Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Ev Ödevleri

A+A-

Okullarda öğrencilere verilen ve artık gelenek haline gelmiş bir uyguma söz konusu. Ev ödevlerinden bahsediyorum. Ev ödevleri kimi öğrenci için sıkıcı kimi öğrenci için eğlenceli bir durum. Fakat genel olarak öğretmenler tarafından verilen ev ödevleri öğrencilerin gözünde biraz sıkıcı olabiliyor.

Ev ödevlerinin can sıkıcı olmasının birçok sebebi var. En önemli sebebi, tüm gün okulda bulunan öğrencinin kendisini okuldan sonra ödevlerinin yapmak zorunda hissetmesidir.

Ev ödevleri özellikle son birkaç yıl ülkemizde tartışma konusu olmuştur. Kimi zaman ev ödevlerinin yasaklandığı gündeme gelse de ev ödevleri günümüzde de devam etmektedir. Peki, neden ev ödevleri verilmektedir?

Ev ödevlerini bu kadar önemli kılan sebep nedir?

Ödev, yerine getirilesi gereken bir iştir. Ev ödevleri ise okul saatler dışında evde yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetidir. Öğretmenlerin özellikle üzerinde durduğu ev ödevleri kalıcı öğrenmenin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Gün boyu okulda birçok derse giren öğrenci öğrendikleri bilgileri hafızaya kısmen yerleştirmiştir ama bu bilgiler henüz kalıcı bilgiler değildir. Bilgilerin kalıcı hale gelmesi yani, bilgilerin kalıcı hafızada yer edinilebilmesi için yapılması gereken tek şey öğrencinin okulda öğrendiklerinin evde tekrar ederek kalıcı hale getirmesidir. Bunun gerçekleşmesi için ise öğretmenler öğrencilerinden bazı ödevler isteyebilir. Bana göre son derece doğal bir istek olan ödevler tamamen öğrencinin lehine bir uygulamadır.

Ev ödevleri sayesinde öğrenci sadece kendisine verilen görevi yerine getirmekle kalmıyor bunun yanında ciddi anlamda öğrencide sorumluluk duygusu da kazandırıyor. Ev ödevlerini yapma konusunda kendini kaygılı hisseden öğrenci bu kaygılardan kurtulmak için ödevlerini yapıyor ve sorumluluk duygularını pekiştiriyor.

Ödevler sayesinde öğrenci birçok duyu organlarını da aktif bir şekilde çalıştırıyor. Bu sayede öğrenci kendi çalışma sistemini geliştiriyor ve farklı teknikleri de keşfediyor. Ödevlerini yapan öğrenci konu tekrarının da yaptığı için başarılı sonuçlar elde ediyor. Bununla beraber sınav kaygısı gibi olumsuz durumlara karşı da önlemini almış oluyor. Hele ki artık günümüzde can sıkıcı ödevlerin verilmediği de ortada.

Gelişen eğitim modelleri sayesinde öğrenme daha eğlenceli ve daha kalıcı bir şekilde gerçekleşiyor. Aynı zamanda gelişen teknoloji, tüketim kültürü, TV programları, eğlence anlayışının yaygınlaşması öğrencinin kendisinin öğrenmeden uzaklaştıracağı uyarıcılara karşı, ev ödevleri bu uyarıcılara karşı son derece güzel bir uygulama.

Bu açıdan ödevler mükemmel sonuçlar veriyor. Tabii dikkat edilmesi gereken unsurlar da mevcut.

Ev ödevleri verilirken amacın dışına da çıkmamak gerekiyor. Aşırı zaman alan ödevlerin verilmemesi ve öğrencilerden mükemmel sonuçlar elde etmek için istenilen ödevler yukarıda bahsettiğim olumlu tabloyu tam tersi bir duruma çevirir. Öğrencinin okuldan gelir gelmez ev ödevlerini yapması da hem zihinsel hem de fiziksel problemlere de yol açabilir. Okuldan sonra bir süre öğrencinin dinlenmiş olması, beslenme ihtiyacının giderilmiş olması ve ev ödevini yapması için hazır hale gelmesi önemli unsurlardır. Tüm bu çerçeveden bakıldığında ev ödevleri son derece önemlidir.

Esenlikler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar