Ekipler 2024 yılında 22 bin 27 ev ziyaret yaptı. 5 sağlık personelinin görev yaptığı uygulamada tedaviler ilgili hastanelerde gerçekleştirildi. 

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada hafta içi ve hafta sonları Evde Sağlık Hizmeti verildiğini il genelinde ise 16 evde Sağlık Birimleri bulunduğu belirtildi. Hizmet için önemli çalışmaların yapıldığı belirtilen açıklamada, “Bunun 13’ ü Genel Hastane, 2 Ağız Diş Sağlığı Merkezi ve 1 Ağız Diş Sağlığı Hastanesinde yer alıyor. Bakanlığın belirlemiş olduğu evde sağlık kriterlerine uygun olarak 2023 yılı içerisinde merkez ve ilçe hastaneleri 4 bin 110 yeni hasta, ağız ve diş sağlığı hastanesi ve merkezleri ise 547 yeni hasta olmak üzere toplam 4 bin 657 yeni vatandaşa evde sağlık hizmeti sunulmuştur. Ayrıca 2023 yılı içerisinde Devlet hastanelerimizde 7 bin 670 aktif hasta bulunmaktadır. 2024 yılı ilk ayı içerisinde 1.690 yeni hasta sistemimize dahil olmuştur. 2024 yılı Ocak-Nisan aylarında Gaziantep’de evde sağlık hizmetleri ekiplerince 22 bin 027 ev ziyareti gerçekleşmiştir” denildi. 


HASTALIKLA SIRALANDI

Açıklamada, tedavi altında olan hastalıkların başlıcaları da sıralandı. Nörolojik ve Psikiyatrik hastalıkların ilk sırada yer aldığı tedavilerde Kardiyovasküler hastalıklar,Kronik ve Endokrin Hastalıklar, Ortopedi ve Travmatolojik Hastalıklar, Akciğer ve Solunum Sistemi Hastalıklar, Hematolojik ve Onkolojik Hastalıklar ve  Kas Hastalıkları ( Yatağa Bağımlı) tedavisi yapıldı. 

Şahin söz verdi Şahin söz verdi

KİMLER DESTEK ALABİLİR?

Gaziantep İl sağlık müdürlüğü açıklamasında destek alabilecek hastalarda sıralandı. Buna göre 80 yaş ve üzeri hizmet talep eden tüm yaşlılar, Sağlık kurulu raporu ile belgelenmiş kronik hastalığı bulunan ve günlük yaşam aktiviteleri skoru yönünden tam bağımlı veya ileri derecede bağımlı olarak nitelendirilen 65 yaş ve üzeri hastalar, Hastalığı sebebiyle cihaza veya eve bağımlı hastalar, Palyatif bakım hizmeti almış ve tıbbi bakımının evde yapılması uygun görülen hastalar, Hastaneden taburcu olurken hekimi tarafından evde sağlık hizmeti sunulması uygun görülen ve tedavi planı yapılan sürekli tıbbi bakım hizmeti alması uygun görülen hastalar, ve Sağlık tesisinden taburculuk sonrası otuz güne kadar (gerektiğinde hekim tarafından otuz güne kadar sürelerle uzatılabilen) tıbbi bakıma ihtiyacı olan ve hastaneden taburcu olurken hekimi tarafından süreli tıbbi bakım hizmeti alması gereken bireyler hizmet alıyor. HABER MERKEZİ
 

Editör: Ebru Kont