1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelliye bir darbe de ekonomiden
Engelliye bir darbe de ekonomiden

Engelliye bir darbe de ekonomiden

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, yaşanan ekonomik sıkıntılarının engellileri olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

A+A-

Kalender. " Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunların en çok engellilerle dezavantajlı gruplar ve ailelerini zor durumda bırakmıştır. Devlet başta olmak üzere Sözleşme ve Yasa’da öngörülen yükümlülükler tam olarak yerine getirilmemiştir. Birçok engelli evinin kirasını ödeyemez hale düşüp evden çıkarılmak gibi durumlara maruz kalmaktadır. Engelli bireylerin şehirlerarası otobüslerden/toplu taşımadan yararlanma imkanları maalesef pek mümkün olmamaktadır" dedi.  

ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ GEREKİR 

"Birleşmiş Millet tarafından alınan bir kararla 1992 yılından itibaren 3 Aralık tarihi “Dünya Engelliler Günü” kabul edilmiştir. Bu şekilde engellilerin sorunları, beklentilerinin dünya kamuoyu ile paylaşılmasına, toplumda farkındalık yaratılması ve çözüm üretmesi gerekenlerin uyarılmasına çalışılmaktadır" diyen Kalender, "Uluslararası sözleşmeler ve ulusal düzenlemelerle engellilerin yaşamını daha iyi hale getirme, hayata eşit katılımını sağlama yönündeki çabalar bir kez daha gözler önüne serilmektedir. Engelli hakları yönünden Türkiye’de iki temel hukuksal düzenleme yapılmıştır. 2005 yılında 5378 sayılı Engelli Hakları Hakkında Kanun yürürlüğe girmiş ve ardından 2008 yılında Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin ulusal mevzuatımızın bir parçası olmuştur" şeklinde konuştu.  

DESTEKLER SIKINTILI 

Engellilerin kullandığı ilaç, ortez, protez, bez gibi yaşamımız için gerekli sağlık ürünleri ve destekleri SGK tarafından tümüyle karşılanması gerektiğini belirten Kalender, "Sağlık Uygulama Tebliği buna göre değiştirilmelidir.  Sosyal hayata tutunmak, sosyal, kültürel ve ekonomik hayattan kopmamak için olağanüstü çaba sarf eden engelli bireyler için artan hayat pahalılığı karşısında çaresiz kalmaktadırlar. Terörle mücadele gazilerinin ve engelli vatandaşların kullandığı ortez ve protezler için hazırlanan Sağlık Uygulama Tebliği listesi yıllardır güncellenmemektedir. SGK’nın ödediği protez ve ortez fiyatları enflasyon ve kur artışı karşısında çok düşük oranda kaldı. Ortaya çıkan binlerce liralık fark gazi ve engellilerimize ciddi mağduriyet oluşturmaktadır. 

KIRIK PROTEZLER YA DA KOLTUK DEĞNEĞİ KULLANIYORLAR 

"Engelli bir bireyin, eli, kolu, ayağı yaşam kaynağı işlevi gören akülü tekerlekli sandalyenin ortalama fiyatının 15 bin-50 bin TL arasındadır" diyen Kalender şunları söyledi:  "SGK bunun sadece 2 bin 750 TL’sini karşılamaktadır. Sayıları on binlerle ifade edilen omurilik/ felçli hastaların hava kadar, su kadar gereksinim duydukları büyük boy hasta bezinin fiyatı her gün yükselmektedir. Bir hastanın ortalama aylık bez gideri 500 TL ile 2 bin TL dolayındadır.  SGK bunun sadece 243 TL’sini karşılamaktadır. Sosyal ve ekonomik hayatın içinde olan özellikle de sporla ilgilenen engelli bireylerin kullanmak zorunda oldukları aktif tekerlekli sandalyelerin fiyatı ise markalarına, fonksiyonlarına göre 15 bin ile 50 bin TL arasında değişmektedir. SGK bunun sadece 2 bin 250 TL’sini ödemektedir. Dizaltı protez fiyatı 20 bin TL’den başlamaktadır. SGK desteği ise 2 bin 500 TL civarıdır. Dirsek altı kol protezlerinin fiyatı 20 bin TL’den başlamaktadır. SGK ise bunun 2 bin 700 TL’sini karşılamaktadır. Bu koşullar altında birçok engelli vatandaşımız kırık bozuk protezleri kullanmak ya da koltuk değneği ile yetinmek durumunda kalmaktadırlar 

EVDE BAKIM PARASI MAĞDUR EDİYOR 

"Evde Bakım Parası ve Engelli maaşlarında yapılan haksız kesintiler engelli vatandaşlarımızı ciddi şekilde mağdur etmektedir. Birçok engelli evinin kirasını ödeyemez hale düşüp evden çıkarılmak gibi durumlara maruz kalmaktadır. Engelli bireylerin şehirlerarası otobüslerden/toplu taşımadan yararlanma imkanları maalesef pek mümkün olmamaktadır. En temel anayasal haklardan olan ulaşım imkanımızı da engellemektedir. Ülkemizde yaşayan 12 milyon dolayında engelli vatandaşa yönelik kapsamlı veri tabanının yıllardır oluşturulmaması dezavantajlı grupların sorunlarının, önceliklerinin belirlenmesinde gecikmelere ve yanlış kararlara neden olmaktadır. Engel türü, sağlık sorunu, kullandığı medikal cihazlar, gelir durumu, hanede birlikte yaşadığı kişiler gibi başlıklar altında bir veri tabanının olmaması düşündürücüdür Engellilerin eğitimi için devlet okullarında yeterli derslik, eğitmen, danışman bulundurulmalı, rehabilitasyon derslerinin saatleri yeterli düzeye çıkarılmalıdır"  Meral Kınacılar Erbekte  

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.