1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Eskici pazarı esnafı ağlıyor
Eskici pazarı esnafı ağlıyor

Eskici pazarı esnafı ağlıyor

“Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı” sözü, eskici pazarı esnafının damarlarına kadar işledi.

A+A-

ÖZEL HABER – SALMAN ERDİNE
15 Temmuz süreci, pazarın şehrin en ucra noktasında olması, toplu ulaşım araçlarının bölgeden geçmeyişi gibi etkenler esnafın belini kırdı, esnaf müşterisiz kaldı. 

Spotçular ve İkinci Elciler Derneği Başkanı Mehmet Çapğu, eski ismiyle bit pazarı modernleşmiş ismiyle eskiciler pazarı esnafının zor günler yaşadığını bildirdi.

ESNAF DERTLİ Mİ DERTLİ

Gaziantep’te İnönü Mahallesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Eskiciler Pazarı, artık vatandaşların uğrak yeri olmaktan çıktı. Suriyelilerin ilk geldiği günlerde hareket yüzü gören Eskiciler Pazarı esnafı, bu günlerde dertli mi dertli! İşsizlikten kan ağlayan esnaf, kira veremez hale geldi. 

FİYATLAR ÇOK UYGUN

Başkan Çapğu, bir evde bulunması gereken tüm eşyanın eskiciler pazarında satıldığını bildirerek, beyaz eşya ve koltuk takımlarında fiyatların 500 liradan satışa çıkartıldığını kaydetti. 

SATIŞLAR İSTENİLEN NOKTADA DEĞİL

Hem fiyatların uygunluğuna hem de kredi kartının geçerliliğine rağmen satışların istenilen noktaya çıkmadığını belirten Çapğu, şunları anlattı: “Kullanılmış eşyalar ve spot ürünlerimize bu günlerde rağbet yok. Bunun çok çeşitli nedeni var.  En başta 15 Temmuz darbe girişimi, insanların alış veriş yapma isteğini geri çekti. Korkan, endişelenen geleceğe yönelik kaygı, insanların ihtiyaçlarını erteletti. Bu da ister istemez piyasaları durgunlaştırdı" 

UZAY ÇATI BÜYÜK SORUN

"Yıllardır söyledik, yetkililere seslendik, sesimizi sonunda duyurduk, pazarın uzay çatı sistemi çok sıkıntılı, 15 Temmuz öncesi bizi ziyarete gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, pazarın eksikliklerini yerinde gördü. İlgili müdürlüğe gereken talimatı vermişti. Burası yaz mevsiminde sıcaktan kavruluyor, kış aylarında ise çatıdan akan yağmur suyu pazarın içine akıyor, ortalık berbat oluyor"

NORMALLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ

“Otopark sıkıntısı hat safhada. İnsanlar araçlarıyla geldiğinde otoparka para ödemek zorunda kalıyor. Araçlarını pazarın girişine park etse esnafın çalışması aksıyor. İki arada bir derede kalan müşteri araçlarıyla gelemiyor, toplu ulaşım araçları pazarın yakınından geçmediğinden uzak noktalardan insanlar gelemiyor. Durum böyle olunca bir türlü müşteri sirkülâsyonunu yakalayamıyoruz. Zamanla iyi olacağını düşünüyorum. Yetkililer durumumuzdan haberdar, 15 Temmuz sürecinin ardından ortalık toz duman, ortamın normalleşmesini bekliyoruz.”

SIKINTILARI DİNLEMİŞTİ

Çoğu zaman esnafın siftahsız kepenk indirdiğini bildiren eskiciler pazarı esnafı, 15 Temmuz öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in esnafı ziyaret ettiğini, sıkıntıların çözümü noktasında ilgili müdürlüğe talimat verdiğini hatırlattı.

SORUNLAR KRONİKLEŞTİ

Uzay çatılı eskici pazarının sorunlarının krononikleştiğini aktaran esnaf, kentin en sapa noktasına kurulan pazara vatandaşların gelmekte zorlandığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.