1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En fazla ailelerimiz mutlu etti
En fazla ailelerimiz mutlu etti

En fazla ailelerimiz mutlu etti

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada aile istatistikleri değerlendirildi. 15-21 Mayıs olarak belirlenen Aile Haftası çerçevesinde ülkemizdeki aile yapısını ortaya koyan temel istatistiklere yer verildi.

A+A-

Açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 15 Mayıs gününün 1994 yılından itibaren Uluslararası Aile Günü olarak kutlandığı, her yıl ailenin korunması ve güçlendirilmesi amacıyla bu güne özel belli temalara dikkat çekildiği belirtildi. Uluslararası Aile Günü'nün bu yılki teması"Aileler ve Yeni Teknolojiler" olarak belirlendi.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bireyleri en fazla ailelerinin mutlu ettiği belirtildi.  Yaşam Memnuniyeti Araştırması, 2020 sonuçlarına göre, 18 ve üzeri yaştaki bireyler arasında kendilerini en fazla ailelerinin mutlu ettiğini belirtenlerin oranı yüzde 69,7 oldu. Erkeklerin yüzde 74,9'u kendilerini en fazla ailelerinin mutlu ettiğini ifade ederken bu oranın kadınlar için yüzde 64,5 olduğu görüldü. Kendilerini en fazla çocuklarının mutlu ettiğini belirten erkeklerin oranı yüzde 9,2 iken kadınların oranı yüzde 20,7 oldu.

En kalabalık aile Şırnak’ta

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, Türkiye'de 2008 yılında 4 kişi olan ortalama hanehalkı büyüklüğünün azalma eğilimi göstererek 2020 yılında 3,30 kişiye düştüğü görüldü. Türkiye'de 2020 yılında ortalama hanehalkı büyüklüğünün en yüksek olduğu il, 5,75 kişi ile Şırnak oldu. Şırnak ilini 5,25 kişi ile Şanlıurfa ve 5,16 kişi ile Hakkari izledi. Ortalama hanehalkı büyüklüğünün en düşük olduğu il ise 2,61 kişi ile Çanakkale oldu. Bu ili, 2,66 kişi ile Tunceli ve 2,68 kişi ile Eskişehir izledi.

Bölgemizde haneler ortalama 4 kişilik

Bölge illerden Adıyaman’da ortalama hanehalkı büyüklüğü 4,09, Gaziantep’te 4,04 ve Kilis’te 3,52 olarak gerçekleşti.  Türkiye'de 2020 yılında toplam hanehalklarının yüzde 9,7'sini tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkları oluşturdu. Toplam hanehalklarının yüzde 2,2'sini baba ve çocuklardan oluşan, yüzde 7,5'ini ise anne ve çocuklardan oluşan hanehalklarının oluşturduğu görüldü. Tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalklarının oranının en yüksek olduğu il, 2020 yılında %11,7 ile Bingöl oldu. Bu ili, yüzde 11,5 ile Adana ve Malatya illeri izledi. Bu oranın en düşük olduğu iller ise %7,1 ile Bitlis ve Ardahan, yüzde 7,2 ile Tokat oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.