1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelleri aştılar
Engelleri aştılar

Engelleri aştılar

Büyükşehir Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kutlama programı düzenledi.

A+A-

 Engellilerin ortaya koyduğu gösteriler büyük alkış aldı. Renkli gösterilere sahne olan etkinlikte, engellilerin el işi eserleriyle fotoğrafları sergilendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Vali Davut Gül ile protokol mensuplarının, engellilerin robotik kodlama marifetiyle yaptığı çalışmaları incelediği kutlamalarda, 5 yaşındaki Yusuf Berkcan’ın deprem simülasyonu ve dayanıklılık icadı dikkat çekti. çekti. 

anabü.jpg

Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği üyesi ve TV programcısı Balçiçek İlter, katılımcılara günün önemine dair bilgi verdi, Mutlu Kafe çalışanlarından oluşan Mehter Takımı’nın gösterisi beğeniyle izlendi. Vali Davut Gül,  “Eğitim birinci öncelik. Eğer engelli kardeşlerimizi iyi eğitirsek kamu olarak bizler de bu kardeşlerimizin eğitimine imkân sağlarsak istihdam anlamında da bir sıkıntı yok. Şu an eğitilmiş olsa, işletmeye bir katkı sunabilecek durumda olsa 360 kişi daha istihdam edilebilecek” dedi. 

yeni1.jpg

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "buraya ne zaman gelsem çok mutlu oluyorum. Yapılan işin ne kadar doğru bir iş olduğunu görüyorum. Bir evladımıza dokunmak onun tedavi sürecine destek olmak bir anne olarak çok sevinçli ve huzurlu hissettiriyor" diye konuştu. 

asma.jpg

GÜL: 3 BİN 650 İSTİHDAM VAR

Vali Davut Gül, Gaziantep’te engelli kontenjanında 3 bin 650 kişinin istihdam edildiğini bildirdi.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen programda konuşan Vali Gül,  engellilik durumunun bir tercih ya da birilerinin takdiri olmadığını belirterek  “Tercihimiz ya da takdirimiz olmayan bir meselede hiçbirimiz, hiçbirimize ne bir şey lütfediyoruz ne de onu bir eksiklik olarak kabul ediyoruz. Devletimiz sosyal devletin gereği olarak üzerine düşen her şeyi yapmaya çalışıyor, bundan sonra da yapacak. Yapılanlara bakıldığında şimdi olduğumuz durum beş on senenin, yirmi senenin çok daha iyisi. Daha iyisini yapmak her zaman mümkün. Bu mesele ailelerle, engellilerle, sivil toplum kuruluşlar, yerel yönetimler ve merkezi hükümetle birlikte çözeceğimiz bir mesele” dedi. 

toplu-005.jpg

EĞİTİM ÖNCELİK

3 bin 650 kişinin istihdamının yanı sıra 360 kişilik de boş kontenjanın bulunduğunu aktaran Gül,   “Eğitim birinci öncelik. Eğer engelli kardeşlerimizi iyi eğitirsek kamu olarak bizler de bu kardeşlerimizin eğitimine imkân sağlarsak istihdam anlamında da bir sıkıntı yok. Şu an eğitilmiş olsa, işletmeye bir katkı sunabilecek durumda olsa 360 kişi daha istihdam edilebilecek” diye konuştu. 

mev.jpg

ŞAHİN: GURURLUYUM

Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’müz kutlu olsun. Çok önemli bir tesisin içindeyiz. Aslında burada hayata geçirilen eserlerin her biri çok kıymetlidir. Buraya ne zaman gelsem çok mutlu oluyorum. Yapılan işin ne kadar doğru bir iş olduğunu görüyorum. Bir evladımıza dokunmak onun tedavi sürecine destek olmak bir anne olarak çok sevinçli ve huzurlu hissettiriyor. Bu yolculuk, 18 yıl önce başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yola çıktığımızda, ‘hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dedik. Parlamentoya gittiğimde bir mühendis olarak engelli yasasının olmadığını gördüm, hukuk devletiyiz ancak engelliler hakkında bir yasa yoktu. Bizim için engelli, engelsiz herkes çok önemlidir. Çünkü biz, ‘yaratılanı yaratandan ötürü seven’ anlayıştan geliyoruz. 2005 yılında ilk engelli kanunu masaya koyduk." dedi

yeni.jpg

Şahin, "‘Engelliler için nasıl bir yol çizeriz’ diye çok gayret gösterdik. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde en özel bölüm engelliler oluşturuyordu. Hukuk devleti normlarına göre engellileri tanımlarken sizi aşağılayan bir tabirden uzak durduk, önceki tanımları da kaldırdık. Engelli meselesini detaylı olarak inceledik. Eğitim başlığı altında yaptığımız araştırmalarda gördük ki engelli okuyan sayımız çok az. Bu sayıyı yükseltmek için siz engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için işe koyulduk. Sağlık; bir bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için sağlığı da eğitim gibi hali yoluna koymamız gerekiyordu. İstihdam; engellilerin iş hayatına entegre olması için görevi devraldığımızda çok fazla istek ve taleple karşılaştık. Henüz bakanlığımın ilk aylarıydı. Engelli vatandaşlarıma cevap olarak da; ‘siz ne istiyorsanız ben de onu istiyorum’ dedim. Sizin taleplerinizin doğrudan takipçisi olacağımın sözünü daha o yıllarda verdim. Engellinin istihdamı 10 kat arttı. O günlerden bugünlere geldik. Engellilerin sosyal hayatta yer alması adına üzerimize düşen ne varsa yaptık. Evde bakımlarla sürdürdükleri hayattan onları çekip aldık. Daha profesyonel ortamlarda tedavi sürecinde yanlarından bulunduk. Ulaşılabilirlik; bu konuda da engelliler için toplumsal hayatta yer alması amacıyla onlarla empati kurduk ve ihtiyaçlarına cevap vermeyi görev edindik” dedi.

sergi.jpg

KAVLAK: SEVGİYİ EKSİK ETMEYİN

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Uğur Kavlak ise, şunları aktardı: “İnsanlar birbirini anladığı sürece her şeyin yolunda gidecek. Bugün kutlama gün değil, farkındalık günü engellilerin çektiklerini anlama günüdür. En büyük engel sevgisizliktir. Engel olma destek ol sloganıyla engelleri kaldırmak bir tebessümden ibarettir. 45 ilde 83 saha ofisimizle 208 yılından bu yana 55 binin üzerinde engelli danışana hizmet veriyoruz. Gaziantep’te bugüne kadar, 10 bine yakın danışana hizmet sunduk.”

gosteri.jpg

ÖNEMLİ İMZA

Başkan Fatma Şahin, ÇABA Derneği tarafından “Evimizin Sağlık Elçileri Projesi” kapsamında eğitim gören belediye personellerine sertifikalarını verdi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’nun hibe programı çerçevesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı protokol doğrultusunda Engelsiz Yaşam Merkezi içerisinde Ortez-Protez Uygulama Atölyesi kurulacak. HABER MERKEZİ

gazete-manset-boş-002.jpg

engel0.jpg

engel-001.jpg

 

asm1a.jpg

basket-001.jpg

hepbirlikte.jpg

fatmali.jpg

yurume.jpg

1engel.jpg

leni2.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.