Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Özcan, “Esnaflarımız hangi şartlarda kredi çekmişse o şartlarda ödemesini yapsın.  Bundan sonraki çekilen kredilerde bu faizleri uygulamanızı arz ediyoruz “ dedi.

Kredi limitİ 3 milyar liraya çıktı Kredi limitİ 3 milyar liraya çıktı

PANDEMİDE NEFES ALDIK

Esnafın bu kredileri çekip ev, araba, dolar almadığını, ya işini geliştirdiğini ya da ticari aracını değiştirdiğini belirten Özcan şunları söyledi:” Beklemediğimiz bir şey. Esnafımız esnaf kefaletlerden 750 bin lira ile 1.5 milyon TL arasında krediler çekti. Daha çok pandemide bu kredilerden faydalanıldı. Pandemide bu kredilerle nefes aldık. İlimizde en az 30 bin esnaf bu kredilerden kullandı. O zaman faizler, yüzde 7.5’tu, sonra, 12’ye çıkmıştı. Şu anda, yüzde 52. Ancak bu yüzde 52’nin yüzde 22’sini devlet, yüzde 30’unu esnaf karşılıyor.”

ESNAF GERÇEKTEN SIKINTIYA DÜŞECEK

Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Özcan, “Sayın Cumhurbaşkanımız esnaf kredi çekerken gelirinin giderinin hesabını yapıp uygun faizli diye esnaf kefaletlerden kredi çekti. Çekilen kredilerle işini geliştirip ayakta kalmaya çalıştı. Şimdi faiz artışı esnaflarımızı gerçekten sıkıntıya düşürecek. Sizden esnaflarımızın esnaf kefaletlerden ne şartlarda kredi çekmişse aynı faiz oranında döndürmenizi bundan sonraki çekilen kredilerde bu faizleri uygulamanızı arz ediyoruz” dedi. Özcan, birlikler olarak Bakanlığa başvurarak bu konuda destek isteyeceklerini de dile getirdi. Meral KINACILAR ERBEKTE