1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Enerjisa'ya suç duyurusu
Enerjisa'ya suç duyurusu

Enerjisa'ya suç duyurusu

Kar yağışıyla birlikte kentin büyük bir bölümünde yaşanan ve 18 saati aşan elektrik kesintisine tepkiler büyüyor.

A+A-

Sık sık kesilen ve bir çileye dönüşen elektrik kesintileri nedeniyle Baro Başkanı Bektaş Şarklı ve Av. Önder Alkurt Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına, ENERJİSA yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunurken,  AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan sert çıkış yaptı. Erdoğan, “Bir kar yağdı elektrikler gitti. Yerel yönetimler son derece başarılı işler yaparken Enerjisa sınıfta kaldı. Gaziantep’e bu işkenceyi yaşatan kurumun tavrını asla kabul etmiyoruz. Gaziantep’i karanlığa mahkum etme hakkına sahip değiller” dedi. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan ise, “Yıkılarak enerji nakil hatlarına zarar veren ağaçlar, uzun süreli kesintiye yol açmıştır. Buna benzer ve daha şiddetli kar veya rüzgarda, mevcut çürümüş ağaçların elektrik kesintisi açısından bir afete yol açabileceğine endişe ediyoruz” dedi 

ERDOĞAN: SAVUNMA KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ 

Erdoğan, Enerjisa’nın elektrik kesintilerini ağaçlara bağladığını belirterek, “Bu açıklamalara yanlış demiyoruz. Ama madem ağaçları bahane ediyorlar önlem alacaklar. Bakanlığımız Enerjisa’nın taleplerini bugüne kadar hep karşıladı. Bu talepler içerisinde yapılan projelendirmeye destek. Ama Enerjisa ne yaptı. Bakanlığımızın tüm destemlerine rağmen planlamayı yapmadı, yapamadı. Kar yağdı, ilk kar üstelik. Şehir felç oldu. Eğer Gaziantep haltı 18’i aşan elektrik kesintisine maruz kalıyorsa bunun savunması kesinlikle olamaz” diye konuştu. 

FATURALAR ÖDENMEZSE KESMEYİ BİLİYORSUN

Enerjisa’nın yaptığını asla kabul etmediklerini anlatan Erdoğan, “nasılki gerek hükümetimizden, gerekse de bakanlığımızdan her türlü destek alıyorsa, vatandaş faturayı ödeyemediği zaman elektriği kesiliyorsa şapkasını önüne koyması lazım. Projelerini artan nüfus oranına göre planlaman lazım. EPDK ve hükümet desteğini alacaksın, ama hizmet, planlama yapmayıp, ağaçlara bahane bulacaksın” dedi. 

MADEM AĞAÇLAR BAHANE NİYE ÖNLEM ALMADIN

Enerjisa’nın kesintiye ağaçlar neden olduğu yönündeki açıklamasını da değerlendiren Erdoğan, “Gerek GASKİ, gerekse de belediyeler tüm önlemlerini aldı. Karayollar ile tuzlamanın içinde yer aldı. Bütün kurumlar sorunsuz bir şekilde kar yağışının üstesinden geliyorsa Enerjisa’nın bu önlemi alması gerekir. Ağaçlarsa budama işlemi yaparsın. Ama enerjisa görevini ihmal etti. Biz asla kabul ediyoruz. Bu kadar insamızı karanlığa mahkum etti. Çalışan işyerlerini, sanayiyi geçtik. Hastanede yoğun bakımda olanlar var, zaruri ihtiyacı olan insanlar var. Bu olaylar parayla ölçülmez. Kar etme hesaplarınız yüzünden şehri bu hale getiremezsiniz. Bütün bu olaylar para ile ölçülmez. Dünya’nın hiç bir yerinde böyle bir olay yok” dedi. 

UYGULAMA SIKINTISI VAR

Erdoğan, “Bundan önce de takipçi olduk bundan sonra da olacağız. Ancak bunların sahadaki uygulamada eksiklikleri var. Büyüyen bir şehir var. Enerjisa’nın bu gözönüne alması ve trafa gücünü arttırmak için elini taşın altına koşması gerekir. Hükümetimizin bakanlığımız her zaman destek ama bu kurum maalesef ağır kalıyor. Bu kadar yapılaşmanın yoğun olduğu bir şehirde bu trafolarla iş yürümez. Enerjisa kendine çeki düzen vermeli” şeklinde konuştu. 

ARIKAN: ENDİŞELİYİZ

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan ise,  yağan kar yağışı nedeni ile bazı ağaçların devrilerek, elektrik dağıtım hatlarına zarar vermesi sonucunda şehrin önemli bir kısmının elektriksiz kaldığını söyledi. Arıkan, “Kar yağdığı gün, şehrin ana caddelerinin bazılarını gezdim. İki şey dikkatimi çekti. Kaldırım veya benzeri yerlerde bazı ağaçlarımızın bakımsız olduğunu, yanlış budama sonucunda ağaçlarımızın eğildiğini, diplerinin asfalt veya betonla kapanmış olduğunu, ağaç köklerinin duvara  yada yola çok yakın olduğunu gördüm. Bundan dolayı ağaçların çürümeye yüz tuttuğunu, gövdelerinin yarıldığını farkettim. Şehrin birkaç parkını da dolaştım. Dibi toprak olan, beton yada asfaltla kapatılmamış  ve düzgün budanmış olan ağaçların ise düzgün ve yeşil gövdeli olduğunu farkettim” dedi, 

BAKIM YAPILMAMIŞ

“Ağaçların bu duruma gelme sebebinin yeteri kadar ilgi, itina ve bakım gösterilmediği sonucuna vardık” diyen Arıkan “Gaziantep’e yağan kar olağan bir kardır. Bunun çok şiddetlisi de yağmıştır. Yağan karın istisnai bir olay olmadığını biliyoruz. Yıkılarak enerji nakil hatlarına zarar veren ağaçlar, uzun süreli kesintiye yol açmıştır. Buna benzer ve daha şiddetli kar veya rüzgarda, mevcut çürümüş ağaçların elektrik kesintisi açısından bir afete yol açabileceğine endişe ediyoruz.

Söz konusu problemli ağaçların bir an önce islah edilmesi gerekmektedir.  İlimiz merkezinin enerji dağtım hatları  2. Bölge coğrafi ve iklim şartlarına  göre projelendirilir ve yapılır. Dolayısı ile elektrik kesintilerinin kardan değil, yukarda belirten sebepten kaynaklandığı anlaşılır. Bu olumsuz tecrübeyi değerlendirerek, kamu adına hizmet veren kuruluşların bir B planı olmalıdır. Örneğin ilgili dağıtım şirketlerinin bu alanda çalışan müteahhitlerle ile anlaşarak özel durumlarda bir hizmet anlaşması yapmalıdır.” LEYLA ÖZEKİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum