1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Engelleri Birlikte Aşalım
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Engelleri Birlikte Aşalım

A+A-

3 Aralık günü tüm dünyada engelli haklarına dikkat çekildiği, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen etkinliklerle farkındalık oluşturulduğu bir gündür. Bu günün anlam ve önemine ciddi manada katkı sağlayan unsur ise dünya genelinde 1 milyardan fazla engelli insanın olmasıdır.

Ülkemizde vatandaşlarımızın ortak bir paydada huzur ve refah içerisinde yaşaması için tüm vatandaşların eşit ve adaletli bir ortamda buluşması elzem bir durumdur. Öyleyse bu ortak yaşamsal alanda tabiî ki kamusal alan başta olmak üzere her türlü tedbirin ve güvenliğin de sağlanması gerekmektedir.

Ülkemizde üzülerek belirtmem gerekirdi vatandaşlarımızın engellerini ortadan kaldırmak için istenilen seviyeye hala gelmiş durumda değiliz. Evet… Ciddi çalışmalar yapıldı, kanunlar düzenlendi, sosyal ve ekonomik haklarda olumlu gelişmeler sağlandı. Bunca iyileştirme çalışmalarına rağmen toplumsal olarak engelli haklarını içselleştirme noktasında geride olduğumuzu üzülerek belirtmeliyim. Yine de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü engellilerimizin haklarını bizlere hatırlatmaya, empati kurmamıza vesile oluyor. Bu noktada engelli vatandaşlarımızın kamusal alandaki haklarına vurgu yapmakta fayda görüyorum.

Çevresel kullanım hakları engelli vatandaşlarımızın sosyal hayattaki tüm ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle uygulanan bir haktır. Kaldırımlardan yollara, araç park alanlarından bina rampalarına, yürüyen merdivenlerden asansörlere, sesli ışık uyarıcılarından hissedilebilir kaldırımlara kadar kamusal ve çevresel tüm alanları kapsayıcı bir hak olduğu unutulmamalıdır.

Ulaşım hakkı engelli vatandaşlarımızın ulaşımlarını rahatlıkla sağlayacak en önemli haklardan bir diğeridir. Toplu taşıma duraklarından, otobüse binmek için gerekli teknik aksamlardan, ücret indirimlerine varıncaya kadar özellikle belediyelerin çalışmalarıyla etkin hale getirilmeye devam eden haklardır.

Eğitim ve Kültür haklarının kolay ulaşılabilir olması ayrıca önemlidir. Kültür ve sanat çalışmalarına dâhil olan engelli vatandaşlarımız psikolojik sağlık açısından kendilerini olumlu hissedeceklerdir. Eğitim ortamlarının düzenlenmesi, okullarda asansörlerin bulunması, engelli wc’lerin kullanılabilir olması hukuki bir hak olduğu ise unutulmamalıdır.

İş ve istihdam haklarının ülke genelinde tamamen uygulanmalıdır. Her kurum ve kuruluş bünyesinde çalıştırdığı tüm personellerinin belli bir kısmını engelli vatandaşlarımızın istihdamında kullanmalıdır.

Erken ya da malulen emeklilik haklarının engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatlarındaki en verimli yıllarının başarılı ve üretken geçmesini sağlayacak, emeklilik dönemlerini ise daha hazırlıklı bir süreçte geçirecektir.

Engelli vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik haklarının ülke genelinde uygulanabilir olması ve ortak bir yaşam alanında tüm insanlarla birlikte yaşayabilmemiz için gerek hukuki yönden gerek toplumsal yönden engelleri birlikte aşmamız gerekmektedir. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar