1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En kapsamlı festival
En kapsamlı festival

En kapsamlı festival

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibinin aylardır hazırlıklarını yaptığı, Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP) biber hasadı, sergi açılışları ve kortej yürüyüşü ile start aldı.

A+A-

4 gün sürecek festivalin ilk günü dolu dolu geçti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milletvekilleri, belediye başkanları, iş, siyaset, sanat ve basın camiasının yanısıra 40 ülkeden dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler festivalde buluştu. Festival meşalesinin yakıldığı Festival alanında ünlü sanatçılar konserleriyle Gazianteplileri coşturdu.Ahilik Haftası nedeniyle Şed Kuşatma Töreni de festivale ayrı bir renk kattı.

gastroantep-festivali-gaziantep’e-cok-yakisti--(9).jpeg

FESTİVAL BİBER HASADIYLA BAŞLADI

2015 yılında UNESCO’nun UCCN programına (Unesco Creative Cities Network) Türkiye’den gastronomi alanında dahil olan ilk şehir olma özelliğini taşıyan Gaziantep’te, festival coşkusu başladı.Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde düzenlenen 2’nci Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP)  Nurdağı’nda biber hasadıyla başladı. 60 dönüm alanda yapılan biber hasadı ve kuruluk gezisine; Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleriyle şefleri, üniversiteler, gurmeler, gastronomi yazarları, Gaziantepli tarım üreticileri, yerli ve yabancı basın mensuplarıyla Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri katıldı. 

eercuibxuaavgq0.jpg

ŞAHİN: GÜNEŞ, BU COĞRAFYADA DAHA GÜZEL DOĞUYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde 40 ülkenin Gaziantep’te buluştuğunu belirterek, “40 ülkenin kalbi, Gaziantep‘te atıyor. Gaziantep neresi? Nurdağı neresi? İslahiye neresi? Burası bereketli hilalin tam ortası. Bereketli hilal ne demek? Mezopotamya’nın bereketi demek, Uzakdoğu’dan gelen aromanın bu toprakta olması demek? Alın teri olmazsa olmaz, toprak tevazuuyla, cömertliğiyle insanımıza bereket sunuyor. Güneş, bu coğrafyada çok daha güzel doğuyor. Suyumuz, rüzgârımız sert.  Biberimiz kendiliğinden bu lezzete bürünmüyor, insanımız mert, tarlamız cömerttir. Bereketli hilalin ortasında tüm Dünya’ya; bu tarla kardeşlik sofrası, bu tarla şifa tarlası, bu tarla sevgi ve aşk tarlası diyoruz. UNESCO 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda Türkiye’yi temsil eden ilk şehiriz, lezzetin başkentiyiz. Dünya’nın önemli merkezleri, tıp dünyası, obeziteyle mücadele etmek için biber yiyeceksin diyor. Biber zayıflatıyor, antioksidan etkisi var. Kanseri önleme etkisi var. Biberimiz, hem lezzet hem şifadır. Hep birlikte bunu Dünya sofrasına koyacağız. Geçen yıl şehrimize gelen Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, bu lezzeti sofralarında kullandılar, şimdi ülkelerine Nurdağı ve İslahiye’nin biberlerini alıyorlar, market zincirlerinde satılmaya başlandı” dedi.

eeqy87yxyaa0h8k.jpg

500’E YAKIN YEMEĞİMİZ VAR

Gaziantep mutfağının, şehrin 12 bin yıllık tarihinde yer alan medeniyetlerin yaşamlarından süzülüp gelen zengin kültürel mirasın olduğunu vurgulayan Fatma Şahin, “500’e yakın yemek bulunan Gaziantep mutfağındaki çeşitlilikte, ilimizin sahip olduğu tarımsal üretimin önemli rolü var. Elverişli coğrafi ve iklim şartları sayesinde bereketli Gaziantep topraklarında yetişen, sebzeler, tahıllar, baklagiller, meyveler, Antep fıstığı, yöremize özgü endemik bitkiler ve baharatlar, zengin mutfağımızın ve özgün yemeklerimizin temel malzemelerini oluşturuyor. İlimizdeki binlerce çiftçi ailenin geçimini sürdürdüğü, yemeklerimize benzersiz lezzet kazandıran ünlü Gaziantep biberi de bu ürünlerimizden sadece birisi. Festivalimizin açılışını biber hasadıyla yapmayı çok anlamlı ve önemli buluyorum. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali, kentimize ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

gastroantep-festivali-gaziantep’e-cok-yakisti--(4).jpeg

BAKBAK: YEMEĞİN LEZZETİ VE BEREKETİ KIRMIZIBİBER’DİR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise, “Şehirler vardır, dünü bugüne bağlar, şehirler vardır milli mücadelede destan yazar, şehirler vardır doğa güzellikleri vardır, kültürel değerleri vardır. Tüm bu güzelliklerin tamamını bünyesinde taşıyan şehirdir Gaziantep. Yemeğin tadı, lezzeti ve bereketi kırmızıbiberdir. Kırmızı altın hasadında bir aradayız. Festivalin ilk meşalesini Nurdağı’ndan yakıyoruz. Yaptığımız yemeklerin içerisinde koyduğumuz kuru biber ve salça burada yetişen biberlerden üretiliyor. Türkiye’de 227 bin ton üretilen Kırmızıbiberin 59 bin tonu Nurdağı ve İslahiye bölgesinden yetişiyor” dedi. 

eers3huxkae8mxq.jpg

KAVAK:MORİNGA BİTKİSİ ÇOK YARARLI

Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak da başkan Fatma Şahin’in kentin gastronomisini markalaştırmaya yönelik çalışmalarını gıptayla baktıklarını söyleyerek, gastronomi festivaliyle antep mutfağının tanıtılmasını çok önemsediğini bildirdi. Türkiye’de ilk defa Nurdağı ilçesinde yetiştiriciliğine başlanan moringa bitkisinin yararlarından söz eden başkan Kavak, kadın girişimcileri kooperatifi çatısı altında kadınların moringa bitkisini yetiştirdiklerini belirtti.

eergvqgwsaijbgf.jpg

VURAL:BİBER ÜRETİMİNİ YÜKSELTMEYE ÇALIŞACAĞIZ

İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, ilçede ekim alanının artırılmasıyla biber üretimini yükseltmeye çalışacaklarını belirterek, İslahiye biberinin ülke ekonomisindeki gerçek yerini alacağını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından, başkan Şahin ve protokol biber hasadına katıldı.  

gastroantep-festivali-gaziantep’e-cok-yakisti--(10).jpeg

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK ORGANİK A(R)TIK SERGİSİ’Nİ AÇTI

Festival etkinlikleri kapsamında Gaziantep Sanat Merkezi’nde Zeynep Elbeyli’nin “Doğanın İki Yüzü” adlı sergisi açıldı. Gastronomi atıklarından oluşturulan çalışmaları sanatseverlerin beğenisine sunan sergi, Dünya’nın En Büyük Organik A(r)tık Sergisi olarak tarihe geçti. Dünya’da ilk kez gastronomiyi sanatla buluşturan 387 çalışma, gastrosanat anlayışının fitilini ateşledi.

gastroantep-festivali-gaziantep’e-cok-yakisti--(6).jpeg

ŞAHİN: SANATIN GÜCÜ ÇOK ÖNEMLİ

Serginin açış töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, başarı hikayesinin tek başına yazılamayacağını bildirerek, “Bu projenin dışında daha önce destekçilerimizle çok güzel işler başardık. Bugün, 40 ülkenin bütün gurme turizminin, gastronomiye dahil bütün profesyonellerin, bugün San Sebastián’da bugün Lyon’da, bugün Paris’te kim konuşuyorsa, onlar şimdi Gaziantep’te konuşuyor. O nedenle biz de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek bu coğrafyayı koruyarak kullanacağız. Artık maddelerin sanatla buluşmasıyla ortaya çıkan değerler bugün karşımızda yer alıyor. İlk önce GastroANTEP dedik, şimdi ise Gastrosanat diyoruz” dedi.

gastroantep-festivali-gaziantep’e-cok-yakisti--(1).jpeg

ELBEYLİ: HEDEFİM BİBERDEN TAKI YAPMAK

Atıkları sanatla buluşturan sanatçı Zeynep Elbeyli ise, hiçbir zaman vazgeçmeyi düşünmediği 5 yıllık çalışmanın ürünü olarak böylesi önemli bir sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Elbeyli, şunları aktardı: “Bu sergi, Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin bir parçası oldu. Çalışmalarımda, doğaya dikkat çekmek, insan olarak kendimizi bir kez daha sorgulamak istedim. Hiç değer vermediğimiz çöp dediğimiz, estetik değerlere sahip olan nesneleri gümüşle altınla buluşturmak istedim. Amacım. Düşünmek ve sorgulamaktı. Sergide 387 parça var, bunların bazıları  parçaları birleştirerek bir tasarım oluşturdular. Benim nihai amacım bu sergiyi başka yerlerde de açmaktır. Bu eserleri satabilirsem gelirini bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamayı düşünüyorum.”

dsc_8887.jpg

SERGİYİ GEZDİ

Bir Antep biberini sekiz parçaya bölerek takı haline getirip, G-8 ülkelerinin First Lady’lerinin boğazına takmayı hedeflediğini belirten Elbeyli, doğanın iki yüzünü sanatla Dünya’ya anlatmayı düşündüğünü söyledi. Konuşmaların ardından Başkan Şahin ve katılımcılar, sergiyi gezdi, Elbeyli‘den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öte yandan çocuk atölyeleri çalışmalarından oluşturulan Gastrosanat Sergisi’yle Hakan Keleş’in Gastro İlistürasyon Sergisi açıldı.

eercuirxuaa7crf.jpg

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GÖRÜLMEYE DEĞERDİ

Biber hasadının ardından festival coşkusu kortej yürüyüşü ile devam etti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le il protokolünün katılımıyla dün saat:17.00’da Gaziantep Kalesi önündeki Keçehane Yokuşu’ndan başlayan kortej yürüyüşü Gümrük Caddesi, Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı, Gaziler Caddesi ve Balıklı Parkı güzergâhında tamamlandı. Kortej yürüyüşüne ilgi fazla olurken, renkli görüntüler yaşandı.

gastroantep-festivali-gaziantep’e-cok-yakisti--(4)-001.jpeg

COŞKU FESTİVAL ALANINDA DEVAM ETTİ

Daha sonra Festival Park’ta, festival açılış töreni düzenlendi. Festival meşalesinin yakılması ve konuşmaların ardından Umut Akyürek ve Oktay Bora Ertuğrul konseri gerçekleştirildi. Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

eers3huxkae8mxq-001.jpg

eeqy8koxkaaujll.jpg

eeqy86qxyaeuanb.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum