1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engellilerin sorunu, insanlığın sorunudur
Engellilerin sorunu, insanlığın sorunudur

Engellilerin sorunu, insanlığın sorunudur

Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Vali Davut Gül, engelli vatandaşlarımızın toplumda yaşadığı sorunların sadece onların değil; tüm insanlığın ortak sorunu olduğunu söyledi.

A+A-

Farkındalığın artması amacıyla 10-16 Mayıs tarihlerinda Birleşmiş Milletlere üye bütün ülkelerde Engelliler Haftası’nın kutlandığını belirten Vali Gül, “Engelli vatandaşlarımızın toplumda yaşadığı sorunlar sadece onların değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun kısacası tüm insanlığın ortak sorunudur. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmek, bu sorunlara doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama bağlılıklarını artırmak, mutlu ve huzurlu bir ömür sürmeleri için çaba göstermek devletin ve toplumun sorumluluğudur” dedi.

ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ

Engelliler ile ilgili ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle duyarlılığın arttığını dile getiren Vali Gül şunları söyledi:”Engellilerin meselelerinin çözümü anlamında çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Onların meslek edinip, üretken hale getirilmelerini, kendi kendilerine yetebilen bireyler olmaları ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamak öncelikli görevlerimizdendir. Engellilere sadece bu haftada değil, tüm yaşamları boyunca sevgiyle sahip çıkmalıyız. Unutulmamalıdır ki her insan bir engelli adayıdır. Bu yüzden engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya için çalışmak her insanın vazifesi olmalıdır. Engelliler konusunda duyarlılığın daha fazla artmasına vesile olması temennisiyle tüm engelli kardeşlerimizin haftalarını gönülden kutluyorum” diye konuştu.

TAHMAZOĞLU:HAYATI PAYLAŞMAYA ENGEL YOK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Engelliler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Tasarladığımız her projede engelli vatandaşlarımızın rahatını düşünüyor ve adımlarımızı buna göre atıyoruz. Hayatı paylaşmaya engel yok" dedi. 

HER ZAMAN YANLARINDAYIZ

Şahinbey Belediyesi olarak her zaman engellilerin yanında olduklarını ifade eden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, "Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri, sosyal devleti işletmenin ötesinde, tüm kesimleri kucaklama, tüm kesimlere adil ve eşit hizmet sunma anlayışıyla hareket ederek hizmetlerimize devam ediyoruz. Toplumda, özellikle geçmiş yıllarda engelliler çok zor şartlar altında yaşıyorlardı. Hükümetimiz döneminde sosyal haklar açısından aşılan mesafe sonrasında özellikle engelli bireyler önemli kazanımlar elde etti. Engelli bireylerin kamuda istihdamı, evde bakım hizmetleri, sosyal haklara verilebilecek önemli örnekler arasındadır” dedi.

TEKERLEKLİ SANDALYE TEMİN ETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Engelli vatandaşların rahat yaşaması için sosyal belediyeciliğin getirdiği sorumlulukları yerine getirdiklerini kaydeden Tahmazoğlu, “Yaptığımız her uygulamada ve tasarladığımız her projede engelli vatandaşlarımızın rahatını düşünüyor ve adımlarımızı onlara göre atıyoruz. Bundan sonra da gerçekleştireceğimiz her projede engelli bireylerimizi göz önünde bulunduracağız. Ayrıca özellikle bedensel engeli olan vatandaşlarımızın kullanması için tekerlekli sandalye temin etmeye devam ediyoruz" diye konuştu. 

DEMİR:ATILAN ADIMLAR YETERSİZ

CHP İl Başkanı Lütfü Demir, engelli bireylerin, topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamanın, sadece devletin değil tüm toplumun görev ve sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Ülkemizde 10 milyona yakın engelli vatandaşımızın yaşadığını belirten Demir, “Bu vatandaşlarımız eğitimden sağlığa, ulaşımdan çalışma hayatına kadar pek çok alanda ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bununla birlikte, bu sorunların çözümüne ilişkin atılan adımların yetersizliğini görüyoruz. Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna uygun bir biçimde yaşamalarını sağlayacak düzenlemeler yapmak, sosyal devletin en önemli gereklerinden biridir. Sayın Turan Hançerli’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nden 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde İstanbul Avcılar Belediye Başkanlığına Türkiye’nin ilk engelli Belediye Başkanı olarak önemli başarılara imza atacağına tüm kalbimizle inanıyoruz. Engelliler haftasının engellilerin sorunlarına daha kalıcı çözümler üretilecek organizasyonlarla güçlendirilmesi öncelikli beklentimiz”diye konuştu. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum