1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En kapsamlı meclis
En kapsamlı meclis

En kapsamlı meclis

Büyükşehir Belediye meclisi Osman Toprak başkanlığında toplandı.

A+A-

Gündemde yer alan 103 ve gündem dışında gündeme alınan 8 madde olmak üzere 111 madde toplantıda görüşüldüğü mecliste Gaziray için Başkan Fatma Şahin'e yetki verildi, öğrencilere 84 milyon destek için onay alındı. Mecliste Birecik sulaması ve kılavuzu için yetki talebi gündeme geldi. Osman Toprak, konuyla ilgili Barajları tamamlanmış ama sulama kanalları tamamlanmadığı için ilçelerimizin faydalanamadığı noktalarda DSİ ile protokol yaparak Valiliğimiz ve GBB iş birliğinde DSİ kriterlerine uygun olarak sulama kanallarını kendi ölçeklerinden yapacaklar. Böylelikle sulanabilir arazi oranı da artmış olacak’’ dedi. Mecliste ayrıca parkomat alanlarının ücret tarifeleri de gündeme geldi.  Parkomat alanlarının ücret tarifelerinin uygun oranlarda artış yapılarak günümüz şartlarına göre ayrıca şehir merkezinde olan fiyat farkı ile vatandaşlarla sorunlar yaşanması nedeniyle ortadan kaldırılarak,  Şehir Merkezi olan 1 ve 2.Bölgenin tek tarife olarak işlem yapılması gündeme geldi.  

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NE TÜNEL YETKİSİ 

Toplantıda gündeme alınan bir başka madde ise Şahinbey Belediyesi tarafından Tüfekçi Yusuf Bulvarı ile Yeşilvadi Kavşağını birbirine bağlayacak olan Tünel Projesi gündeme geldi. Gündem maddesi ile söz konusu proje alanında mülkiyet sorunlarının çözümü, yollar, kavşak düzenlemeleri, açık olmayan imar yollarının açılması, refüj, peyzaj ve benzeri düzenlemeleri yapmak üzere Şahinbey Belediyesi’ne yetki verilmesi gündemde geldi. 

İlgili madde oy birliğiyle komisyona sevk edildi. 

GAZİRAY İÇİN YETKİ VERİLDİ 

Mecliste gündemin 7.ve 97.maddelerinde GBB ile TCDD arasında yapılacak olan iş ve işlemlere ilişkin hazırlanacak olan protokolleri imzalamak üzere Şahin'e yetki verildi. GAZİRAY işletmesinin GBB tarafından devralınması ve yolcu taşıma için kiralanacak olan tren setlerine ilişkin yetki verildiği belirtildi.  

ÖĞRENCİLERE BÜYÜK DESTEK 

Gaziantep sınırları içerisinde ikamet eden ve üniversite sınavlarına hazırlanan 11.ve 12.sınıf öğrencilerine destek gündeme geldi. Gündemde sınava hazırlanmasında ve eğitimlerine destek olmak amacıyla ihtiyaç sahibi öğrencilere 1. dönem 600 TL ve 2.dönem 600 TL olmak üzere toplamda 1200 TL nakdi destek sağlanması ve buna ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve GBB arasından yapılması planlanan protokol için GBB Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konuşuldu. Toprak, ‘’Şehrimizde bu vasıfları taşıyan yaklaşık, 70 bin öğrencimiz var. Başvuran 70 bin öğrencimizin tamamına toplamda 84 milyon TL’lik sosyal yardım projesi hazırladık’’ diye konuştu. 

Söz konusu madde oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi. 

GASTROANTEP FESTİVALİ İÇİN HAZIRLIKLAR 

Gündemin 16.maddesinde bu 4’üncüsü düzenlenecek olan Gastroantep Uluslararası Gastronomi Festivali için yurt içi ve yurt dışından gelecek misafirlere ait ulaşım ve diğer masrafların GBB tarafından karşılanması konusu görüşüldü. Söz konusu madde CHP grubunun ret oyuna karşı oy çokluğuyla kabul edildi. Gündemin 17.maddesinde GBB bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi ve bağlı birimlerinde Destek Sağlık Hizmeti Satın Alım İşi’nin yapılması gündeme geldi. Gündem maddesine ilişkin konuşan Toprak, ‘’GBB İnayet Topçuoğlu Hastanesi, bulunduğu bölgede önemli bir sağlık hizmeti üstleniyor. Buranın işletilmesi ihale süreciyle 25 aylığına ihale edilecektir. Açık bir şekilde ihale yapılacak. Bir yılı aşkın süreli bir ihale olduğu için meclis gündemine aldık’’ ifadelerini kullandı. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi. 

BİRECİK SULAMASI VE KILAVUZLU SULAMASI 

Gaziantep’te DSİ tarafından gerçekleştirilmekte olan ve projeleri hazır olan ‘’Birecik Pompaj Projesi P2 Ünitesi Sulama Şebekesi Yapımı’’ ve ‘’Kılavuzlu Sulaması 3. Kısım Yapımı’’ işlerinin Gaziantep Valiliği ve GBB iş birliği ile DSİ kriterlerine uygun şekilde yaptırılmasına ilişkin protokol yapılması ve imzalanması için GBB Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi gündeme geldi. 

SULAMA KANALLARI VALİLİK İLE ORTAK YAPILACAK 

Gündem maddesine ilişkin açıklamalarda bulunan GBB Başkanvekili Osman Toprak, ‘’Bu madde ile çiftçileri ilgilendiren önemli bir gündem maddesi. Barajları tamamlanmış ama sulama kanalları tamamlanmadığı için ilçelerimizin faydalanamadığı noktalarda DSİ ile protokol yaparak Valiliğimiz ve GBB iş birliğinde DSİ kriterlerine uygun olarak sulama kanallarını kendi ölçeklerinden yapacaklar. Böylelikle sulanabilir arazi oranı da artmış olacak’’ dedi. Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, bu gelişme ile Nizip, Karkamış ve Oğuzeli’ni yakından ilgilendiren Gaziantep Sulama Projesi’nin de önemli olduğunu kaydetti. 

İLÇELERİN BÜTÇELİNE EK 

GBB Meclisinde gündemin 33, 34 ve 35.maddelerinde Şahinbey, Oğuzeli ve Yavuzeli Belediyelerinin ek bütçe talepleri ele alındı. Söz konusu taleplere göre Şahinbey Belediyesi 1 milyar 150 milyon, Oğuzeli Belediyesi 40 milyon ve Yavuzeli Belediyesi ise 22 milyon TL’lik ek bütçe talebinde bulundu. 

Ek bütçe talepleri oy birliği ile plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. 

ÇİFTÇİLERE VE HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE MÜJDE  

Meclisin devamında çiftçileri ve hayvan yetiştiricilerini sevindiren bir karar çıktı. Bu doğrultuda çiftçilikle uğraşan vatandaşlara destek olmak amacıyla GBB Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığınca üretimi yapılan 10 bin ton arpa ve buğday tohumu, yüzde 50 çiftçi katkı payı ile dağıtılacak.  Öte yandan kent genelindeki hayvan yetiştiricilerini de unutmayan büyükşehir, hayvancılıkla uğraşan Gazi şehirlilere, 24 milyon Türk lirası değerinde hayvan yemi olan silajlık mısır alımı gerçekleştirerek dağıtımını yapacak.   Leyla Özekşi Polat 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum