Şehitkamil kurbana hazır Şehitkamil kurbana hazır

Her yıl olduğu gibi bu yıl da çevre kirliliğine ve orman yangınlarına dikkat çekmek amacıyla ilkokul seviyesinde TEMA gönüllüsü öğrencilerle birlikte Erikçe ormanlık alanında çevre temizliği yapıldı.       

Tema Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Katıoğlu,  ''Orman yangınlarının yüzde 98'inin  insan kaynaklı olduğunu biliyoruz. İnsanların dikkat etmesi gereken çok basit kurallar var. Eğer bu kurallara dikkat edilirse orman yangınlarını yüzde  98 azaltmış oluruz. Herkesin bildiği gibi; piknik ateşleri tam olarak söndürülmeli, ormanlık alanlara özellikle cam şişe atıkları atılmamalı, yollara veya ormanlık alanlara sigara izmariti atılmamalı, verimli toprakların bilinçsizce yakıldığı anız yakma tamamen önlenmeli, ormanlarımızın yeşil vatan olduğu herkese anlatılmalı.'' dedi.

EN BÜYÜK EVİMİZ

“Gezegenimiz bizim büyük evimiz” diyen Katıoğlu, “Herkesin hayallerini süsleyen yeşil bir çevre kuş sesleri ve su şırıltılarına erişmemiz bizim elimizde. Yaşanabilir bir gezegen için başka dünyalar aramaya gerek yok. Dünyayı kirleten insanlık şu ana kadar bulunmuş değil ama diyelim ki bulundu. Bulunan gezegeni de yok edecek çalışmalarda bulunacaktır. İklim krizi ile topyekün mücadele etmezsek aşırı sıcakların insan ırkı ve tüm canlılar için  ciddi tehdit olduğunu, salgın hastalıklarla birlikte  ve gıda tedarik zincirinin çalışmayacağını unutmayalım”

Editör: Leyla Özekşi Polat