1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En farklı toplantı
En farklı toplantı

En farklı toplantı

* ŞAHİN:BİRBİRİMİZİ BÜYÜTELİM

A+A-

* BAKBAK: BAŞARI HİKAYELERİ ÇOK

* ERDOĞAN: SORUNLARIN TAKİPÇİYİZ

* UZER: ALTINDAN KALMAYACAĞIMIZ HİÇ BİR MESELE YOK

* KOÇER: ELİMİZİ KOLUMUZU SIVADIK, İŞİN İÇİNDEYİZ

CİHAN: CAMİ KAMİL OCAK'IN YERİNE YAPILACAK

SÖNMEZLER: KARATAŞ’IN TAMAMI DÜZBAĞ’IN SUYUNU İÇECEK

* Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Milletvekillerini de dahil ettiği 2019 yılında yapılan ve 2020 yılında yapılacak projeler toplantısında yine fark yaratıldı. Birlik beraberlik mesajlarının verildiği toplantıda 2020 yılının çok önemli olduğunu belirten Şahin, Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan 25 Aralık Antep Kurtuluşu ve Akıllı Şehirler Projesi’nin önemine dikkat çekti. Projelerle ilgili sunum yapan Genel Sekreter Sezer Cihan ise, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na yapılması planlanan büyük caminin, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın arsasının bir bölümüne Millet Bahçesiyle birlikte yapılacağını söyledi. Cihan, "Kapalı Spor salonunun olduğu yere de bir cami yapılacak" dedi. 

en-farkli-toplanti-farkli-aci.png

* Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in 2019-2020 Değerlendirme toplantısına katılan AK Parti Gaziantep Milletvekilleri önemli mesajlar verdi. Kentteki tüm sorunların bire bir takipçisi olduklarını söyleyen Vekiller, "altından kalmayacağımız hiç bir mesele yok" mesajını verdi. AK Parti milletvekili Ahmet Uzer, "Bu şehrin temsilcileri olarak sanmayın ki Ankara'da kayıtsız kalıyoruz. Sizin gözünüzden kaçan şeyler bizden kaçmıyor. Daha geniş açıdan bakıyoruz. Hep meseleyi çözdüğümüzde birbirimize ÇAK yapıyoruz. Keyifleniyoruz. Havalaanı konusunda çok ciddi gelişmeleri göreceksiniz. Bizler bazı şeyleri tam olarak açamıyoruz" derken, Mehmet Erdoğan, " Eğitim, sağlık, şehir hastaneleri ve devasa projeler sürecek. THY ile ilgili konu sürekli gündemde. Havalimanımız da önemli bir konu. Bunların bir çoğu tasarruf tedbirleriyle gecikti. Bütün bunlara rağmen projeler ertelenmedi. Tamamının bütün ekip olarak takipçiyiz. Bu yıl daha sıkı takipte olacağız" dedi. 

en-farkli-toplanti-toplu.png

* Milletvekili Nejat Koçer de "Değişim ve dönüşüm buradan başlıyor. Bakan yardımcıları çok kez Gaziantep'e geldi. Bu süreç teknofest ile birleşti. Bu sadece bir festival değil, Sanayideki değişim ve dönüşümle birlikte yukarıya taşıyacak değişik bir süreç. Bizde elimizi kolumuzu sıvadık, işin içindeyiz" diye konuştu. Derya Bakbak ise, " Sanayicilerimiz ayrı bir hikaye, tarihimiz, kahramanlarımız hepsi ayrı hikayeler. O nedenle sizler çok önemli misyon üstleniyorsunuz" dedi. 

Mutfak Sanatları Merkezi (MSM)’nde Ak Parti Gaziantep Milletvekillerinden; Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Ahmet Üzer, Nejat Koçer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, çok sayıda basın mensubu ve davetlinin katıldığı değerlendirme toplantısı verimli geçti.

en-farkli-toplanti-uzer.png

BAKBAK: HİKAYELERİMİZ FİLM OLABİLECEK KADAR ÇOK

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, kentin sanayi, ticaret, tarih ve kültür şehri olduğunu söyledi. Basın mensuplarının bu özellikleri tanıtımında büyük misyon üstlendiğini anlatan Bakbak, "Bizim o kadar çok hikaye çıkacak kahramanlarımız var ki… Sanayicilerimiz ayrı bir hikaye, tarihimiz, kahramanlarımız hepsi ayrı hikayeler. O nedenle sizler çok önemli misyon üstleniyorsunuz" dedi. 

ERDOĞAN: SORUNLARIN TAKİPÇİYİZ

AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, son yıllarda hem şehrin hem de ülkenin projelerini ilgilendiren gelişmeler yaşandığını söyledi. Sürdürülebilir kalkınmanın sürdüğünü belirten Erdoğan, "Türkiye 2019 yılında büyük bir saldırı altındaydı. ABD'nin dolar spekülasyonu yapıp, dolar ile borçlanan sanayicilerimizi sıkıntıya soktu. Ama herkes alnının akıyla çıktı. Bizim de önemli projelerimiz vardı. En önemli sulama projeleri Klavuzlu Çetintepe… Bütün bu sıkıntılara rağmen yıl sonunda bile eğitime 115 milyon gibi para aktarıldı. Eğitim, sağlık, şehir hastaneleri ve devasa projeler sürecek. THY ile ilgili konu sürekli gündemde. Havalimanımız da önemli bir konu. Bunların bir çoğu tasarruf tedbirleriyle gecikti. Bütün bunlara rağmen projeler ertelenmedi. Tamamının bütün ekip olarak takipçiyiz. Bu yıl daha sıkı takipte olacağız. Teknofest'te Gaziantep'in seçilmesi tesadüf değil. Gaziantep olarak hep birlikte sorunları çözeceğiz" diye konuştu. 

enf.jpg

UZER: ALTINDAN KALMAYACAĞIMIZ HİÇ BİR MESELE YOK

AK Parti Milletvekili Ahmet Uzer, ekip olarak Gaziantep'in çözemeyecekleri sorunu olmadığı söyledi. Uzun yıllar siyasetin içinde olduğunu ve bu dönemdeki gerek vekiller, gerekse de başkanlar kadar uyumlu çalışan bir kadro olmadığını belirten Uzer, "Bizim aramızda sen ben meselesi yok. Bu sorunu kim çözdü, kim haletti meselesi yok. Kimin çözüp, açıklama yaptığının da bir önemi yok. Çünkü bu şehir için ne yapılması gerekiyorsa ekip olarak yapıyoruz. Bizim Ankara'da en az 4 bakana ziyaretimiz oluyor. Bizler o ziyaretten çıkıp, aldığımız bir haberi paylaşma yarışına girmiyoruz. Hepimizin birbirimizin hukukuna saygı gösteriyoruz. Çünkü kimse kendi şahsi işimize uğraşmıyoruz" dedi. 

en-farkli-toplanti6.jpg

ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

Gaziantep'in önemli bir şehir olduğunu, 50 kilometre ötede savaş olmasına rağmen ekonomik mücadele veren ve bunda da başarılı olan bir şehir olduğunu anlatan Uzer, "Zor şartlara rağmen belediyecilikte çok önemli hizmetler ortaya konuluyor, başarılara imza atıyoruz. Bardağın boş tarafından bakarsak, eksikleri var. Bizler hiç bir zaman Gaziantep'in tüm sorunlarını çözdük demedik. Mücadelemiz devam ediyor. Ama bardağın dolu tarafından baktığınızda 15-20 yıl içinde neler yapıldığını da görmeniz lazım. Hepimiz birlikte yaşıyoruz. Eleştri başüstüne. Ama bazen ileri gidilen eleştiriler oluyor. Aile içinde olur diyor, geçiyoruz" diye konuştu. 

SİZİN GÖRMEDİKLERİNİ GÖRÜYORUZ

"Vekiller olarak bu şehrin insanlarının verdiği oylarla Ankara'dayız" diyen Uzer, "Bu şehrin temsilcileri olarak sanmayın ki Ankara'da kayıtsız kalıyoruz. Sizin gözünüzden kaçan şeyler bizden kaçmıyor. Daha geniş açıdan bakıyoruz. Hep meseleyi çözdüğümüzde birbirimize ÇAK yapıyoruz. Keyifleniyoruz. Ben değil, biz olarak çalışıyoruz. Başarı benim değil, hepimizin. Biz vekiller olarak her gün medyaya çıkıp, şunu bunu yaptık demiyoruz. Ama bilin ki bu şehre yapılan her hizmette vekillerin ortak çalışması var. Bunu kimin yaptığı önemli değil. Önemli olan birşey yapma. Bir konu Somut olarak ortaya çıkmadan ahkam kesmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bizi eleştrin ama hakkımızı da teslim edin. Bu şehir dinamik bir şehir" şeklinde konuştu. 

en-farkli-toplanti5.jpg

HAVAALANI KONUSUNDA CİDDİ GELİŞMELER OLACAK

Uzer, Gazetemiz yönetim kurulu başkanı Ökkeş Özekşi'ye dönerek, "Havalaanı konusunda çok ciddi gelişmeleri göreceksiniz. Bizler bazı şeyleri tam olarak açamıyoruz. Bakın 2002'de vekil olduğumuzda KOT farkı vardı. Görüşmeler yapıldı. Önümüze gelen şey Büyükşahin kasabasındaki dağın 200 metre traşlanması konusuydu. O zamanın parasıyla 75 trilyon maliyet çıkardılar. Nereden nereye gelindi. Belki kurulduğunda yanlış bir yere kuruldu. Ancak sonradan bazı şeyleri düzeltmek çok zor. Şimdi yeni havalimanının kurulmasında sıkıntı yok. En üst derecede başkanımızla birlikte mücadele edilyoruz" dedi. 

KOÇER: ELİMİZİ KOLUMUZU SIVADIK, İŞİN İÇİNDEYİZ

Ak Parti Milletvekili Nejat Koçer ise, değişim ve dönüşümün kentte başlaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. ARGE, inavasyon ve yeni sanayi bakışının olacağını belirten Koçer, "Değişim ve dönüşüm buradan başlıyor. Bakan yardımcıları çok kez Gaziantep'e geldi. Bu süreç teknofest ile birleşti. Bu sadece bir festival değil, Sanayideki değişim ve dönüşümle birlikte yukarıya taşıyacak değişik bir süreç. Bizde elimizi kolumuzu sıvadık, işin içindeyiz" dedi. 

YOL HARİTAMIZI HAFTALIK ÇİZİYORUZ

2018 yılında başlayan ve Türkiye'de döviz piyasalarına müdahale ile devam eden süreçte ciddi sıkıntılar yaşandığına işaret eden Koçer, "2018’de başlayan Türkiye’de döviz piyasalarına müdahaleyle başlayan süreçte ekonomide ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatarak, “Mali piyasalarda daralmalar yaşandı. Ancak hızla harekete geçerek Ankara’ya taleplerimizi ve isteklerimizi ilettik. Hemen o sürecin başında bakanlıklarımızla görüşerek ne yapabileceğimizi değerlendirdik. 2018 yılı Ağustos’undan hemen sonra bir takım tedbirlerin hızla alındığını gördük. 2019’a tedbirli girdik. Her ay Gaziantep’in rakamlarına baktığımızda Türkiye’deki iyileşmenin önünde seyrettiğine tanıklık ettik. Bundan da büyük memnuniyet duyduk. İhracatçılarımızla ilgili birebir müdahalelerde bulunduk. Akabinde Gaziantep Türkiye ortalamasının üstünde bir grafiğe ulaştı. 2020 yılı yeni bir büyüme sürecinin başlangıcı olacaktır. Bizler Gaziantep milletvekilleri olarak her hafta gerçekleştirdiğimiz toplantılar kapsamında hiçbir şeyi atlamadan her şeyi görerek ve değerlendirerek yol haritamızı haftalık çiziyoruz” diye konuştu.

NEREDE SORUN VARSA MÜDAHİL OLUYORUZ

2020 yılından umutlu olduklarını anlatan Koçer, "2019 yılında sıkıntılar şaşandı. Ama bütün bunlara rağmen rakamlarda iyileşme oldu. Bundan memnuniyet duyduk. Arada sıktıntılar oldu mu evet oldu. Pazarlarda bazı ülkelerde sorunlar yaşadık. Irak'ta, Arabistan'da. Dünya'nın neresinde olursa olsun sorunlara bire bir müdahil olduk. Sorunların cinsine göre üzerine gittik ve Gaziantep 2019 yılında Türkiye ortalamasının üstünde büyüme ihracat rakamlarıyla kapattı. 7,5 milyar ihracat yapıldı ve istihdamda 8'nci sıraya yerleşti. 2018 kısmen kaybettiğimiz ufak kayıpları yerine koyduk. Yeni süreçte 2020'ye girdiğimizde istihdamda artış ve ihracatta artışlar bekliyoruz" 

EĞİTİME CİDDİ YATIRIM

Gaziantep'te 3200 derslik yapımının sürdüğünü, 145 okulunun da inşaatının devam ettiğini belirten Koçer, "Hiçbirinde durmak yok, ödenek sorunu yok. En kısa sürede bitirilecek. 2019 yılında 81 il içerisinde 20 bin öğrenci ataması yapıldı. Bin 800 ile en fazla öğretmen ataması yapılan il olduk. Bu yıl Şubat ayında yine en iyi atamayı biz alacağız. Sağlık konusunda da sıkıntılar var.  Şehir hastanemiz en kısa sürede bitecek. Orada yaklaşık 2500 kişi çalışıyor. Çok hızlı bir şekilde 2021'de hizmete açılacak. Sağlıkta kalitemiz artacak. Biliyorsunuz, Abdulkadir Yüksel Hastanesi açıldı. Eksikler tamamlandı, halen de tamamlanmaya devam ediyor, Doktor atamaları konusunda sağlık bakanlığı ağır davranıyor. Ama bu süreyi hızlandırdık ve 3 ayrı seferde doktor atamaları yapıldı" dedi. 

HERŞEYİ TAKİP EDİYORUZ 

"Şehirde tarih, kültür, ekonomik bütün süreçleri yakınen takip ediyoruz" diyen Koçer, "2020'de şehrimizi geleceğe taşıyacak çok önemli projelere imza atacağız. 2020 yılı içinde o kadar çok kongre ve toplantı yapacağız ki, biz gurur duyuyoruz. Bütün bunların yanı sıra alt yapı eksiklikleri var. Havalimanı ve oteller dahil olmak üzere, eksiklikleri birlikte çözeceğiz. Tedbir alarak Gaziantep'te yeni bir sürece doğru adım atacağız. Yeter ki ekip olalım. Gaziantep'in kurumsal yapısını başarı öyküsünü yukarıya taşımak için ele ele verelim. Sizler  bizi uyarın, görmediğimiz şeyleri görmemizi sağlayın.  2020 yılında daha başarılı bir Gaziantep için el ele çalışalım. Biz işbirliğine hazırız. Bu çıkış süreci" 

ŞAHİN: YEREL BELEDİYECİLİK UFUK VE VİZYON İSTİYOR

Başkan Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de destekleriyle projeleri halka ulaştırdıklarını belirterek, “Yerel belediyecilik uzmanlık istiyor. Yetişmiş insan gücüyle ancak başarıya ulaşabilirsiniz. Yerel belediyecilik, ufuk ve vizyon istiyor. Biz yoğun bir şekilde kendi planlamamızı yaptık. Daha sonra Gaziantep Valiliği’nin de görüş ve desteklerini alarak projelerimizi ve faaliyetlerimizi harmanladık. Şimdi de siz değerli basın mensubu çalışanların huzuruna getirdik. Burada sizden gelen öneriler doğrultusunda çalışma programımızı istenildiği bir düzeyde ilerletmeye devam edeceğiz” dedi.

GAZİANTEP’E İKİ BÜYÜK HİMAYE VAR

‘2020 çok önemli, Büyükşehir Belediyesi açısından 2 büyük himaye var’ diyen Şahin,”Biri Antep’in Kurtuluşu; 100’üncü yıla gidiyoruz. Bizi Gazi yapan büyük bir yolculuk var. Kurtuluşa giden bu serüvende milli şuurumuzu; çocuklarımıza, gençlerimize iyi aşılamamız gerekiyor. Şahinbey’i, Şehitkamil’i, Karayılan’ı çok daha iyi anlatmamız lazım. Eğer geçmişimizi iyi anlayamazsak bugün yaşadığımız sorunları çözme kapasitesini kaybetmiş oluruz. O yüzden 100’üncü yılı çok önemli buluyorum. Hele ki bu şehir için çok önemli. Yakın zamanda 15 Temmuz’u yaşamış bir ülke olarak Antep Kurtuluşu’nu genç nesile çok iyi aktarmalıyız”dedi. 

BÜYÜK BİR DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN EŞİĞİNDEYİZ

İkinci himayenin ise “Akıllı Şehirler Projesi” olduğunu anlatan Şahin, “Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerine alınan bu projeyle çok önemli çalışmalar başlattık. 2020 yılında TEKNOFEST Gaziantep’te düzenlenecek. Bu projenin Türkiye’de Gaziantep’te yapılması tesadüf değil. İstanbul’da yaklaşık 2 milyon insanın ziyaret ettiği, 50 bin kişinin yarıştığı bir festival için şehrimizin tercih edilmesinde tek bir neden görüyorum; güven. Bunun altından kalkabilme gücünü bizde gördükleri için Gaziantep tercih edildi. TEKNOFEST’i bir festivalden çok daha ayrı bir yere koymak gerekiyor. Çünkü bu bir dönüşüm, bir paradigmadır. Sanayide de emek yoğunluğundan yüksek teknolojiye geçmek için de büyük bir fırsat ve imkân barındırıyor. TEKNOFEST’le birlikte büyük bir değişim ve dönüşümün eşiğindeyiz. Çok heyecanlıyız, mutluyuz ve gururluyuz. 2020’de ayrıca her ay çok önemli uluslararası etkinliklerimiz olacak. Bu şehrin rekabet etme gücünü artırmamız lazım. 2023’e şehrimizi hazırlamalıyız. Farklı fikirlerin zenginlik olduğunu görüp bunun bilincinde hareket göstermek istiyoruz” dedi. Göç temalı uluslararası film festivali düzenleneceğini bildiren Şahin, bu şehrin rekabet etme gücünü hep birlikte arttırmak gerektiğini ve 2023 yılına şehri hazırlamak gerektiğini ifade etti.

CİHAN:KUZEY ŞEHİRDE İKİ OKULUMUZ AÇILIYOR

Sezer Cihan, Ulaşım Master Planı, Şehircilik ve Konut, Kuzeyşehir, Güneyşehir, Bayramlı Konut Projesi, BUSEM, Medeniyet Şehri, toplu ulaşım, GAZİRAY, Nizip-RAYBÜS, metro, köprülü kavşaklar, asfalt çalışması, yaya geçitleri, Kuzey Antep - Aktoprak çevre yolu, çevre yolu ağaçlandırma çalışması, Millet Bahçesi, İbrahimli Kent Parkı, Alleben Park, Karkamış Ekopark, Milli Mücadele Parkı projeleri hakkında katılımcılara ve çok sayıda davetliye detaylı bilgi verdi. “Spor Şehri Gaziantep”, anlayışından hareketle organize edilen etkinlikler çerçevesinde sunumuna devam eden Sezer Cihan, kentte düzenlenen ve uluslararası arenada öne çıkan Gazi Yarı Maratonu, Dünya İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası, Uluslararası Naim Süleymanoğlu Halter Şampiyonası, Karate Şampiyonası ve son olarak 2019 yılında gerçekleşen turnuvaların istatistiki verileri ve şehirde oluşturduğu güçlü spor kimliğinden bahsetti. En büyük gündemlerinin konut olduğunu ve konut üretmeye devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, kuzey şehir, güney şehir, Bayramlı, BUSEM ve Medeniyet şehrindeki askeri alanda gelinen noktayı paylaştı. Sezer, “Kuzey şehirde 3858 konut ihalesi yapıldı. 3 bin konut bitti. 1662 vatandaş yerleşti. İki adet okulumuz ilk yarı yıl tatilinde açılıyor. 9 km yol açtık. Yavuzeli yolundan Kuzey Şehire tam 6 dakikada varıyorsunuz” dedi.

ASKERİYENİN BÜTÜN TESİSLERİNİ BÜYÜKŞEHİR YAPACAK

Geneyik bölgesine talebin çok olduğuna değinen Cihan,”Geneyik’te 1900 konut ihalesi yapılıyor. Talep çok fazla. Bayramlı bölgesinde 4 milyon 600 bin m2 konut rezervimiz var. BUSEM Projesiyle GATEM Toptancılar,fıstıkçılar, galericiler, tır dorseciler, nakliyatçılar yerlerini teslim ettik. 8-10 bin arasında vatandaşımıza da istihdam sağlanmış olacak. Medeniyet Şehri Projesinin yeri 10 milyon 800 bin m2. Şu anda ön protokolü imzaladık. Esasında işi bitirdik. Askeriyenin ihtiyacı olan bütün tesisleri büyükşehir olarak biz yapacağız”dedi.

TELEFERİK YAPACAĞIZ

Medeniyet projesi ve açılacak yollarla ilgili bilgi veren Cihan, ”Seçim döneminde de projesini anlattığımız projeyi hayata geçiriyoruz. 4 milyon m2’si tamamen yeşil alan olacak. Şehir Gösterende yol yapılmıştı köprülü kavşak ucu duruyordu işte ucu askeriyenin üstünden Stadyuma doğru yeni yollar açacağız aynı zamanda otogardan şehir gösterene ve diğer akslara Fevzi Çakmak bulvarına Rasaf yoluna yol açacağız. Ölçeğine baktığımızda Hyde Park var, bizimki dünyanın en büyük bahçesi olacak. Ayrıca Dülük arkamızda, şehir silüetinde bir teleferik projemiz var. Dülük’ten askeri alana giden teleferik projemiz var” dedi.

NİZİP-GAZİANTEP ARASI RAYBÜS ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK

Cihan, Gaziray-Nizip Raybüs ve Metro projeleri ile ilgili bilgi verdi. Sezer, “25 km Gaziray bitti. 150 bin günlük yolcu potansiyeli olacak. İlk etapta Küsget-GATEM ile İstasyon arasındaki hattımızı çalıştırıp yolcu taşıyacağız o da Mayıs ayı içerisinde orayı devreye alıyoruz. Gaziray 2 milyarlık bir yatırım. Gaziray için 200 iş makinası sahada çalışıyor. Geçişlerin yapımı ve sanat yapı çalışmaları sürüyor. Gaziantep-Nizip arasında 49 km raybüs projesi hayata geçiyor. Test sürüşü yapıldı sorun yok. Yaklaşık 1 ay sonrada yolcu taşımaya başlayacak. 

GÜNDEMİMİZ METRO

Metro projesinin bittiğini belirten Sezer Cihan, “Mühendislik sanat herşey bitti bakanlıkta son bir imza kaldı. Artık tek gündemimiz Gaziantep’e metro. Çok büyük bir yatırım. Yaklaşık 400 Milyon Avro. İstasyon’dan başlayıp Şehir Hastanesi’ne giden 10 km bir hat 9 istasyon var. İnşallan 2020”de devlet yatırımı olarak gündeme alırız”dedi.

İKİ TANE ÇEVRE YOLU

Köprülü kavşak ve yol çalışmaları ile ilgili bilgi veren Cihan, “İkonova’nın önündeki yol otobana bağlanıyor. Ordu caddesinin üzerindeki yükü alacak ve Karataş’a giden vatandaşlarımız bu aksı kullanmaya başlayacaklar. Yamaçtepe’de, Şehir Hastanesi önünde, Perilikaya’da, 25 Aralık Kavşağında, Kırsal Terminalde ve BÜSEM köprülü kavşakları yapacağız. İki tane çevre yolu hedefimiz var. Birisi yeşil vadi parkından Nizip’e giden bir aks, diğeri Yavuzeli’nden-Kuzey Şehir’e, oradan da Aktoprak’a bağlayan bir başka çevre yolu projemiz” dedi.

CAMİ KAPALI STADYUMUN YERİNE YAPILACAK

Millet Bahçesi Sözleşmesi’nin 9 Ocak tarihinde imzalandığını hatırlatan Cihan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na yapılması planlanan büyük caminin, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın arsasının bir bölümüne Millet Bahçesiyle birlikte yapılacağını söyledi. Cihan, söz konusu meydana da yine Millet Bahçesi ile yeterli ölçekte bir cami yapılacağını ifade etti. Cihan, “Millet Bahçesi cami ile ile çok gündeme geldi. Sayın valimiz toplantı yapmıştı. Şu anda Kamil Ocak Kapalı Spor salonu var oda proje kapsamında yıkılıyor oraya doğru ölçekte bir cami yapıyoruz. Yeni Kamil Ocak Kapalı salonu ise Toprak Mahsülleri Ofisi’nin oraya daha büyük bir arazi 2500 kişilik son derece standartları yüsek kapalı spor salonunu oraya yapıyoruz. Ayrıca en büyük, her taraftan görülecek yeni bir cami konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Alleben Projesi ile ilgili Cenevre örneğini inceliyoruz” dedi.

BAŞKA HANGİ PROJELER VAR

Cihan, 50 bin m2 alana yapılacak ve 6 bin 200 kişiye hizmet verecek kongre ve kültür merkezi, Şehir kütüphanesi projesi ve Rumkale ‘ye teleferik projesi ile ilgili bilgi verdi. Cihan, ayrıca asfalt, yeşil alan, eğitim, sosyal, sportif ve kültürel çalışmalara değindi. Karkamış arkeopark, Milli mücadele Parkı’nın yanısıra bu yıl enerji projelerini artıracaklarını belirten Cihan, katı atık, çevre projeleri ile ilgili de bilgi verdi. Cihan, 23 spor salonu inşaatının devam ettiğini belirtti. Cumhuriyet tarihinde bir ilk niteliği taşıyan yapımı eş zamanlı gerçekleşen 12 havuz projesinin biteceğinin müjdesini vererek şunları aktardı: “Zeugma Antik Kent’in karşısına su sporları merkezi yapımına başlandık. Şehrin Turizm faaliyetlerini canlandırmak içinse Nurdağı Sakçagöz ile Rumkale arasında yamaç paraşütü gerçekleştireceğiz. Öte yandan İnşaatına yakın zamanda başlayacağımız Kongre ve Kültür Merkezi’nin 6200 kişiye hizmet verecek” diye konuştu.

SÖNMEZLER:SU FAKİRİYİZ

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ise Gaziantep’in su sıkıntısını kökten çözen Düzbağ Projesi’ne ilişkin gelişmeleri paylaştı. Sönmezler, ”Sürdürülebilir şehir için içmesuyu, kullanma suyu olmalı. Sağlıklı suya erişimin zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz, su fakiriyiz, suya ulaşmak için mücadele veriyoruz. 200-300 yıl önce Gaziantep’te insanlar kuraklıktan dolayı Nizip tarafına göç etmek zorunda kalmış. Biz Kahramanmaraş’tan su alıyoruz. Düzbağ’dan suyumuzu alıyoruz. Şu anda tek terfiyle baraj bittiğinde cazibeyle alacağız. Barajın fizibilitesi bitti, projesi devam ediyor. 2020’de projede bitmiş olacak” dedi.

6 AYDA ENERJİDEN  50 MİLYON TL KAR ETTİK

Düzbağ’dan kaliteli içme suyu geldiğini anlatan Sönmezler şunları söyledi:”Düzbağ’dan suyumuz geldi ama yüksek kotlarda örneğin Karataş bölgesinin yüzde 20’si Düzbağ suyunu içiyor. Yüzde 80’i Narlı suyunu içiyor. İçme suyu arıtma tesisi bittiği zaman Karataş’ın tamamı Düzbağ’ın suyunu içmiş olacak. Şu anda gelen suyun kalitesi yüksek. En kaliteli su, hiç çekinmeden bizim suyumuzu içebilirsiniz. Enerjiden 6 ayda 50 milyondan fazla karımız olacak. Yaptığımız maliyeti 7-8 yılda çıkarmış olacağız” dedi. Leyla ÖZEKŞİ POLAT,Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum