1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En yararlı toplantı
En yararlı toplantı

En yararlı toplantı

Albayrak:Kiralamayla sorunu çözüyoruz

A+A-

Yıldırım: Havaalanı kanayan yaramız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘Türkiye için Değişim Başlıyor’ ismiyle sürdürdükleri reel sektör buluşmaları çerçevesinde Gaziantep’te iş dünyasıyla biraraya geldi. Bu önemli buluşmada kentimizin ve iş dünyasının önemli sorunları gündeme getirildi. Bakan Albayrak uçak seferlerinin azlığı ve fiyatların pahalılığı, Antepfıstığı, KOSGEB konusu, sicil affı, yapılandırmayla ilgili soruları cevapladı. Müteahhitler kamu ihalelerinden zarar ettiklerini dile getirirken, esnaf temsilcileri fiyat artışlarıyla ilgili fırsatçıların  önüne geçilmesini istedi. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım,  sanayicilerin en pahalı fiyatlarla uçutuğunu ya da sefer sayısı azlığından dolayı uçamadığını söyleyince Bakan Albayrak, ”Yaza doğru uçak kiralama hizmeti alacağız orada Gaziantep içinde gereğini yapacağım. Kiralık uçaklardan Gaziantep’e de vereceğiz” dedi. Kredilerle ilgili müjde veren Albayrak, “Uzun vadeli, sabit faizli iki seçenekli döneme geçiyoruz. Artık Türk lirasına dayalı bir fonlama modelini hayata geçireceğiz” dedi.  

Bakan Albayrak Gaziantep ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Şahin’in proje ve hizmetleriyle ilgili bilgi alan Bakan Albayrak, övgü dolu sözler sarfetti. Ak Parti il binasına giderek partililerle biraraya gelen Albayrak buradan özel uçakla Mardin’e geçti.

YILDIRIM: KANAYAN YARALARIMIZDAN BİRİ

Ticaret odasında yapılan toplantıya Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları, oda, dernek yöneticileri ile iş dünyasından geniş bir katılım oldu. Gaziantep Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantının açılışında konuşanTicaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, konuşmasına uçak seferlerinin azlığı ve uçak biletlerindeki pahalılığı gündeme getirerek başlayan Yıldırım, “Dünyanın 180 ülkesine 7,4 milyar dolar ihracat yapıyoruz ama bu akıncılar ne yazık ki dünyanın dört bir yanınaen pahalı fiyatlarla uçuyor ya da sefer sayısı azlığından dolayı uçamıyor. Bu durum ne yazık ki kanayan yaralarımızdan biri” dedi. 

YOLUMUZDAKİ TAŞLARI TEMİZLEYİN

Yapılan faiz indirimlerinin meyvelerini vermeye başladığını belirten Turcay Yıldırım, ekonomi yönetimine teşekkür etti. Yıldırım, “150 bin kişiye istihdam sağlayan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde 2019 yılında üretim için 5 milyon kilowat saat elektrik tüketildi. Yani Türkiye’nin toplam tüketiminin yüzde 1,7’si kadar…Ancak biz şehrimizi ve ülkemizi daha başka noktalarda hayal ediyoruz. Yolumuzdaki taşların temizlenmesini istiyoruz. Gaziantep olarak yaptıklarımız ortada. Yapacaklarımız derseniz, yaptıklarımız onların teminatıdır. İstediğimiz temelde üretim gücümüzün desteklenmesi” dedi.

4 İL İÇİN DESTEK MODELİ İSTİYORUZ

Suriye dramından etkilenmiş illere bir destek modeli isteyen Yıldırım, ”Özellikle son 8 yıldır yaşadıklarımız, üstlendiğimiz , coğrafi konumumuzun yarattığı bir kader, aşılmaz makûs bir talih olarak üzerimizde bırakılmamalı.Bu makûs talihi birlikte aşalım! Bizim bölge özelinde bir teşvik-destek sistemine ihtiyacımız var. Suriye dramından etkilenmiş başta Kilis, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa olmak üzere bölge kentlerimizi kapsayan bir destek modeline ihtiyacımız var.Bölgedeki reel sektöre enerji, istihdam, üretim desteği içeren bir modelin hayata geçirilmesi gerek” dedi.

İSKENDERUN LİMANI YATIRIM PROGRAMINA ALINSIN

Gaziantep’in yanı başındaki savaşa rağmen 185 fabrikayı faaliyete geçirdiğini anlatan Yıldırım, ”Yoklukta bunu yapan destekle kim bilir neler başarır.. İhtisas Organize ve sektörel kümelenmenin yapılacağı araziler mera vasfından çıkarılırken alınan ot bedeli muafiyet kapsamına alınmalı ki başlangıç maliyetleri düşsün. İskenderun limanının yatırım programı kapsamına alınması hususunu da desteklerinize arz ediyoruz”dedi.

ELİNİZİ KORKAK ALIŞTIRMAYIN

Şu an Gaziantep’in bankalar için büyük bir risk teşkil etmediğini söyleyen Yıldırım şunları söyledi:”Ben, Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankasının değerli yöneticileri buradayken kendilerine,  tüm bölge müdürlerine ve tüm çalışanlarına verdikleri destek ve işbirliği için teşekkür ediyorum. Ama tam da bilançoların yapıldığı şu dönemde Gaziantep için ellerini korkak alıştırmamalarını da istirham ediyorum. Gazianteplinin limitlerini artırmaktan korkmayın. Firmalarımızın kredi limit artışına olanak sağlansa bu çok daha fazla istihdam, çok daha fazla ihracat ile geri ödenir. Tabi kredi teminatı olarak gösterdiğimiz gayrimenkullerin expertiz değerlemesinin de gerçek değerleri üzerinden yapılması reel sektör temsilcileri için önem arz etmektedir.”

E-HACİZ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Çek masraflarının yüksekliğine de değinen Yıldırım, “Bir başka konu da banka hesaplarımıza gelen e-hacizler. Küçük miktarlı vergi borçları nedeniyle banka hesap bakiyelerinin tamamına e-haciz konulması tüm nakit akışımızı ve ödemelerimizi olumsuz etkilemekte. Oysa sadece borç tutarı kadar e-haciz konulması ya da borç tutarının hesaptan tahsil edilmesinin çok daha doğru olacağını düşünüyoruz. Vergi Dairesi Başkanımız Sayın Halil Tekin’e teşekkürlerimi sunuyorum. Şu an firmalarımızın halka açılması için altyapı hazırlıyoruz. Salı günü Sermaye Piyasasını Gaziantep ile buluşturuyoruz. Kimi zaman yatırım için şartlar uygun olsa da bürokrasiye takıldığımız da oluyor. Örneğin madencilik sektöründeki izin süreci. Maden sahaları için alınması gereken izin süreçlerinin uzunluğu zaman ve para kaybı doğurmaktadır.” dedi. 

ANTEPFISTIĞI KAYIT ALTINA ALINSIN

Antepfıstığıyla ilgili de konuşan Yıldırım, “Antepfıstığı fiyatları konusundaki spekülasyonların sona erdirilmesi, sektörün kayıt altına alınması ve bu sayede vergi gelirlerinin artırılması için Antepfıstığına ürün bazında tarımsal destek verilmesini istiyoruz. Emin olun Gaziantep en karlı yatırım alanıdır. Bir eker bin alırsınız.Değerli bakanımız, iş dünyası ile bir araya geldiği her toplantıda bir müjde verdi, bir destek paketi açıkladı. Bugün üreten Gaziantep’e de bir müjde ile gelmiş olmanız umudu ile, kentimize ve odamıza teşrifleriniz için bir kez daha teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.” dedi.

ALBAYRAK:GAZİANTEP TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ

Gaziantep’in Türkiye’nin gözbebeği olduğunu, üretimi,yatırımı ve yerli ve milli duruş dendiği zaman ilk akla gelen şehir olduğunu belirten Albayrak,”Gaziantep örnek bir şehir. Türkiye’nin en çok  ihracat yapan 6. şehri. Devlet, hükümetimiz her zaman Gaziantep’in yanında. Bugün sizlerle ihracatı nasıl artırırızın yanısıra ithalatı nasıl önlerizi konuşacağız,görüş ve önerilerinizi alacağız. Sadece Gaziantep’in ihracatını artırmanın yollarını değil, Türkiye’nin ithalatını ikame edecek üretim alanlarını güçlendirmek için, ithalatı azaltmak, ülkemizin küresel ticarette rekabet gücünü artırmak için neler yapabiliriz bunları konuşacağız. Rakamlara baktım. Antep'imiz ihracat hedeflerini, 2019 yılı gibi zor bir yılı, bölgemizdeki istikrarsızlığın artmasına rağmen bu rakam ile kapatıyorsak demek ki Gaziantep’te çok daha büyük bir potansiyel var. Gaziantep 19. ilimiz. Müjde dediniz Antep’e gelip müjde vermeden olur mu? Kredilerde sabit faizli uzun vadeli seçenekle dönemine giriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

KRİZ SEVDALILARINI HÜSRANA UĞRATTIK

Birilerinin reel sektör buluşmalarından rahatsız olduğunu belirten Albayrak, “Ankara'da oturup ahkam mı keselim? Her yolu denediler. Olmadı. Milleti korkutmaya, gelecekten karamsar hale getirmeye çalıştılar, çalışıyorlar ama olmadı. Dünya yanıyor, Türkiye dimdik ayakta. Biz aldığımız önlemlerle,  'kriz sevdalılarını' hüsrana uğrattık. Enflasyonda, kurda ve faizlerde ihtimal dahi verilmeyecek bir iyileşmenin başarısını sağladık ama yetmez, daha yeni başladık. İVME finansman paketimizde artık TLREF endeksli ve sabit faizli iki seçenekli döneme geçiyoruz. Faiz oranı 5 yıla kadar olan İSTOD kredisinde yüzde 10'dan yüzde 9'a indi. Artık Türkiye'nin ithal ikamesi yapacağı, ihracatı artıracağı, yüksek katma değerli üretim yapacağı alanlarda uzun vadeli Türk lirasına dayalı bir fonlama modelini hayata geçireceğiz. Makro-ekonomik göstergelerdeki iyileşmenin, piyasalardaki rahatlamanın yakın zamanda tabana yayılacağından, toplumun tüm kesimlerine yansıyacağından kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

MERKEZ BANKASI BİR ADIM ATTI

Enflasyonda, kurda ve faizlerde, ihtimal dahi verilmeyecek bir iyileşmenin başarısını sağladıklarını ancak bunun yetmeyeceğini dile getiren Albayrak şöyle konuştu:”Merkez Bankası, politika faizleri ile ilgili bir adım daha attı ve 50 baz puanlık bir indirime gitti. 1,5 yıldır 'Faiz inerse kur sıçrar,' 'Faiz inerse kredi büyümesi olur, enflasyon tutulamaz' ezberinden başka bir şey duymadık. Türkiye bu ezbercilikten çok çekti ama biz öyle düşünmüyoruz. Bizden ekonomiyi durdurmak isteyenlere prim vermemizi kimse beklemesin. Bakın sadece İVME paketimiz ile sanayicimize 30 milyar lira finansman sağladık. 50 milyar lira kadar da tahsis edildi. İstihdam odaklı finansman paketimiz İSTOD ile de 35 milyar lira kredi tahsis edildi. 23 milyar lirası yatırıma dönüştü” dedi.

SABİT FAİZLİ, İKİ SEÇENEKLİ DÖNEME GİRİYORUZ

İVME paketi ile ilgili müjde veren Albayrak, “Yerli üretimi ve ihracatı desteklemek amacıyla devreye aldığımız İVME finansman paketimizde artık TLREF endeksli ve sabit faizli iki seçenekli döneme geçiyoruz. Sabit faizli seçenek 7 yıl vadeli ve yüzde 8,5 faizli olarak belirlendi. TLREF endeksli seçenekte ise 7 yıla kadar TLREF + yüzde 1,5, 7 yıldan fazla vadede TLREF+ yüzde 2 olarak uygulanacak. Daha önce 0-5 yıl ve 5-10 yıl olarak belirlenen vadeleri de 0-7 yıl ve 7-12 yıl olarak değiştiriyoruz. 2 yıllık anapara ödemesiz dönemi de 10 yıl ve üzeri vadelerde 3 yıla kadar uygulayacağız. Benzer şekilde İSTOD finansman paketinde de yine iş insanlarımızı sevindirecek bazı müjdelerimiz var. Orada da faiz oranlarını sektörlere göre 1-1,5 puan düşürüyoruz, 5 yıla kadar olan İSTOD kredisinde yüzde 10’dan yüzde 9’a indi. Bu adımların iş dünyamıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." diye konuştu.

KALKINMA BANKASINDA YENİ DÖNEM

İVME paketinin yanında farklı ve çok daha güçlü finansman modelleriyle de üretimi ve istihdamı artırmaya devam edeceklerini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:"Bildiğiniz gibi, Kalkınma Bankamız uzun vadeli kredileri ancak döviz kredileri ile sağlayabiliyor. Bunu da belli alanlarla sınırlı tutuyordu. İşte, Türkiye’nin ithal ikamesi yapacağı, ihracatı artıracağı, yüksek katma değerli üretim yapacağı alanlarda uzun vadeli Türk lirasına dayalı bir fonlama modelini hayata geçireceğiz. Göreceksiniz, bu model ile eczacılık, medikal ürünler, makine imalat sanayi, bilgisayar ve bilişim teknolojileri, motorlu taşıt parçaları, elektrikli teçhizatlar gibi yıllık 50 milyar dolarlık ithalat yaptığımız stratejik alanlarda dünya ile rekabet edecek bir seviyeye geleceğiz. Sadece Kalkınma Bankası mı? Hayır. Diğer tarafta bu üretim ve kalkınma hamlesine, Varlık Fonumuz da büyük bir destek verecek. Madencilik, enerji ve petrokimya alanları öncelikli olarak, Varlık Fonumuz da Türkiye’nin cari açığının en önemli alanları olan bu stratejik alanlarda yatırımlarını kısa sürede hayata geçirecek.” dedi. 

ONLAR SORDU BAKAN CEVAPLADI

Toplantıda söz alan Ömer Küsbeoğlu, maliyeye kayıt olup,odaya kayıt olmayan kayıt dışı esnaf konusu ile sicil affını gündeme getirdi ve “Esnafın borcu yoksa kara listeden çıksın. Çünkü esnaf kredi kullanamıyor” dedi. Küsbeoğlu’nun Vergi ve SSK borçlarından dolayı yapılandırma gelip gelmeyeceğiyle ilgili sorusu üzerine Bakan Albayrak’ın “Torba yasada çıkmak üzere” dedi.

KOSGEB MAĞDURU OLDUK

Küsbeoğlu toplantıda KOSGEB konusunu dile getirerek ,”5 yıldan beri FETÖ’cü müdürlerden, savcılardan sıkıntı çektik ,mağdur olduk. 350 tane sanayici esnaf mağdur oldu. Mahkemeyi kazandığımız halde,  bize ödeme yapılmadığı halde 3 yıldan beri Yargıtayda bekliyor” dedi. Bakan Albayrak, “KOSGEB ile ilgili not istiyorum onada bakacağım” dedi.  Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi sanayicilerin, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Fikret Kileci söz alarak ihracatçıların yaşadığı sorunları dile getirdi. 

Müteahhitler Derneği Başkanı İbrahim Apa,kamu ihaleleriyle ilgili müteahhitlerin yaşadığı problemleri anlattı. Apa, fiyat artışlarından dolayı müteahhitlerin mağduriyet yaşadığını,fiyatların frenlenmesi gerektiğini söyledi.  Toplantıda aşırı fiyat artışları da gündeme geldi. Fırsatçıların önüne geçilmesi istendi. Bakan Albayrak, uçak seferleri ve fiyatlarıyla ilgili müjde verdi. Albayrak,”Yaza doğru uçak kiralama hizmeti alacağız orada Gaziantep içinde gereğini yapacağım. Kiralık uçaklardan Gaziantep’e de vereceğiz” dedi.

ŞAHİN’E ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Albayrak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda organize edilen toplantıya katıldı, sektör temsilcileriyle görüştü. Gaziantep’te var olan ekonomi modeli hakkında şehrin; istihdama, ihracata ve katma değerli üretime dayalı büyüme modeliyle örnek olduğunu dile getirdi. Fatma Şahin’in proje ve hizmetleriyle ilgili bilgi alan Bakan Albayrak, Şahin’e övgü dolu sözler sarfetti. Toplantıya; Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Güzel,  İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ve çok sayıda iş insanı katıldı. 

AK PARTİ’YE GİTTİ

Ak Parti il binasına giderek partililerle biraraya gelen Albayrak buradan özel uçakla Mardin’e geçti. Albayrak, AK Parti il binasınada uğradı.Ak Parti il binasına giderek partililerle biraraya gelen Albayrak buradan özel uçakla Mardin’e geçti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.