12 Nisan 2022 tarihinde arkadaşı Şimal Toprak ile scooter sürerken ehliyetsiz sürücü O.S.’nin araçla çarpması sonucu hayatını kaybeden Ezgi Alya Yiğit davasının karar duruşması Gaziantep Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca da katıldı.

Aile isyan etti

Duruşma salonunda karar öncesi söz alan Ezgi Alya Yiğit’in ailesi, son bilirkişi raporunun “Ezgi’yi nasıl suçlarız, O.S’yi nasıl aklarız şeklinde düşünülerek yazılmış bir rapordur bu” şeklinde hazırlandığını ifade etti. Ezgi Alya Yiğit’in ailesi ve ailenin avukatları, 6 Mart’ta gelen son bilirkişi raporunun bağımsız bir heyet tarafından değil talimatla hazırlandığını; dosyanın bağımsız bir heyet tarafından yeniden incelenmesini, başta Gaziantep Emniyet Müdürlüğü olmak üzere delillerin toplanamamasına sebep olanlar ve aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali sebebiyle O.S’nin ailesi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ettiler ancak bütün talepler mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

SİBERGÖZ-44 operasyonuyla düğmeye bastılar SİBERGÖZ-44 operasyonuyla düğmeye bastılar

Karara itiraz edeceğiz

Önceki duruşmada asıl tanık Şimal Toprak’ın dinlenmesinin ardından davada O.S’nin taksirle öldürme suçundan takdiri indirim sebepleri uygulanarak seçimlik yaptırımlara çevrilmeksizin neticeten 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Erteleme ve hükmün  açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) hükümleri uygulanmadı. Avukat Ergin Sözen kararı istinafa taşıyacaklarını ifade etti.

Editör: Leyla Özekşi Polat