Çöpler köyündeki altın madeninin bulunduğu bölgede, büyük bir alanda toprak kayması meydana geldiği ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Toprak altında kalanların olabileceği ihtimali üzerine ekipler, bölgede arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Vali Hamza Aydoğdu da bölgeye giderek incelemede bulundu, ekiplerden bilgi aldı.

Erzincan'da toprak kayması: 4 savcı görevlendirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toprak kaymasıyla ilgili, Aydoğdu'dan bilgi aldı.

Erdoğan, devam eden arama kurtarma çalışmaları için tüm imkanların seferber edilmesini istedi.

Bakan Yerlikaya: 9 işçiden haber alınamıyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Civar illerden AFAD, Jandarma, TSK ve UMKE ile yapabileceğimiz her şeyi seferber ettik. 400 kişi ve 40'ın üstünde araç sahada çalışıyor. Maden ocağının üstünde büyük bir kütle var. Ağırlığı taşıyamamasından dolayı kaymadan kaynaklanan bir göçük söz konusu. 667 çalışanın içinden 9 çalışanımızın eksik olduğunu ve muhtemelen bu kayan toprağın altında olduğunu düşünüyoruz. Bütün temennimiz arama kurtarmayla birlikte müjdeli haberler vermek istiyoruz."

İletişim Başkanı Altun: Cumhurbaşkanımız olayın aydınlatılması için yapılan çalışmaları yakından takip etmektedir
İletişim Başkanı Altun: Cumhurbaşkanımız olayın aydınlatılması için yapılan çalışmaları yakından takip etmektedir
Vali Hamza Aydoğdu: Fırat nehrine bir sızma söz konusu değil

Vali Hamza Aydoğdu, bölgedeki çalışmaları takip ettiğini belirterek, "Şu anda olay yerindeyiz. AFAD ekipleri, UMKE, 112, 400 kişilik ekibimiz burada. Arkadaşlarımız fabrikanın dışında istiflenen toprağın kayması sonucu bu toprak altında kalan çalışanlar. Hızlı bir şekilde hem AFAD ekipleri, arama kurtarma ekipleri toprağı kaldırmaya çalışıyorlar." dedi.

Aydoğdu, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"En önemli önceliğimiz toprak altında kalşan vatandaşlara ulaşmak, onun için resmi makamların açıklamadığı hiç bir şeye itibar etmeyin. Bizim için en önemlisi toprak altında kalan vatandaşlara ulaşmak. Şu anda Fırat nehrine bir sızma söz konusu değil. Toprak kayması dışında şu anda herhangi bir problem yok."

İçişleri ve Enerji Bakanı bölgeye geçiyor

Vali Aydoğdu, İçişleri Bakanı ile Enerji Bakanının Mısır'dan hareket ettiğine dikkat çekerek "İçişleri Bakanımız, Enerji Bakanımız Mısır'dan hareket etti. Buraya geliyorlar. Şu anda tüm ekipler burada. Devletimizin bütün imkanları Cumhurbaşkanımızın talimatı ile buraya seferber edildi" dedi. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Devlet olarak tüm imkanlarımızla sahadayız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninin bulunduğu alanda meydana gelen toprak kaymasına ilişkin, "Devlet olarak tüm imkanlarımızla sahadayız." ifadesini kullandı.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Erzincan İliç'te meydana gelen toprak kaymasından etkilenen tüm madencilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devlet olarak tüm imkanlarımızla sahadayız. Ekiplerimiz olayın yaşanması ile birlikte bölgede arama kurtarma çalışmalarına başlamıştır. Bölgeye takviye ekipler de ivedilikle sevk edilmiştir. İrtibat kurulamayan kardeşlerimize ulaşmak için tüm çabamızı sarf ediyoruz."

Bakan Koca: Tam donanımlı Acil Müdahale Ünitesi kuruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzincan İliç’te maden ocağında yaşanan toprak kayması sebebiyle toprak altında kalan 9 kişi için olay yerine görevlendirilen ambulans sayısının 10’a, UMKE ekibi sayısının 3’e çıkarıldığını duyurdu.

Erzincan'da madenin bulunduğu bölgede toprak kayması

Koca, "Tam donanımlı Acil Müdahale Ünitesi kuruldu, 2 Acil Müdahale Aracı görevlendirildi" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: İnceleme ve soruşturma başlatıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan ve Anagold Madencilik’in ruhsat sahibi olduğu maden sahasında 13 Şubat 2024 saat 14:30’da toprak kayması meydana gelmiştir. Kayma sonucunda ilk tespitlere göre 9 maden çalışanına ulaşılamamaktadır. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Bakan Göktaş: Psikososyal destek ekiplerimiz bölgeye intikal ettiler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, maden ocağında toprak kaymasının meyana geldiği Erzincan İliç'te görev yapmak üzere psikososyal destek ekiplerinin bölgeye intikal ettiğini, süreci yakından takip ettiklerini bildirdi.

Göktaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, göçükte mahsur kalan madencilerin bir an önce sağlıklı bir şekilde kurtulmaları temennisinde bulundu.

Bakan Göktaş, "Psikososyal destek ekiplerimiz ivedilikle bölgeye intikal ettiler. Süreci yakından takip ediyoruz. Kazadan etkilenen vatandaşlarımıza her türlü destek için harekete geçmiş bulunuyoruz. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

Çevre illerden kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.

ATV kazasının davası yarın ATV kazasının davası yarın

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan da "Olayın yaşandığı ilk andan itibaren Sn. Bakanımızın talimatıyla Trabzon, Elazığ ve Sivas Bölge Müdürlüklerimizden arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla olay yerine araç ve personel desteği sağlanmıştır. Ekiplerimiz, işçilerimizin kurtarılması için tüm imkanları ile sahada çalışmalarını sürdürmektedir." açıklaması yapıldı.

Mehmetçik arama kurtarma çalışmalarına destek sağlıyor

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından, 3’üncü Ordu Komutanlığının toprak kayması meydana gelen Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında arama kurtarma çalışmalarına destek sağladığını açıkladı. 

Erzincan'da madenin bulunduğu bölgede toprak kayması

Mehmetçik, arama kurtarma çalışmalarına duvar arkasını görüntüleyebilen termal cihaz ile destek sağlıyor.