Gelir İdaresi Başkanlığı, Sanayi Odası, Yeminli Mali Müşavirler Odası,  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Nizip Ticaret  Odasıve Nizip Ticaret Borsası iş birliğinde GSO ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı Emre Güler, Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Tarık Törer, Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Tekin Alpay, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hakan Özseven, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Can Koçak, GSO Genel Sekreteri Yusuf İymen, firma temsilcileri, kurum yetkilileri ve sanayiciler katıldı.

Üniversite-sanayi işbirliği için imzalar atıldı Üniversite-sanayi işbirliği için imzalar atıldı

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Enflasyon muhasebesinin uygulanması sürecinde kullanılan hesaplar, mali tablolar ve ekonomik göstergeler hakkında bilgilendirmede bulunulan toplantıda vergileme üzerindeki enflasyon ve fiyatlar genel seviyesindeki değişimler gibi konular ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, enflasyon muhasebesinin işletmelerin gerçek finansal durumları ve faaliyet sonuçlarını belirlemeleri noktasında büyük önem taşıdığını söyledi.  Firmaların finansal durumlarını daha sağlıklı bir şekilde görüp yönetebilmelerinin sürdürülebilirlik için taşıdığı öneme dikkati çeken Ünverdi, "İşletmelerimizin yıl içerisindeki kazanç ve kayıpları, enflasyonda yaşanan dalgalanmaların da bir sonucu olarak ortaya çıkar. Aynı şekilde geleceğe yönelik yapılan planlar da yine bu dalgalanmalardan kaçınılmaz olarak etkilenir. Bu nedenle firmalarımızın sağlıklı finansal tablolar oluşturabilmeleri, bu tabloları yüksek enflasyon etkisinden arındırmaları ve enflasyonun vergileme üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmeleri için enflasyon muhasebesi gereklidir” DEDİ. 

GÜLER BİLGİ VERDİ

Açılış konuşmalarının ardından Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı Emre Güler ise bir sunum gerçekleştirerek enflasyon müessesesinin vergi mevzuatındaki yeri, enflasyon düzeltmesi, maliyeti ve genel esasları, vergi usul kanunu genel tebliği, 2023 hesap dönemi sonuna ait bilançonun düzeltilmesi gibi konularda katılımcılara bilgiler verdi.