1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Enerjiyi doğru kullanın
Enerjiyi doğru kullanın

Enerjiyi doğru kullanın

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, enerji verimliliğinin önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

A+A-

 Arıkan, enerjiyi doğru kullanmanın önemine dikkat çekerek, “Dünyadaki ülkelerin gücüne yön veren, Ülkelerin ekonomik gelişiminde ve sosyal refahın oluşturulmasında, enerji, sürdürülebilir bir yaşam için hayati önem taşımaktadır. Dünyada olduğu gibi, Ülkemizde de enerjiye talep her yıl artış göstermektedir” dedi.

Çimento fabrikalarının yoğun enerji tüketen sektörler olduğunu anlatan Arıkan, “Enerjimizin de dışa bağımlı olduğunu düşünürsek bu sektörde ihracatın minimum seviyeye çekilmesi, bu sektörde kullanılan enerjinin hizmet, turizm, ziraat, hayvancılık gibi sektörlerde kullanılması ile Ülkemize daha fazla döviz getireceği açıktır.  Binalar ısıtma soğutma enerjisi açısından çok önemlidir.  Ev alırken bina sahiplerinden enerji sınıfını sorulmasını öneriyoruz, önemsiyoruz.  Klima kullanım oranlarının arttığı yaz ve hatta kış günlerinde oda sıcaklıklarının uygun derecede ayarlanmadığını üzülerek ifade edelim.  Özellikle kışın kullanımlarda bu sıcaklıklar 22 derecenin üzerine çıkmaktadır.  Ülkemiz şartlarında ortalama 1 derece azaltarak,  cihazın tükettiği yakıttan yaklaşık yüzde 5 ile 10 oranında daha az yakıt harcayacağımızı biliyoruz. Dereceyi arttırıp, camı açma veya kış günlerinde ise klima çalışırken dereceyi arttırıp yaz kıyafetleri ile dolaşma alışkanlığından vazgeçmemiz gerekiyor” diye konuştu.

DOLU HALDE ÇALIŞTIRIN

“Cihaz alırken "enerji verimli ürünler" i, en az "A" sınıfı olan cihazları tercih ediniz” diyen Arıkan, “Kullandığınız sıradan, arızalanan ampullerinizin yerine veya yeni takılacak aydınlatmalarda kompakt floresan lambalar veya led aydınlatmaları tercih edin. Oturmadığınız odalarda yanan lambaları kapatın.   Bulaşık ve çamaşır makinanızı tam dolu halde çalıştırın. Buzdolabınızın arkasını duvara yaslamayın. Buzdolabınız ve buzluğunuzun kapısını uzun süre açık bırakmayın. Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazlarınızın filtrelerini temizletin ya da değiştirin. Oda radyatörleri termostatlı cihazlar ile kullanmalıdır, her oda istenilen sıcaklıkta sabit tutularak tasarruf sağlanabilir.  Perdeler ile radyatörlerin üzeri örtülmemelidir.  Üzeri perde ile örtülen radyatörlerin ısıları içeri değil, camdan dışarı çıkar.  Kamu binalarında enerji verimliliği çalışmaları kararlılıkla hız kazanmalıdır. Verimli enerji, verimli bina, verimli ulaşım, verimli sanayi ve üretim gelişmişlik demektir. Ülkemizin bu gelişmişlik düzeyine en kısa zamanda ulaşması için hepimiz çaba göstermeliyiz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.