1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerjiyi verimli kullanın
Enerjiyi verimli kullanın

Enerjiyi verimli kullanın

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, özellikle yoğun enerji tüketen işletmelerin Enerji Etüt’ünü yaptırmaları gerektiğini söyledi. Arıkan, "verimli kullanmadığımız kendi enerjimizin parası kendi cebimizden çıkmaktadır" dedi.

A+A-

Enerjinin dünyadaki ülkelerin gücüne yön veren en önemli unsur olduğunu belirten Arıkan, "Bu önemli unsurda dışa bağımlılık ülkelerin geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Dünyada olduğu gibi, Ülkemizde de enerjiye talep her yıl artış göstermektedir. Sanayi sektörü, gerek yüksek enerji tasarruf potansiyeline sahip olması, gerekse de sanayide tüketilen enerjinin çoğunlukla ticari enerji olması sebebi ile, enerji tasarrufu çalışmalarında öncelikle ele alınması gereken bir sektördür. Mühendislik çalışması yapılması şarttır. Genel olarak sanayi tesislerinde yüksek verimli motor kullanımı, basınçlı hava sistemlerindeki kaçakların önlenmesi, verimli fanlar ve pompaların kullanılması, atık ısı taşıyan akışkandan ısı geri kazanımı, sıcak ve soğuk yüzeylerin izolasyonu, boşta çalışma süresinin azaltılması, tesislerde elektrik güç faktörünün düzeltilmesi gibi pek çok tedbir ile enerji tasarrufu sağlanabilir" diye konuştu.

ENERJİ VERİMLİ ÜRÜNLER

Arıkan, "Cihaz alırken "enerji verimli ürünler" i tercih edin. Bu cihazlar çok daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar. Enerji verimliliği en az "A" sınıfı olan cihazları tercih edin. Kullandığınız sıradan, arızalanan ampüllerinizin yerine veya yeni takılacak aydınlatmalarda kompakt floresan lambalar veya led aydınlatmaları tercih edin. Oturmadığınız odalarda yanan lambaları  kapatın.  Bulaşık ve çamaşır makinanızı tam dolu halde çalıştırın. Buzdolabınızın arkasını duvara yaslamayın. Buzdolabınız ve buzluğunuzun kapısını uzun süre açık bırakmayın. Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazlarınızın filtrelerini temizletin ya da değiştirin. Oda radyatörleri termostatlı cihazlar ile kullanmalıdır, her oda istenilen sıcaklıkta sabit tutularak tasarruf sağlanabilir." şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.