1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EN DEĞERLİ İMZA
EN DEĞERLİ İMZA

EN DEĞERLİ İMZA

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi AŞ'nin “Gaziray Banliyö Hattı ve Hafif Raylı Ulaşım Projesi” çerçevesinde 8 elektrikli tren setinin tasarım, temin ve montajının gerçekleştirmesiyle ilgili imzalar bakanların katılımıyla atıldı.

A+A-

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisi Gaziantep'in adeta bolluk ve bereketin simgesi olduğunu dile getirdi. Karaismailoğlu,  "Gaziantep en iyi hizmeti hak ediyor. Biz de Gaziantep halkının emrinde olacağız. 2020 yılında çok önemli projeler hayata geçirdik. İstanbul'da Marmaray, İzmir'de İzban ve Ankara'da Başkentray'ın ardından Gazianteplilere de metro konforunda modern banliyö hizmeti vermek üzere Gaziray'ı kazandırmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle geliştirildi. 2,3 milyar liralık dev bir yatırımla Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız." dedi. Bakanlar imza töreninden sonra Gaziantep'te şehir içerisinde ulaşımı sağlayacak demir yolu hattı olan Gaziray Projesi kapsamında açılan tünellerde incelemelerde bulundu.

VALİLİĞİ ZİYARET ETTİLER

Bakan Gül ve Karaismailoğlu’un ilk durağı Gaziantep Valiliği oldu. Başkan Fatma Şahin ile milletvekillerinin de eşlik ettiği ziyarette Gaziantep konuşuldu. Bakanlar daha sonra İl Başkanlığına gitti. Bakan Gül, buradaki konuşmasında, gece gündüz demeden çalışıp hizmet ürettiklerini, partili partisiz herkes için hizmet götürmeye çalıştıklarını belirtti.

İMZALAR ATILDI

Karaismailoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen "Gaziray Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni"ne katıldı. Adil Karaismailoğlu, İstanbul'da Marmaray, İzmir'de İzban ve Ankara'da Başkentray'ın ardından Gazianteplilere de metro konforunda modern banliyö hizmeti vermek üzere Gaziray'ı kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, "2,3 milyar liralık dev bir yatırımla Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız." dedi. 

DEV YATIRIM

Bakan Karaismailoğlu, gönül belediyeciliği yaklaşımıyla halkın gönlünde taht kuran AK Parti geleneğinin Gaziantep'te de güçlenerek yoluna devam ettiğini, geleneklerini ve mirasını korurken yüzünü geleceğe dönmüş belediyenin, şehrin gelişmesi ve kalkınması için canla başla çalışmayı sürdürdüğünü aktardı. Bakanlık ve belediye arasında imzalanan protokolle, bakanlık tarafından yapılan Gaziray Projesi'nin AK Parti yöneticiliğinin en önemli ve güzel örneklerinden biri olduğunu anlatan Karaismailoğlu, "İstanbul'da Marmaray, İzmir'de İzban ve Ankara'da Başkentray'ın ardından Gazianteplilere de metro konforunda modern banliyö hizmeti vermek üzere Gaziray'ı kazandırmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle geliştirildi. 2,3 milyar liralık dev bir yatırımla Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız." değerlendirmesinde bulundu.

BİLGİ VERDİ

Gaziray çalışmaları kapsamında 26 kilometrelik 4 hat demir yolu inşaatı, 16 istasyon binası, banliyö ve hızlı tren setlerine uygun depo binası yapacaklarını, güzergahın 20 kilometresini tamamladıklarını,  16 istasyondan 11'ini bitirdiklerini anlatan Karaismailoğlu, kalan 5 istasyon, depo inşaatı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işleri ve güzergahın aç-kapa kısmı olan kalan kesiminde çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

İHALEYİ TÜRASAŞ KAZANDI

Bu yıl sonuna kadar yapım çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Bugün de bu hatta kullanılacak araçların sözleşmesini imzalayacağız. Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin Gaziray'da kullanılacak 32 araçtan oluşan 8 elektrikli tren seti tasarımı, temini ve montajı için açmış olduğu uluslararası ihaleyi yabancı rakiplerine karşı en avantajlı teklifi veren ülkemiz raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi TÜRASAŞ kazandı. Bu ihaleyi milli kuruluşumuzun kazanması ve araçlarımızın yerli kaynaklar kullanılarak yapılacak olması ayrı bir sevinç ve gurur vesiledir. TÜRASAŞ büyük Türkiye'ye yaraşan, kendi teknolojik birikimimizle, kendi deneyimimizle, yerli ve milli ürünlerimizi ortaya koymaktır. Öyle ki, TÜRASAŞ sayesinde, yakın gelecekte lokomotiften, vagona, elektrikli tren setinden, banliyö tren setlerine kadar neredeyse bütün raylı sistem araçları Türkiye'de üretiliyor ve ihraç ediliyor olacaktır."

MALİYET 47 MİLYON AVRO

TÜRASAŞ'ta Gaziray için üretimi yapılacak araçların toplam maliyetinin yaklaşık 47 milyon avro olduğunu bildiren Karaismailoğlu, "İşletme hızı saatte 120 kilometre ve araç gövdeleri alüminyum olacak şekilde 4 araçtan oluşan bir tren seti toplam bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacaktır. İlk 2 set 24 ay, tüm setler ise 28'inci ayın sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teslim edilecektir. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışının AK Parti hükümetlerinin ve AK Parti belediyelerinin her daim yol göstericisi olduğunu vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, "Bir tek gün ülkemizin hayrına bir adım atmayan, konuşmaktan elleri iş tutmayanlar çok iyi bilsinler ki, 81 ilde, her köyde, her kasabada biz varız. Evlatlarımızın yarınlar için umudu biziz. Cesaretimizle, dirayetimizle dünyanın karşısına dikilen biziz. İnsanımız bizim inançlı ve adanmış çalışmalarımız ve duruşumuz sayesinde güven içinde. Biliyor ki gelecek için projeleri olan, yarını bugünden kuran, çocuklarının hatta torunlarının refahını düşünen ehil eller bu ülkeyi yönetiyor. Allah şanlı bayrağımız altında gönüllerimizin birliğini ve beraberliğini daim etsin." dedi.

İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİ

 Bakan Karaismailoğlu, bugün Gaziantep için büyük önem arz eden, Gaziray projesinde kullanılacak araçları üreten TURASAŞ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında çok önemli bir iş birliğinin gerçekleştirildiğini söyledi.  18 yıldır ülkenin dört bir yanında ulaşımın her bir modunda büyük atılımlar içerisinde olduklarını ifade eden Karaismailoğlu, "Bu atılımcı kültür, bugün, ülkemizi bölgesinde lojistik alanında bir süper güç olma ve dünyanın ticari koridorları üzerinde hakimiyet kurma noktasına taşımıştır. Türkiye bugünlerine, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliği ve en önemlisi vizyonu ile gelirken, 2002 yılından bu yana atılan adımlar, yapılan yatırımlarla hem ekonomik hem de siyasi açıdan dünyanın dikkatini çeken, herkesin kıskanarak baktığı bir güce dönüşmüştür. Bugünün Türkiye'si, üretimdeki sürdürülebilir stratejileri, ulaşım ve haberleşmede uzun vadeli yatırım ve hedefleri, ekonomideki dirençli ve istikrarlı politikaları ile yarınlarına emin adımlarla yürümektedir." diye konuştu. 

YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ

Pandemi koşullarına rağmen hayata geçirdikleri yatırımlar, temellerini attıkları projeler ve planladıkları yeni hedeflerle Türkiye'nin 2023 ve 2053 vizyonlarına ulaşması için çok yoğun bir şekilde çalıştıklarına işaret eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "Adımlarımızı atarken, sadece kendimizi değil, bölgeyi ve dünyayı da kalkındırmak için pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Bunları saymak gerekirse Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demir yolumuz ile bugün Pekin'den yola çıkan bir yük treni kesintisiz bir biçimde Londra'ya ulaşıyor. Türkiye'den ihracat trenleri Çin'e ve Rusya'ya çalışmaya başladı. Geçtiğimiz ay açılışlarını gerçekleştirdiğimiz Kuzey Marmara Otoyolu ve akıllı otoyolumuz Ankara-Niğde Otoyolu ile Gaziantep'ten Edirne'ye kesintisiz lojistik faaliyet ve ulaşım gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin küresel bir lojistik güç olması yolunda, tüm dünyaya mal olacak eserlerimiz arasında 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de en kısa zamanda yerini alması için çalışmalarımız sürüyor. Mavi Vatanımızda lojistik gücümüzün sembolü yeni limanlarımızda çalışmalarımız günbegün ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde uzaya fırlattığımız Türksat 5A uydumuz ile haberleşmede gücümüzü artırmak için çok önemli bir yol kat ettik. Sırada Türksat 5B ile yerli ve milli uydumuz 6A var. Ulusal ve küresel çapta projelerimizin yanı sıra Gaziantep'te de olduğu gibi Türkiye'nin 81 ilinde çalışmalarımıza devam ediyor, projelerimizi hayata geçiriyoruz. Biz bu çalışmalarımızı hayata geçirirken bir yandan da karanlık eller huzurumuzu, refahımızı, toplumsal barışımızı hedef aldı. Ancak bu uğraşlar boşa çıktı. Cumhurbaşkanımızın iradesi, askerimizin ve polisimizin gücü sayesinde bugün sınırlarımız içerisinde güvenliğimizi sağladık. Şundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet tam bağımsız bir ülke olarak daha da güçlenerek yoluna devam edecektir. Dahası, dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma yolunda ilerleyen Türkiye, tüm mazlum milletlere destek olmaya devam edecektir."

GÜL: GURUR DUYUYORUZ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de gazi şehre büyük bir projenin kazandırılmasının mutluluğunu ve sevincini yaşadıklarını belirtti.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e yaptığı güzel çalışmadan dolayı teşekkür eden Gül, kentin ihracatını da salgına rağmen arttırdığını ifade etti.  Gül, AK Parti hükümetleri döneminde Gaziantep'e gerçekleştirilen yatırımlara işaret ederek, şunları kaydetti: "Eskiden kara tren vardı şimdi hızlı tren dönemine geldik. Bugün Gaziantep'ten trene bineceğiz, İstanbul'da saatler sonra işimizi yapacağız, akşam gerekirse Ayasofya da namazı kıldıktan sonra İstanbul'u gezip isteğimiz zaman Gaziantep'e döneceğiz. Bu büyük bir başarıdır, büyük bir vizyondur. Bu Gaziantep'e, Türkiye'ye yapılan bir hizmettir. Biz hizmetleri yaparken hizmeti alan kişinin siyasi düşüncesine, felsefesine, meşrebine, mezhebine, inancına bakmayız. Bu ülkenin vatandaşıysa 83 milyon vatandaştır, bu ülkenin tapusu ondadır ve en büyük hizmete layıktır. Ulaşımda, adalette, sağlıkta, eğitimde 'layıktır' anlayışıyla 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz." 

ŞAHİN: ÇEVRECİ BİR AĞ OLUŞTURACAĞIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziray projesi için çok çalıştıklarını söyledi.  Sabah büyük bir heyecanla uyandığını dile getiren Şahin, "Bu imza var ya şehrin kaderini değiştirmek ve bölgenin kalkınması için çok önemli. Bu imzanın arkasında çok önemli bir liderlik var. Liderimiz Cumhurbaşkanımız var ona çok teşekkür ederim. Bugün burada 7 yıllık geçmişi olan bir iş var. Bugün biz çevreci bir ağ oluşturacağız. Bugünkü durum bize yakışmıyor. Bu sistemle huzurlu şekilde işçiler evine gidip geldiğinde anaların duasını aldığımızda başarılı olacağız." dedi.

ZAMAN DEĞİŞTİ

Şahin, her imzanın bir başarı ve sonuç niteliği taşıdığını aktararak, GAZİRAY Projesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere merkezi yönetimin büyük bir desteğinin olduğuna vurgu yaptı. Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ankara’da bütün sorunlarımız ivedilikle nihayete eriyor. İmzalanan protokol ile yeni Cezeriler, yeni Hezarfenler yetiştirilecek. Bu bir tramvay çalışması değil.  Büyük bir tasarım ve AR-GE merkezi var. Bütün Meclis birleşip Ankara’ya gittik. İslam Kalkınma Fonu’nda işlerin hızlanması için hazine garantisi gerekiyordu. Cumhurbaşkanımıza giderek işlerimiz çözdük. Nerede takıldıysak Adalet Bakanımızın öncülüğünde işlerimiz çözüldü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın da mühendisliğine, pratikliğine ve belediyeciliğine çok güveniyoruz. Bugün bunu çevreci, konforlu ve güvenli bir ulaşım ağı için yapacağız. Günlük 4 bin işçi servisinin taşıyıp 200 bin kişinin çalıştığı bir OSB var. Servislerle taşıma bize yakışmıyor. Zaman değişti. İnsanların duasını aldığımızda bunu başaracağız. Şuna inanıyorum ki bu işler bittiğinde, zaman ve ömür tükendiğinde rahmetli Necmettin Erbakan hocamızın iddiasını, rahmetli Turgut Özal’ın ufkunu gerçekleştirmiş olacağız. Daha önemlisi Cumhurbaşkanımızın ‘Ya duracağız ya öleceğiz’ dediği duruşu burada imzalamış olacağız. Bizler Şahinbeylerin, Şehitkâmillerin torunlarıyız. Evlatlarımız bizimle övünecek. Büyük bir gayretle bu işi yaptık ki Ulaşım A.Ş. başta olmak üzere bütün ekip çalıştı. Bu altyapı ve ekip olmasaydı bunu başaramazdık.”

İMZALAR ATILDI

Açılış konuşmalarının ardından hazırlanan protokol, Bakanlar Gül ve Karaismailoğlu'nun nezaretinde TÜRASAŞ Genel Müdürü Metin Yazar ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü arasında imzalandı.

TÜNELDE İNCELEME YAPTILAR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'te şehir içerisinde ulaşımı sağlayacak demir yolu hattı olan Gaziray Projesi kapsamında açılan tünellerde incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, beraberindeki Bakan Gül ile yaptığı inceleme sırasında gazetecilere, Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisi Gaziantep'in adeta bolluk ve bereketin simgesi olduğunu dile getirdi.  O yüzden Gazianteplilerin refah seviyesini yükseltecek, milletin yararına olacak projeler için çalıştıklarını anlatan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde son 18 yılda altyapı ve ulaştırma alanında yapılan hamlelerin artarak devam ettiğini vurguladı.

ÖZEL PROJELERİMİZ VRA

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin ulaştırmanın her alanında adeta dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Şu anda hızlı demir yolu konusunda önemli çalışmalarımız var. İnşallah Gaziantep'in de içerisinde olduğu bu hattı vatandaşımızın hizmetine açacağız. Bununla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. İnşallah yakın zamanda Gaziantep'ten hızlı trene binen bir vatandaşımız, kısa sürede Adana, Mersin, Niğde Konya, Ankara, İstanbul ve Edirne'ye ulaşabilecek. Bunun çabasını veriyoruz.  Gaziantep özelinde de önemli projelerimiz var. Bunların en kısa sürede bitirilmesi için istişarelerde bulunuyoruz. Bugün şantiye ziyaretlerimiz olacak. İnşallah Gazianteplilerin hak ettiği projeleri en kısa sürede hizmete açacağız."

EN KISA ZAMANDA BİTİRECEĞİZ

Gaziray'ın kent için önemine işaret eden Karaismailoğlu, "26 kilometrelik hat var. İnşallah bunu yıl sonuna kadar bitireceğiz. Biliyorsunuz bugün belediyemizle çok önemli bir imza attık. Bu raylarda kullanılacak araçları TÜRASAŞ aracılığıyla yerli imkanlarla üreteceğiz. Yerli firma olması çok önemli. Çünkü önceki yıllarda bunun çok ciddi sorunlarını yaşadık, özellikle de İstanbul'da. Yedek parçasından bakımına kadar dışa bağımlıydık. Son yıllarda yaşadığımız gelişmelerle yerli imkanlarımızı kullanmaya başladık. Yeni hatlarımızda da yerli araçlarımızı kullanıyoruz. Zaten yüksek teknolojiyi ihraç eder duruma geldik. Sorumluluğumuzu biliyoruz, inşallah vaat edilen süreden daha kısa zamanda projeyi bitirip araçları kullanmaya başlarız." diye konuştu.

OTOBÜSLE GEÇTİLER

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de projede emeği geçen işçisinden mühendisine kadar herkese teşekkür etti. Gaziantep'in Gaziray ile çevreci bir proje kazandığını belirten Gül, projenin kente hayırlı olmasını diledi. Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri ve diğer ilgililerin de eşlik ettiği bakanlar Gül ve Karaismailoğlu, tünel çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirip, tünelden otobüsle geçerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı

KARAYOLU ŞANTİYESİNDE İNCELEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep-Nizip-Birecik Karayolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, şantiyede yaptığı açıklamada, kentte devam eden çalışmaların bir an önce bitirilmesi için önemli aşamalar kaydedildiğini belirterek ziyaretler sırasında da bunu gözlemleme imkanı yakaladıklarını söyledi. Ziyaret ettikleri şantiyenin yaptığı yolun yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda olduğunu aktaran Karaismailoğlu, hızlı bir çalışma yürüttüklerini, gelecek ay itibarıyla Gaziantep-Nizip arasındaki yolu bölünmüş, güvenli ve konforlu bir yol olarak tamamını bitirmiş olacaklarını anlattı. Karaismailoğlu, kentte devam eden diğer projeler konusunda da çalışmaları takip ettiklerini dile getirerek raylı sistemle alakalı kentte önemli çalışmalar hayata geçirdiklerini, çalışmaların devam ettiğini, söz konusu tüm projelerin de en kısa sürede açılışlarını gerçekleştirmek istediklerini bildirdi.

BİR HAYAL DAHA GERÇEK OLDU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de söz konusu yolun kent için önemine işaret ederek yaklaşık 50 kilometrelik yolun inşaatının hızla devam ettiğini dile getirdi.  Söz konusu yolun yaşanan çok fazla kaza nedeniyle "ölüm yolu" olarak adlandırıldığına dikkati çeken Gül, "Bu yolda sayın bakanımızın destekleriyle çok önemli mesafe alındı. Bugün burada somut adımları görmek, hemşehrilerimiz için heyecan verici. İnşallah en kısa sürede bu yol tamamlanacak ve tarihi İpek Yolu rahatlıkla katedilebilecek. Bir hayal daha böylece gerçekleşmiş olacak." diye konuştu. Bakanlar Karaismailoğlu ve Gül daha sonra beraberlerindeki protokol üyeleriyle yolda inceleme yaptı, işçilerle hatıra fotoğraf çektirdi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT * AA 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum