Birçok ülkenin yenilenebilir enerji ve yeşil dünya anlayışına göre stratejiler geliştirdiğini belirten Melih Meriç, “13 Mayıs 2018 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında ‘Milli Enerji Eğitim Hamlesi’ kapsamında ‘Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’ kurulmasına ilişkin protokol imzalandı. Hatta protokolün imza töreni basın toplantısı ile kamuoyuna da duyuruldu. Protokol kapsamında 16 derslikli 10 okulun yapılacağı, bunlardan 3'ünün yenilenebilir enerji lisesi, diğer 7'sinin ise tabii kaynaklar lisesi olacağı ifade edildi. Ancak bugüne kadar projenin sadece adını duyduk, kendisini bir türlü göremedik.” dedi

İŞTE BAKANA SORULAR

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç konuya ilişkin olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a şu soruları yöneltti:

1. Söz konusu protokol kapsamında yapılacağı söylenen 10 adet lisenin yapımı tamamlanıp, Millî Eğitim Bakanlığı’na devredilmiş midir? Devredilmiş ise eğitim öğretime ne zaman başlamıştır?  Bu okullarda kaç öğrenci eğitim-öğretim görmektedir?

2. Bu okullar Türkiye’nin hangi illerinde yapılmıştır/yapılması planlanmıştır? Bu iller hangi kriterler doğrultusunda belirlenmiştir?

3. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı, söz konusu eğitim kurumları için istihdam edilecek uzman personel ve eğitim kadrolarını hangi kriterler doğrultusunda oluşturmuştur?

4. Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin yapımı için finansal ve lojistik destek sunacağını açıklayan şirketlerin bu zaman zarfında hangi somut faaliyetleri hayata geçmiştir? Bu okullar için ne kadar finansman desteği sağlamıştır?

YKS sonuçları açıklandı! YKS sonuçları açıklandı!

5. Bu tür okulların sanayi şehri başta Gaziantep olmak üzere Türkiye’nin diğer illerinde de yapılmasına yönelik planlanan çalışma var mıdır? Var ise içeriği nedir? Ne zaman hayata geçirilecektir?  HABER MERKEZİ

Editör: Ebru Kont