölgenin canlanması ve ciddi anlamda ekonomik gelir elde edilmesi bekleniyor.

PROJEYİ ANLATTI

Proje ile bilgi veren Oğuzeli Kaymakamı Arif Gül, "‘Ezo Gelin Uluslararası İmge Tasarım Yarışması’ düzenliyoruz. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Ezo Gelin’in bir görseline ulaşamadık. Ezo Gelin ile ilgili elimizde video kaydı ve görsel yok. Sadece biz Ezo Gelin’i akrabaları tarafından anlatılanlarla biliyoruz. Her gün çorbasını içtiğimiz, filmini seyrettiğimiz, müziğini, türküsünü dinlediğimiz Ezo Gelin herkes tarafından biliniyor ama kişilerin aklında bir görsel oluşamıyor. Biz de bu noktaya açıklık getirmek için böyle bir yarışma düzenlemeye karar verdik. Biz istedik ki Ezo Gelin’in belirli bir görseli olsun. Ezo gelin dediğimizde aklımızda tasavvur edecek bir görsele ulaşmak için böyle bir yarışma düzenlemeye karar verdik. Yarışmamız herkese açık bir yarışma. Biz istiyoruz ki yapacağımız bu yarışma herkes tarafından kabul görsün, herkesin içine sinen bir yarışma olsun, işin açıkçası kolektif bir çalışma olsun istiyoruz. Yerli, yabancı herkese açık bir yarışma olacak. Herkese açık tutmamızdaki amaç genel kabul görmesini amaçladığımızdan dolayıdır. Bu hepimizin bildiği gibi bir kültürel varlığımızdır. En az diğer vatandaşlarımız kadar bu sanat dallarının uzmanlarına da daha fazla iş düşüyor diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

TURİZMİNE KAZANDIRMAYI AMAÇLIYORUZ

Düzenleyecekleri yarışma ile Ezo Gelin’i kültür turizmine kazandırmayı amaçladıklarını belirten Gül, “Yine bu görsel imge yarışmasında amacımız Ezo Gelin’i kültürel turizme kazandırmaktır. Evet ‘Ezo Gelin’ diye bir şey var. Ancak kafamızda tasavvur eden bir şey yok. Biz istiyoruz ki; Ezo Gelin maskotlarını satalım, Ezo Gelin bebeklerini yapıp buradaki hem yöre halkına da bir geçim kaynağı olsun. Bilindiği üzere dünyada ve ülkemizde çoğu beldeler, ilçeler, iller belirli kültürel ve ekonomik değerleriyle ön plana çıkıyorlar. Bu ekonomik ve kültürel değerleri kullanarak yöre halkı müreffeh bir seviyeye ulaşabiliyor” dedi.

“Örnek vermek gerekirse Mozart’ın doğduğu kasaba, Mozart orada doğmamış olsaydı o kadar ünlenmeyecekti. Kasaba halkı da bundan bir şekilde gelir elde edemeyecekti” diyen Oğuzeli Kaymakamı Arif Gül, kültürel yöresel değerlerin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Biz de Ezo Gelin’i bu şekilde turizme kazandırabilirsek, buraların ekonomik ve kültürel açıdan hareketlenmesini sağlayabiliriz. Ezo Gelin Çorbası’nı gelen yerli ve yabancı turistlere ikram edilebiliriz. Ezo Gelin'in maketleri satılabilir. Ezo bebekler yapılabilir. Bir amacımız da bu.”

EZO GELİN KÜLTÜR KÖYÜ KURULACAK

Projenin ikinci aşamasında ‘Ezo Gelin Kültür Köyü’nin kurulacağı müjdesini veren Gül, “Ezo Gelin Kültür Köyü’nü hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Amacımız bu kültür köyünü kurduğumuzda gelen yerli ve yabancı turistler hem barak kültürü adına bir şeyler öğrenebilsinler , Ezo Gelin’in hayatı hakkında bilgi edinebilsinler. Böyle bir amacımız var. Bu anlamda da biz Kültür ve Turizm Bakanımızdan desteklerini talep edeceğiz. İnşallah bu yarışmayı tamamladıktan sonra da bakanlığımızın ve bizim böyle bir hedefimiz olacaktır” dedi. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.