1. WEB TV

  2. GAZİANTEP

  3. EN FARKLI CAMİYE MUHTEŞEM AÇILIŞ

EN FARKLI CAMİYE MUHTEŞEM AÇILIŞ

3 Minareli tamam, sırada 7 Minarelisi var..

Hayırsever işadamı Hanifi Şireci’nin katkıları ile Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlık içine yapılan Şireci Camisi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı törenle hizmete açıldı. Numan Kurtulmuş, "3 minareli bir cami. Sayın Ahmet Şireci, inşallah 7 minareli bir cami daha yapacağım dedi. İnşallah  onunda açılışına katılırız" derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,camilerin gönülleri birleştiren mekanlar olduğunu belirterek, "Güçlerimizi birleştirdik, bu eser ortaya çıktı" dedi. Ahmet Şireci ise, "Hem babamızın, hem de bizim arkamızdan amel defterimizin kapanmamasını sağlayacak bir sadaka-i cariyemiz olsun. Bu nedenle bu camiyi inşa ettik" dedi.

Hanifi Şireci Cami'nin resmi açılışı yapıldı. Cami açılışına Kurtulmuş'un yanısıra Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdulkadir Yüksel, CHP Gaziantep Milletvekilleri Akif Ekici ve Mehmet Gökdağ'ın yanırısa çok sayıda işadamı,bürokrat, siyasetçi ve vatandaşlar katıldı.

KURTULMUŞ: GÜZEL BİR CAMİ

Caminin açılışın töreninde konuşan Numan Kurtulmuş, caminin hayırlı ve mübarek olmasını isterken, "Allah razı olsun güzel bir cami. Memleketimizde ezanlarımız susmasın, bayraklarımız inmesin. Güzel bir cami, 3 minareli bir cami. Alışık olduğumuz bir usül değil. Sayın Ahmet Şireci, inşallah 7 minareli bir cami daha yapacağım dedi. İnşallah 7 minareli cami yapmakta nasip olur, bizde görürüz, onunda açılışına katılırız. Bu caminin güzel hayırlı hizmetler yapacağına inanıyorum. Hayırlı mübarek eylesin" dedi.

CAMİLER HAYATIN MERKEZİDİR

Medeniyetimizde caminin sadece ibadethane olmadığını, İslam tarihinin başlangıcından bugüne kadar caminin, insanları toplayan cem eden bir yer olduğunu belirten Kurtulmuş, "Cami, cumalarda, bayramlarda düğünlerde derneklerde sosyal hayatın merkezi olarak kullanılmış, bir mekandır. Hatta kadim şehirlerimize baktığımız zaman cami merkezi alanı oluşturan ilk ana çemberin mirengi noktasıdır. Cami vardır, etrafında okullar vardır, mektepler vardır, hamamları vardır, çarşıları, bedestenleri vardır. Herkesin bir şekilde uğradığı, yolunun düştüğü, yolunun kesiştiği birleşme mekanlarıdır camiler. Camiler tabiki aynı zamanda Allah'a yönelilen, Allah'ın karşısında secdeye, rukuya varılan mekanlardır. Camiyi sadece sembolik bir dini mekan olarak görmenin ötesinde, camiyi medeniyetimizin, hayatın merkezi olarak görmek çok daha anlamlıdır. Geçmişte böyle oldu bugünde böyledir aşağı yukarı. Camilerimizi inşallah yeniden aynı fonksiyonlarına kavuşturmak mümkün olur" diye konuştu.

15 TEMMUZ'DA HATIRLAMIŞ OLDUK

'Camilerimizin hayatın merkezi olduğunu 15 Temmuz akşamında hatırlamış olduk' diyen Kurtulmuş, "15 Temmuz akşamında o hain, cinayet çetesi, o eşkiya güruhunun başlattığı darbeye karşı vatandaşlarımız, tankların karşısına göğüslerini açarak, yumruklarıyla karşı durarak sokaklara çıktı. İşte vatandaşlarımıza o ruhu veren camilerimizden okunan selalardı, dualardı, ezanlardı, fetih sureleriydi. Yeniden öğrendikki, 15 Temmuz'da cami sadece ibadet edilen bir yer değil, cami toplumsal hayatın merkezi olan bir yerdir. İşte camilerin bu kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeniden camiye hayat vermek aslında bu toplumun yeniden güçlü bir şekilde ayağa kalkmasını da temin etmek demektir. Ayeti kerimede cenabı Allah buyurukiyorki, Allah'a ve kıyamet gününe inananlar namazı dosdoğru kılıp zekatı hakkıyla verenler, Allah'tan başka kimseden korkmayanlardan başka hiç kimse camileri imar edemez. Bunlar camileri inşa, imar eder. Şireci ailesi biliyorki burada yaptıkları her hayır kendilerinden önce öbür tarafa gidecek orada kendilerini karşılayacak. Allah'tan başkasından şükür korkmuyoruz, kimsenin önünde eğilmiyoruz" şeklinde konuştu. 

ŞİRECİ:SADAKA-İ CARİYEMİZ OLSUN

Hayırsever işadamı Ahmet Şireci, camiyi inşa etmelerinin nedeninin Allah rızasını kazanmak olduğunu belirterek, "Daha önce babamız Hanifi Şireci adına bir okul, annemiz Lütfiye Şireci adına Modern bir Rehabilitasyon merkezi ardından, kendi adıma Beylerbeyi’nde Türkiye’nin en büyük AMATEM kampüsünü yaptırdık. Hem babamızın, hem de bizim arkamızdan amel defterimizin kapanmamasını sağlayacak bir sadaka-i cariyemiz olsun. Bu nedenle bu camiyi inşa ettik" dedi.

MÜLKÜN SAHİBİ ALLAH'TIR

'Gayemiz, Rabbimizin rızasına nail olmak' diyen Şireci,"Bütün malın, mülkün sahibi Yüce Allah'tır. Allah verdi, Allah alır. Allah verdi, hayırlı hizmetler yapmak nasip oldu. İnşallah hizmetlerimizin devamı gelir" dedi.

ŞAHİN:GÜCÜMÜZÜ BİRLEŞTİRDİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Asri Mezarlığın ihtiyacı olan bu caminin bir açığı kapattığını belirterek şunları söyledi: "Camiler insanları, gönülleri birleştiren mekanlardır.  Herkesin eşit şekilde kul olarak Allah'ın huzuruna çıktığı yerlerdir. İslamın beş şartından biri olan namazlarımızı eda etme yeridir. Hepsinden önemliside işçi,işveren, fakir, zengin eşit bir şekilde yaradana kul olma fırsatı veriyor. Yüce Mevlam bizleri camisiz ve ezansız bırakmasın. Müslümanlıkla yoğrulan yurdumu müslümansız bırakmasın” dedi.

ŞİRECİ AİLESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Şahin, belediye olarak doğumdan ölüme kadar insanların yaşam alanlarında olduklarını ve bu hizmetlerin devam edeceğini belirtirken, "Gücümüzü birleştirdik ve bu eser ortaya çıktı. Şehrimize hayırlı olsun" dedi.  Şahin, hayırsever Şireci ailesine de katkılarından dolayı teşekkür etti. 

HANİFİ ŞİRECİ CAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Osmanlı ve Selçuklu tarzında inşa edilen Hanifi Şireci  cami,  2500 kişilik kapalı, 3 bin kişilik cenaze namazı kılma yeri olmak üzere toplam 5 bin 500 kişi kapasiteli. 1 adet ana kubbe ve 4 adet yarım kubbeden oluşuyor.  Yan taraftaki cenaze namazı kılma yeri 30 kubbeden oluşuyor.  Camiye, taş işçiliği ve tezyinatın yanında Hat yazıları ile de mimari zenginlik kazandırıldı. Kubbe eteğini çevreleyen Hat yazısı 49 metre uzunluğunda. Buraya Fetih süresinin ilk 17 Ayeti yazıldı. Taş işçiliği tezyinat ve Celi Sülüs yazısı cami mimarisini zenginleştiren unsurlar olarak yer alıyor. Caminin tavan göbeğine Celi Sülüs hatla İhlas suresi yazıldı. Aslan göğsünde mihrabın sağında Ankebut Suresi 57. Ayet, solunda Kasas Suresi 88. Ayet, arkadaki sağda Rahman Suresi 26. Ayet, arkadaki solda Bakara Suresi, 157. Ayet ve destek kubbelerde ise Esmail Hüsna Ayetleri yer alıyor. Ana kubbenin iç süsleme kalem işleri, Halkari, Aslan göğsündeki süslemeleri, Zerendut diğer süslemeler ise geleneksel Türk- İslam sentezinden tasarlanmış Rum ve Hata-i motiflerinden meydana geliyor. Şam Emevi, Halep'teki Uluami'nin ardından 3 minareli olan üçüncü cami olma özelliğini taşıyor.

İLK DURAĞI VALİLİK OLDU

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un ilk durağı Valilik oldu. Buradaki ziyaretin ardından Camii açılışına katılan Kurtulmuş, daha sonra Eruslu Global'de işçilerle yemek yedi. Kurtulmuş, Türkiye’deki halk oylaması kampanyasına Avrupa ülkelerinin de davetsiz misafir olarak katıldığını ve hayır blokunun sözcülüğüne soyunduklarını belirtirken, Daily Sabah'ın Avrupa Parlamentosu'nda dağıtımının yasaklanmasını eleştirdi. Kurtulmuş, Türkiye'nin evetle yeni döneme geçerse daha hızlı karar alacağını, 3 bin dolardan 11 bin dolara çıkmış olan kişi başına düşen gelirde kısa süre 25 bin dolara çıkaracağını söyledi. 

EVET KAMPANYASINA DESTEK ARTIYOR

Türkiye’nin 16 Nisan’da bir halk oylamasına gideceğini, milletin anayasa değişikliğine "Evet" diyerek,Türkiye’nin önünü açacağına inandıklarını vurgulayan Numan Kurtulmuş, ziyaret ettiği her şehirde "Evet" kampanyasına desteğin arttığını gördüklerini aktardı.

KENDİ İŞLERİNE BAKSINLAR

Kurtulmuş, Türkiye’deki halk oylaması kampanyasına Avrupa ülkelerinin de davetsiz misafir olarak katıldığına ve hayır blokunun sözcülüğüne soyunduklarını belirterek, Türkiye’nin bakanlarına ve milletvekillerine evet kampanyası yapacağı için izin verilmiyor. Avrupa’da bazı gazeteler, manşetleriyle hayır kampanyasına destek veriyor. Bütün bunlara gerekli cevaplar, 16 Nisan’da verilecektir. Hiç kimse Türkiye’nin iç işlerine burnunu sokmasın. Türkiye’deki anayasa değişikliği, İsviçrelileri, Almanları, Hollandalıları niye ilgilendirir? Kendi işlerine baksınlar." dedi. Gaziantep’in Suriyelilere yaptığı ev sahipliğinden dolayı aynı zamanda bir ensar şehri olduğunu anlatan Kurtulmuş, Gazianteplilere de bu misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

ŞİMDİ NE OLDU?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bazı Avrupa ülkelerinde siyasi kampanyaların yürütülmesine izin verilmemesiyle ilgili, "Avrupa'nın büyük kentlerinde bize izin vermeyenler PKK'nın hayır oyu için polis ekiplerince de güvenlikleri sağlanarak miting yapmasına izin verdiler. Belki 23 gün içerisinde yenileri de olacak. Daha önce gezdik, seçim çalışması yaptık bir kişinin burnu kanamadı. Şimdi ne oldu? Şimdi baktılar ki 'hayır' cephesi çok zayıf, destek vermeye başladılar." dedi.

GAZİANTEP EN ÇOK ETKİLENEN ŞEHİRLERDEN BİRİ

Gaziantep'in sadece bölgenin değil, Türkiye'nin de örnek şehirlerinden birisi olduğunu belirten Kurtulmuş, ekonomik istikrarsızlıktan en çok etkilenen şehirlerden biri olduğunu söyledi. Kurtulmuş, bu süreçte kendilerine düşen görevin ise tesislerin kurulmasına vesile olmak, yatırımların önünü açmak olduğunu vurguladı.

MEVCUT SİSTEM MİADINI DOLDURDU

Mevcut sistemin ülkeyi taşımadığını ve miadının dolduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, geçmişteki hükümetlerden ve cumhurbaşkanı-başbakan çekişmelerine örnekler verdi. Kurtulmuş, "Artık 17 aylık, 25 günlük hükümetler yok. Bu ülkede 5 kez darbe oldu. Sistem tıkandığı zamanlarda birileri tankı tüfeği alıp geliyor. Bu yeni sistemde garanti bir sistem getiriyoruz. Mevcut sistem hem cumhurbaşkanına hem de başbakana yetki veriyor. Bu durum babayla oğlunu bile birbirine düşürecek kapasitede" dedi.

AT VE İTLERİYLE SALDIRDILAR

Bu seçimlere dışardan müdahil olan davetsiz misafirler olduğunu belirten Kurtulmuş, "Önce Avrupa'dan bazıları buraya Türk siyasetçiler gelmesin, evet kampanyası yapmasın dediler. İkinci adımda, o rezalet gecesi vardı. Halkımızın üzerine at ve itleriyle saldırdılar. Hanımefendi bakanımızı saatlerce arabada bekleterek zulüm ettiler. Sana ne? Halkımız istediği kararı verir"dedi.

AK PARTİ MESELESİ DEĞİL

'Karar sizin. Manzarayı görüyorsunuz' diyen Kurtulmuş, "Akşam bunları 3 dakika düşünün. Mesele Tayyip Erdoğan veya AK Parti meselesi değil. Biz hiç bir şekilde bu topraklarda kıyamete kadar devam edecek davayı kişiler üzerinden yürütmeyiz. Mesele Türkiye ve çocuklarımızın meselesidir." dedi.

 

İzlenme: 958

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar