1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eyüp Bartık'a öfke
Eyüp Bartık'a öfke

Eyüp Bartık'a öfke

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık'ın Organize Besi Bölgesi Yönetim Kuruluna atadığı iki yeni üye ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR
Eyüp Bartık'ın, "Biz üyelerin meclisten değil de daha aktif olsun diye yönetimden olmasını istedik. Bu nedenle Mustafa Bozgeyik ve Ömer Faruk Öztekin'i görevlendirdik" sözlerine 9 Nolu meslek komitesinden açıklama geldi. GTO 9. Meslek Komitesi Başkanı Tamer Abuşoğlu, meclis üyesi Mahmut Yıldırım ve meslek komite üyesi Yakup Katırlı, "Bu işe vakıf olanlar gitmeli, biz bu kararı tanımıyoruz" dediler. Öte yandan Mahmut Yıldırım, Bartık'ın, "Mahmut Bey, canlı hayvan sektöründe değil. Keber, turşu, meze işi yapıyor. Canlı hayvanla hiçbir ilgisi yok" sözlerine tepki gösterdi. Yıldırım, "Keber yapmaktan da, meze yapmaktan da, hayvancılık yapmaktan da gurur duyarız. Canlı hayvanla ilgim ancak ölünce biter" dedi.  

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık'ın Organize Besi Bölgesinde görev süresi sona eren iki yönetim kurulu üyesinin yerine, yönetimden iki üye vermesi meslek komitesinin büyük tepkisine neden oldu. Gazetemizi ziyaret eden,  GTO 9. Meslek Komitesi Başkanı Tamer Abuşoğlu, meclis üyesi Mahmut Yıldırım ve meslek komite üyesi Yakup Katırlı, konuyla ilgili açıklama yaptılar.

ABUŞOĞLU: İSİM İSTEMELİYDİLER

Tamer Abuşoğlu yapılan atamayı keyfi ve tepeden inmeci bir anlayışın ürünü olarak nitelendirdi. Abuşoğlu, "Ben yaptım oldu’ mantığının bariz bir örneği olan bu tutum kabul edilemez. Sektörel sorunları ancak sektörün içinde yer alan unsurlar bilir ve tanımlar. Oda yönetim kurulunun bizim melek komitemize yazılı olarak müracaat etmesi lazımdı. Bize, 'iki üyenin görev süresi bitmiştir, siz bu iki üyeyle devammı edeceksiniz yoksa yeni üyelerimi bize bildireceksiniz' demeliydi. Bizde ona göre isim bildirirdik. Daha önceki uygulama böyleydi. Bu işe vakıf olanlar gitmeli. Bu zamana kadar olan teamüllere ve genel adaba aykırılıklar içeren bu yanlış uygulamaya son verileceğine inanıyorum. Zira aklın ve mantığın emri bu yönde olacaktır" dedi.

eyup-bartika-ofke2.jpg

YILDIRIM: CELAL DOĞAN'DAN BERİ İŞİN İÇİNDEYİM

Mahmut Yıldırım ise, Celal Doğan'dan bu yana işin içinde olduğunu belirtirken, "17 yıldır meclis üyesiyim, yaklaşık 15 yıldır organize besi bölgesinin kuruluş aşamasından bu yana içerisindeyim. Hayvan ahırlarının kaldırılmasında, TOKİ ile anlaşmasında, ondan sonraki ikinci etapta hem emeğim var. Mehmet Aslan'dan sonra yine bizi yine bu adamlar görevlendirdi. Biz görevlendirin demedik. Bizim yine öyle bir talebimiz yok, Fakat yeni üyeyi komitedende, gruptanda gönderebilirdi. Ancak başkanın komite başkanına sorması gerekiyordu. Meclis üyelerine sormasa da komite başkanına açıp biz böyle böyle bir tasarrufta bulunacağız ne diyorsun diye sorması doğru olandı" dedi.

BİRİ KONFEKSİYONCU, DİĞERİ DOĞALGAZCI

Organize Besi bölgesinde yapılacak çok iş olduğunu dile getiren Yıldırım, "Et balık kurumunu tahliye ettik Hala imarla ilgili sıkıntılarımız var. Fatma hanımla görüşüyoruz. Onunla kim gidip görüşecek, işi bilmiyorlar. Sinan köyünde ikinci etabı açtırdık. Fatma hanım sağolsun. Yeni seçilenlerden biri konfeksiyon diğeri doğalgazcı. Kendine yakın diye onları gönderdi. Biat kültürü zaten bu ülkenin sıkıntısı. Fethullah'a biat ettiler başımıza bunlar geldi. Kendine yakınlar gönderebilir ama sektörle alakası yok. Yapan adam yok mu onu göndersinler. Belediye ile bu işi beraber götürecek insanlara ihtiyaç var. Ta gününden beri yapıp buraya getiren insanlara ihtiyaç var. Beraber hareket ettiğimiz üyelerimize var. " dedi.

eyup-bartika-ofke3.jpg

BESİ BÖLGESİNİN SORUNU ÇOK

Organize Besi bölgesinin sorunlarına da değinen Yıldırım şunları söyledi:"Birinci bölgede 219 yer tahsis etmişiz. İkinci bölgede 50'ye yakın işyeri var. Altyapı sorunu var.  Çevre diyoruz. Organize Besi bölgesinde hayvan atıkları ne olacak, hayvan gübresi ne olacak? Biz onun mücadelesini veriyoruz. Bunların yaptığı komitemize darbedir. Birinci öncelik su. Su var ama sorun. Bir gün su geliyorsa, 3 gün sonra tankerle çekiyorlar. Altyapı sorunu var. Foseptikle idare ediliyor, bu çok yanlış bir uygulama. Hayvan gübreleri gelişigüzel yerlere atılıyor, sağlığa zararlı hale geliyor. Bunun ivedelikle enerji olarak sanayiyi kazandırılması gerekiyor. Gübreden enerji üretelim, Ege'yi besleriz, Mersin bölgesini besleriz. Osman beylede görüştük. İkinci etaba yol yapılmamış, bakım yok. İkinci bölgeye elektrik verilsin diye ben kendim abone oldum."  

CANLI HAYVANLA İLGİM ÖLÜNCE BİTER

Bartık'ın kendisiyle ilgili canlı hayvanla ilgisi yok sözlerine de değinen Yıldırım, "Keber yapmaktan da, meze yapmaktan da, hayvancılık yapmaktan da gurur duyarız. Bizim aşağılık kompleksimiz yok. Bizim tek derdimiz kutuplaşmanın olmaması. Canlı hayvanla ilgim ancak ölünce biter.  Sinan köyünde yerim var. Et balıktaki hayvan ahırımızı yeni yıktık. Muhtasarım var. Biz organize besi bölgesine emek verdik, kendileri hiç bir şey vermediler. Sektörümle ilgili birilerinin gitmesi gerekiyordu. 1979'dan beri canlı hayvan sektöründeyim, vergi kaydım var. 91'de gıda firmasını kurdum. Ancak canlı hayvan sektöründen de kopmadık.  Ayrıca TOBB'un sektör üyesiyim" şeklinde konuştu. 

KATIRLI: TANIMIYORUZ

Meslek komite üyesi Yakup Katırlı da, "Biz grup olarak komite olarak bu atamayı tanımıyoruz. Yaklaşık 280 kişilik grubumuz var. Bu işe vakıf olanlar atanmalı" dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.