1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En fazla destek tarıma
En fazla destek tarıma

En fazla destek tarıma

Uluslararası Sürdürülebilir Tarım ve Teknoloji Kongresi’nin açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Coğrafyamız, vatanımız bize atalarımız tarafından bırakılmış bir miras değildir.

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Araban Meslek Yüksekokulu tarafından bu yıl birincisi düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Tarım ve Teknoloji Kongresi’nin açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Coğrafyamız, vatanımız bize atalarımız tarafından bırakılmış bir miras değildir. Tam tersine çocuklarımıza sağlıklı devretmek üzere bırakılan bir emanetimizdir” dedi.

İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

Kongre Başkanı Doç. Dr. Erdihan Tunç, günümüzde işbirliğini teşvik etmek ve bunu başarının anahtarı olarak görmek gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Bu anlamda INCSAT-1 Kongresi, genç araştırmacıların, kendi alanlarında uzmanlaşmış uluslararası üne sahip bilim insanlarının bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak yeni çalışma konularına ilişkin fikir edinme fırsatları bulmaları, ayrıca farklı üniversitelerden çalışma gruplarının biraraya gelerek ilgili alanlarda yeni çalışmalara öncülük etmesi açısından da oldukça önemli. INCSAT-1 kongresinin değerli desteklerinizle başarılı ve verimli olacağına inanıyoruz.”

AKYILMAZ BİLGİ VERDİ

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ise konuşmasında, Türkiye’nin tarımsal ürün çeşitliliğiyle, tarıma dayalı imalat sanayisiyle, tarımda entegre kaynak verimliliği uygulamalarıyla, organik tarım çalışmalarıyla dünyadaki tarım alanındaki en önemli ülkelerden biri konumunda olduğunu söyledi. Dr. Akyılmaz, “Bugün Türkiye tarımını teknolojiyle, moderniteyle birleştirdiğinde dünyada tarım alanında en büyük payı alan ülkeden birisi durumuna gelecektir. Biz de İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde tarımsal çalışmalara bazen tek başımıza bazen GAP İdaresiyle beraber destek vermeye çalışıyoruz. Ülkemizde bulunan 26 kalkınma ajansı arasında 2019 yılı içerisinde ayırdığımız 14 milyon liralık bir kaynakla, tarıma en fazla mali desteği ayıran kalkınma ajansı durumundayız” şeklinde konuştu.

EN KIYMETLİ VARLIĞIMIZ TOPRAK

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Yılmaz da, “Sürdürebilir tarım deyince aklıma beş şey geliyor; toprak, su, çoğaltım materyali dediğimiz tohum, fide, fidan; teknoloji ve elbette ki müteşebbis yani çiftçi. En kıymetli varlığımız toprak. Binlerce yıldır insanlar bir karış toprak için savaşıyorlar. Oysa bir santimetre kalınlığında toprağın oluşması için binlerce yıl gerekiyor.  Dünyaya bakıldığında tarım toprakları çok hızlı bir şekilde tarım dışı alanlara tahsis ediliyor. Eğer bu hızla giderse önümüzdeki 50 yıl içerisinde çok ciddi sorunlarla karşılaşacağımız açıktır “ diye konuştu.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum