1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Evde Eğitimde Neler Olmalı, Neler Yapılmalı
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Evde Eğitimde Neler Olmalı, Neler Yapılmalı

A+A-

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan Korona virüsü sebebiyle ülkemizde ciddi tedbirler alınmış durumdadır. Eğitimden sanata, spordan ekonomiye kadar sosyal alanlarımızın hemen hemen her alanında alınan tedbirler sebebiyle ister istemez evlere kapanmak durumunda kaldık.

Vatandaşlarımızdan istenen ise sadece zarurilik dışında evlerinde kalarak virüs ortamının oluşturacağı zararlardan etkilenmemeleridir. Bunun için ilk tedbir okulların geçici olarak kapanması oldu. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz okulların tatil olmasıyla birlikte şu an evlerinde uzaktan eğitim alarak eğitimlerine devam etmektedir.

Okulların kapanmasının tatil olarak algılanmamasını önemle vurgulayan Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ortamının evde oluşturmaya bilhassa velilerden talep etmiştir. Bunun için yoğun mesai harcayan bakanlığımız evde eğitim uygulaması başlatarak EBA üzerinden uzaktan eğitime geçmiştir. Tüm müfredatı konu alan EBA videoları belirli program dâhilinde dijital her ortamda öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinde yardımcı olmaktadır. 

Bu süreci olabildiğince evlerinde geçiren çocuklar elbette sosyal izolasyonla karşılaştığı için davranışlarında anlamlı bir farklılık gösterecektir. Fiziki hareket alanlarının kısıtlanması, sosyal hayata kısıtlama getirilmesi çocukların istemediği bir durumdur. Peki, bu durumda evde neler yapılabilir?

Burada en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Anne babalar çocuklarının evde tatilde olduklarını hissettirmelidir. Çocuklarıyla birlikte günlük ders programı hazırlanmalıdır.

Bu dönemde virüs, korona, salgın, ölüm gibi konular evde konuşulmamalıdır. Bu konuların evde konuşulması çocuklar üzerinde gereksiz bir kaygıya sebep olur.

Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalabilmek için eğitici videoları izlemek ve bunu uygulamak gerekmektedir. Ayrıca hareket alanlarının kısmen kısıtlanması sebebiyle beslenme alışkanlıklarını da dikkat etmek gerekmektedir.

İmkân varsa evin bir odasını eğitim alanına çevirmek çocukların motivasyonunda olumlu katkı sağlayacaktır. Ev içinde pano ve hobi çalışması da ayrıca faydalı olacaktır.

Müzik, resim ve diğer sanatsal çalışmaları günlük çalışma takvimine eklemek gerekmektedir. Bunun yanında sosyal ortamdan uzaklaştığı için çocuklar arkadaşlarıyla iletişim kurmak isteyebilirler. Bunun için belli zamanlarda çocuklar arkadaşlarına görüntülü arama yapabilirler.

Bu süre zarfında aile fertlerinin tümünün katılacağı kitap okuma etkinlikleri yapılmalıdır. Ev ortamında egzersiz hareketlerin yapılması da unutulmamalıdır. 

Ebeveynler çocuklarına bu sürecin geçici olduğunu ve doktorların tavsiyesine uydukları için evde kaldıklarının mesajını vererek, çocukların güven duygusunu güçlü tutmak gerekmektedir. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar