1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eximbank'tan istediğimizi kopardık
Eximbank'tan istediğimizi kopardık

Eximbank'tan istediğimizi kopardık

Gaziantep Ticaret Odası, iş dünyası ve Eximbank yöneticilerini buluşturdu.

A+A-

Yoğun katılımın olduğu toplantıda GTO Başkanı Başkanı Tuncay Yıldırım, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’dan Eximbank’ın 3. bölge müdürlüğünün Gaziantep’te kurulmasını talep etti. Yıldırım, “Ankara, İzmir’den sonra Eximbank’ın 3. bölge müdürlüğünün Gaziantep’te kurulmasını defaten talep ediyoruz. Siz bir adım atın, siyasi, maddi ve manevi olarak arkanızdayız” dedi. Adnan Yıldırım da; Bölge Müdürlüğü kurulması talebine olumlu yanıt vererek, bankanın üçüncü Bölge Müdürlüğü’nün Gaziantep’te kurulması müjdesini verdi.

BU TALEP ALKIŞLANDI

GTO ve Türk Eximbank işbirliği ile gerçekleştirilen toplantıya Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Konukoğlu, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GAİB Başkanı Fikret Kileci, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun yanısıra çok sayıda sanayici, işadamı katıldı. Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım’ın Türk Eximbank’ın Gaziantep’e Bölge Müdürlüğü kurması talebi damga vurdu. Tuncay Yıldırım, yaklaşık 6,5 milyar doların üzerinde ihracatla ülke ihracatının yüzde 4,5’ini gerçekleştiren ve önemli bir potansiyele sahip olan Gaziantep’e Türk Eximbank Bölge Müdürlüğü kurulması gerektiğini söyledi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım’ın talebi, toplantıya katılan iş dünyası ve ihracatçılardan büyük alkış aldı. GTO Başkanı Yıldırım’ın talebine karşılık Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, bölge müdürlüğü kurulması talebine olumlu yanıt vermesi salonda bulunan katılımcılar tarafından alkışlarla destek gördü.

GAZİANTEP BUNU HAKEDİYOR

Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in sahip olduğu potansiyelin yanında 16 ilin bağlı olduğu Türk Eximbank şubesi yerine Bölge Müdürlüğü’nü hak ettiğini vurgulayan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “Yaklaşık 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Gaziantep’te bölge Müdürlüğü kurulması Gaziantep’in gelişimine ve ihracatına ivme kazandıracaktır. Türk Eximbank ihracatçıların en büyük destekçisi. Gaziantep olarak birçok ürünün üretim merkezi olarak farklı farklı ülkelere ürün satıyoruz. Son dönemlerde ekonomik konjonktürden dolayı bankalardan finansman teminini zorlaştırdı, faiz maliyetleri yükseldi. Özellikle geçtiğimiz aylarda yaşanan döviz kurlarının aşırı yükseldiği dönemde Eximbank ihracatçı firmaların finansman ihtiyacını düşük faizlerle karşılayarak, sürecin atlatılmasına ciddi destek sağladı. Eximbank’ın sermaye yapısı ne kadar güçlü olursa ihracatçımız da o kadar güçlü olacaktır” diye konuştu.

GENEL MÜDÜR MÜJDE VERDİ

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da; GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım’ın Gaziantep’e Eximbank Bölge Müdürlüğü kurulması talebine olumlu yanıt verdi. Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, bankanın üçüncü Bölge Müdürlüğü’nün Gaziantep’te kurulması müjdesini verdi.  Adnan Yıldırım, banka olarak bugün itibariyle yaklaşık 11 bin civarında ihracatçı ile çalıştıklarını, düzenli ihracat yapan şirketlerin tamamıyla çalışmak istediklerini söyledi. Bankanın kredi, sigorta ve garanti programları hakkında katılımcılara bilgi veren Genel Müdür Adnan Yıldırım, banka olarak ihracatın yüzde 26’sına destek olduklarını bunun yanında ihracat kredisinin yüzde 48’ini verdiklerini belirterek,  “Alacak sigortasında şirketler arasında birinci, yurtdışı fon temininde 7. ve kredi büyüklüğünde 8. sıradayız. Banka olarak Ocak 2018’den bu yana faizleri attırmadık. Amacımız ihracatın ve büyümenin üzerinde destek sağlamak. İhracatçılarımızı teminat mektubundan kurtarmak için çalışmalarımız devam ediyor. 2019 yılında ihracatta büyük katkı sağlayan 20 kentin tamamında şube kuracağız” dedi.  

KRİZLERİN ATLATILMASINDA KOBİ’LER ROL OYNUYOR

Adnan Yıldırım, ekonomide yüzde 50 payı olan KOBİ'lerin, krizlerin atlatılmasında yüzde 100 rol oynadığını belirtti. Yıldırım, Türk Eximbank'ın Türk ekonomisinin dünyaya açılması için kurulduğunu hatırlattı. Daha önceki yönetimlerin bankayı iyi bir noktaya getirdiğini, kendilerinin de daha ileriye taşımak için çalıştıklarını anlatan Yıldırım, "Her gün kendimize 'İhracatçımıza reel olarak daha fazla kredi kullandıracağız' diyoruz. Ayrıca bunu yaparken de ihracatçının maliyetlerini artırmayacağız. Çünkü ihracatçımızın rekabetçiliğini artırmak istiyoruz. Öte yandan da daha fazla ihracatçıyla çalışmak istiyoruz." dedi. 

DAHA ÇOK KOBİ İLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

Yıldırım, üst üste 3 yıl ihracat yapan firma sayısının 15 binin biraz altına düştüğünü aktararak, şöyle konuştu:"Benim başladığım dönemde 7 bin 700 ihracatçıyla çalışıyorduk. Bu hafta itibarıyla da 10 bine yaklaştık. Daha çok KOBİ ile çalışmak istiyoruz. Çünkü KOBİ'lerimizin ihracatta, üretimde ve istihdamda ortalama oranı yüzde 50'lerde. Şunu unutmamalıyız, kısa vadede problem yaşadığımız her dönemde uzun vadede daha iyi oluyoruz. Ekonomide yüzde 50'lerde payı olan KOBİ'ler, krizlerin atlatılmasında yüzde 100 rol oynuyor."

DÜNYADA 7.BÜYÜK BANKAYIZ

İhracatçıların ihtiyaç duyduğu tüm desteklere karşılık vermek istediklerine belirten Yıldırım, şöyle devam etti:"Şu anda Türkiye'nin 8. büyük bankası haline geldik. Dünyada fon sağlayan 7. büyük bankayız. 2017 yılı Ocak ayından bugüne kadar faizlerimizi artırmadık. O günden bugüne ise KOBİ'lerimize yüzde 6,5'lerle kredi vermeye devam ettik. En kötü günlerde bile ağustos-eylül aylarında ve ekim ayının ilk yarısında yüzde 6,5'lerde devam ettik. Geçen seneyi 39,3 milyar dolarla kapattık. Yani Türkiye ekonomisi yüzde 7,4 büyürken, ihracatı 10,2 artarken, dolar bazındaki ihracatçılarımıza verdiğimiz desteğimiz yüzde 19 artırabildik. Bu seneki hedefimiz, ihracatın ve büyümenin üzerinde destek sağlamak. Bu sene sonunda yüzde 13-14 dolar bazında artış sağlamış olacağız diye düşünüyorum. İhracatın da yüzde 10 civarında artmasını beklediğimizi göz önünde bulundurursak her halükarda büyümenin üzerinde destek sağlamış olacağız." Açılış konuşmalarının ardından, Türk Eximbank Genel Adnan Yıldırım, Pazarlama Genel Müdürü Enis Gültekin, Tahsis Daire Başkanı Hüseyin Cemtekin ve Gaziantep Şube Müdürü Metin Çelik, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.