1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ersin Tatar rüzgarı
Ersin Tatar rüzgarı

Ersin Tatar rüzgarı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ticaret Odası’nın daveti üzerine geldiği Gaziantep’te yoğun bir gün geçirdi.

A+A-

Bugün de kentte kalacak olan Tatar’ın ilk durağı Vali Davut Gül oldu. Tatar buradaki ziyaretinde iş birliği çağrısı yaparak, "Bu iletişim çağında uçak seferlerinin, farklı iletişim kanallarıyla iş birliklerinin arttırılması, karşılıklı yatırımların oluşturulabilmesi kültürel, ekonomik ticaretin geliştirilmesi en büyük temennimizdir." dedi.

TÖRENLE KARŞILANDI

Vali Davut Gül’ü makamında ziyaret eden Tatar törenle karşılandı. Tatar, gKKTC'den sevgi ve saygı getirdiğini belirterek, kentte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. KKTC ve Gaziantep arasında değerli bağlar olduğuna dikkati çeken Tatar, KKTC'de 1974'ten sonra buradan giderek yerleşmiş, evlenmiş, iş yeri kurmuş ülkenin ekonomik mücadelesine katkı veren Gazianteplilerin bulunduğunu ifade etti.

ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Gaziantep'in başarılarını yakından izlediklerini kaydeden Tatar, “"Türkiye'nin en fazla gelişmekte olan şehirlerinden Gaziantep, ticaret, sanayi ve eğitimiyle gurur vesilesi. Dolayısıyla buradaki gelişmişliğin fevkalade değeri var. KKTC'nin ekonomik mücadelesinde altyapısının oluşmasında, sanayi bölgelerinin oluşmasında ve ticaretin gelişmesinde buralarla oluşturulacak bağlar var. Bağların geliştirilmesi, münasebetlerin arttırılmasının KKTC ekonomisine ve refahına büyük katkılar yapmaktadır, yapacaktır. Dolayısıyla aramızdaki bağların, münasebetlerin daha da gelişmesi gerekir. Bu iletişim çağında uçak seferlerinin, farklı iletişim kanallarıyla iş birliklerinin arttırılması, karşılıklı yatırımların oluşturulabilmesi kültürel, ekonomik ticaretin geliştirilmesi en büyük temennimizdir. Dolayısıyla kardeşlik, dayanışma duygusunun aynı milletin soydaşları olarak bizlerin birlikte hareket etmesi güç kazandıracaktır."

ŞAHİN’İN MAKAMINA GEÇTİ

Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Tatar, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i makamında ziyaret etti. Ziyarette, Vali Davut Gül, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur bulundu. Şeref defterini imzalayarak açıklamada bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Fatma Şahin’in yıllardan beri gelen tecrübesinin KKTC’nin belediyecilik anlamında reform yapabilmesi ve yapısal reformların sürdürülebilmesinde rehber olduğunu belirterek Başkan Şahin’in Kıbrıs Türk halkına gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkürlerini iletti.Ersin Tatar, Gaziantep'te olduğu için özel bir gün yaşadığını, buradaki mücadele ruhunun Kıbrıs'taki direnişe, mücadeleye ve kahramanlığa benzediğini anlattı.

ÖNEMLİ KAHRAMANLIKLAR VAR

İki halkın da gerek istiklal Savaşı'nda gerekse bağımsızlık mücadelesinde fevkalade önemli kahramanlıklar yaptığının altını çizen Tatar, şöyle devam etti: "Milletimiz için, Türk ulusu için KKTC'de Doğu Akdeniz'deki varlığımızı en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyoruz. KKTC halkının refahı, mutluluğu ve ekonomisinin güçlenmesi için Gaziantep gibi bir yerdeki ziyaretim, yapacağım temaslar önemli. Gaziantep başarı öyküsü olan bir yer. Son yıllarda sanayi, ticaret başarılarıyla her türlü gelişmişliğiyle Türkiye'nin en önemli bölgelerinden biri. Bana verilen bilgilere göre yılda 10 milyar dolara yakın ihracat potansiyeliyle muazzam bir başarıya imza atılmakta. Aramızdaki münasebetler, iş birliğinin gelişmesiyle her türlü yakınlaşmayla KKTC'ye olumlu yansıması, ekonomisinin güçlenmesi için turizm, eğitim ve diğer yatırımlarla buradaki başarıların KKTC'ye yansıması en büyük temennim ve dileğim. Tabi ki bu anlamda Fatma Şahin'in ne kadar değerli olduğunu paylaşmak istiyorum. Kendisi 2002 yıllarından beri milletvekilliği, bakanlık yapmış. Birikimleriyle KKTC'nin belediyecilik alanında reform yapmasından ekonomik yapısal reformlarının sürdürülmesine kadar bize yıllardır büyük katkısı olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Kıbrıs'a gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim."

HIŞVAHAN’DA YEMEK VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Tatar’a Vali Davut Gül tarafından Hışvahan’da öğle yemeği verildi. Tatar, buradaki yemekten sonra Oğuzeli’ne geçti. MHK Medical Tekstile giden Tatar, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından kendisine verilen Fahri Doktora törenine katıldı. Ardından da öğrencilere ‘Geçmişten günümüze Kıbrıs Türk’nün adadaki varoluş mücadelsi” konulu konferans verdi. 

TİCARET ODASININ MECLİSİNE KATILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yoğun bir günün ardından Gaziantep Ticaret Odası Meclisine katıldı. Burada önemli bilgiler veren Tatar, daha sonra Teymu otelde odanın Türkiye Cumhuriyeti’nin 98’nci kuruluş yıldönümü balosuna katıldı. 

BUGÜN DE YOĞUN

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, güne Kıbrıs Gazileri ile Mutfak Sanatları Merkezi’ndeki kahvaltı ile başlayacak. Ardından Bakırcılar çarşısına geçecek olan Tatar, Tahsim’de dinlenme molası verecek. 

MELİKE TEKSTİLE GİDECEK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bugün OSB’yi ziyaret edecek. Melike tekstil ile Stil ev Ev Gereçlerini ziyaret edecek olan Tatar, daha sonra yerel gazete temsilcileri ile sohbet toplantısına katılacak. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.