1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerjide haberler kötü
Enerjide haberler kötü

Enerjide haberler kötü

Elektrik ve doğal fiyatları 1 Ağustos zammının ardından 1 Eylül itibarıyla yeniden artırıldı.

A+A-

 Bu artışta dışa bağımlılık ve dövizdeki artışın etkisi var. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan, enerji alanındaki dışa bağımlılık nedeniyle döviz kur artışları ve enflasyon artışıyla başlayan ekonomik kriz nedeniyle enerji fiyatlarının artmaya devam ettiğini söyledi. Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz da, elektrik ve doğalgaz zamlarının otomatiğe bağlanmasının her şeyin fiyatını artıracağını öne sürdü.

ARIKAN:HENÜZ AĞUSTOS'TA ZAM YAPILMIŞTI

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, normalde elektrik fiyatları için üç ayda bir tarife yenileyen EPDK'nın, 1 Ekim 2018 yerine 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle tarifeleri yenilediğini söyledi. İslim Arıkan, elektrik fiyatlarının 1 Ağustos zammının ardından 1 Eylül itibarıyla yeniden artırıldığını belirterek, "Maalesef, enerji alanındaki dışa bağımlılık nedeniyle döviz kur artışları ve enflasyon artışıyla başlayan ekonomik krizi ile enerji fiyatları artmaya devam ediyor. BOTAŞ, doğalgaz satış tarifelerini yeniledi. Buna göre doğalgaz fiyat tarifesi, konutlar için yüzde 9, sanayi  tarifesi için yüzde 14 artırıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektrik fiyat tarifelerini yayınladı. Buna göre; 1 Eylül 2018`den itibaren; enerji bedeli ve perakende hizmet bedelini kapsayan perakende enerji bedellerine yapılan artışlar sonucunda; elektrik perakende satış tarifelerinde, vergi ve fonlar dahil nihai fiyatlarda konut kullanıcıları için yüzde 9, sanayi abonelerine yüzde 14 oranında artış yapılmıştır" dedi. 

DIŞA BAĞIMLILIK AZALTILMALI

Geçen ay elektrik ve doğalgaza konutlarda yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 olmak üzere zam yapıldığını hatırlatan Arıkan, "Elektrik Mühendisleri Odası’nın yaptığı çalışma sonucunda; Bir evdeki asgari tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat elektrik harcadığı dikkate alındığında, fon ve vergi kesintileri de eklendiğinde konutların aylık faturası 126 liraya çıkacak. Geçen ay yapılan zamla aynı faturanın 115 lira olduğu göz önüne alınırsa, 1 ay içinde gelen zam 10 lirayı bulmuş oluyor. Geçen yıla göre ise konutların elektrik faturalarındaki artış 31 TL`ye ulaştı. Verimlilik ve tasarruf çalışmaları, teknolojik çalışmalar ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak en önemli etkenlerdir. Elektrik Mühendisleri Odası olarak önem verdiğimiz bu  konulara daha da yoğunlaşılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

YILMAZ:1 YILDA ELEKTRİK YÜZDE 33 ARTTI

Elektrik ve doğal gaz zamlarının freni patlamış otomobil gibi yoluna devam ettiğini söyleyen Bülent Yılmaz, "Eylül 2017’de konutlarda 0.4118TL/kwh olan elektriğin tüketiciye satış fiyatı 1 Eylül 2018’de 0.5479TL/kwh olmuştur. Yani, son bir yılda elektriğin konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 33 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik tüketimi ortalama 230kwh olup, aylık elektrik gideri 126TL olmuştur" dedi. 

MAAŞ ARTIŞLARINI KATLADI

Eylül 2017’de konutlarda 1 m3 doğal gazın fiyatının 1.1293TL iken, 1 Eylül 2018’de son zamla birlikte ortalama 1.4003 TL olduğunu belirten Bülent Yılmaz, "Yani, son bir yılda doğal gazın konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 24 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık doğal gaz tüketimi ortalama 125 m3 olup, aylık doğal gaz gideri ise 175TL olmuştur. Bu duruma göre, 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301 TL olmuştur. Tabi ki, bundan sonraki zamlarla bu oran daha da artacaktır. Son zamlarla birlikte elektrik ve doğal gaz giderleri maaş artışlarını katlamıştır" diye konuştu. 

ELEKTRİĞİN YÜZDE 55'İ İTHAL

Elektrik ve doğal gaz zamlarının otomatiğe bağlanmasının her şeyin fiyatına yansıyacağını belirten Yılmaz, "Bu durum üketicinin satın alma gücünü düşürecektir. Enerjide yüzde 74 dolayında dışa bağımlı durumdayız. Elektriğin ise yüzde 55’i ithal kaynaklara dayalı olarak üretilmektedir. Türkiye’de tüketilen doğal gazın ise yüzde 99.7’si ithal edilmektedir. Elektriğin yüzde 80’den fazlasının üretimi ile dağıtımının tamamı özel sektör tarafından yapılmaktadır. İstanbul hariç, doğal gazın Türkiye’deki dağıtımının tamamı ise özel firmalar tarafından yapılmaktadır. Bir an önce, güneş enerjisi başta olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji politikalarına ağırlık ve hız verilmelidir." dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.