2022 verilerine göre Şahinbey ilçesi, 15 yaş üstü nüfusta okuma yazma bilmeyen kişi sayısının en çok olduğu ilçeler sıralamasında üçüncü oldu. En çok okuma yazma bilmeyen ilçeler sıralamasında ilk sırada yer alan Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesini, Adana’nın Seyhan ilçesi takip etti. Listede Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi ise 15 bin 792 ile altıncı sırada yer aldı.

ZİRVE URFA’NIN 

Okuma yazma bilmeyen kişi sayısında zirvede yer alan Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde 24 bin 630 kişinin okuma yazma bilmediği açıklandı. İkinci sırada yer alan Adana’nın Seyhan ilçesinde okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 21 bin 184 iken, bu sayı üçüncü sırada yer alan Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde 17 bin 851 olduğu tespit edildi. Listeyi, sırasıyla Şanlıurfa Siverek, Batman Merkez ve Gaziantep’in Şehitkamil ilçeleri takip etti. Türkiye’de ilçelere göre okuma yazma bilmeyen nüfusun 15 yaş üstü tüm ilçe nüfuslarına oranına bakıldığında ise Malatya’nın Pütürge ilçesi ilk sırada yer aldı. Okuma yazma bilmeyen nüfusun 15 yaş üstü tüm ilçe nüfuslarına oranına bakıldığında ise ilk 20’de Gaziantep ilçelerine rastlanmadı.

ÜNİVERSİTE VE YÜKSEK OKUL SIRALAMASINDA YOK 

GAÜN öğrencilerine önemli seminer GAÜN öğrencilerine önemli seminer

Türkiye’de ilçelerin 15 yaş üstü nüfusun içinde üniversite veya meslek yüksekokulu bitirmiş olanların oranına bakıldığında, en okumuş ilk 20 ilçesi arasında Gaziantep ilçeleri yer almadı. Listede ilk sırada yer alan İstanbul’un Kadıköy ilçesini sırasıyla İstanbul Beşiktaş, Ankara Çankaya, İzmir Güzelbahçe, İstanbul Bakırköy ve İzmir Karşıyaka takip etti. Kadıköy’ün 15 yaş üstü nüfusun içinde üniversite veya meslek yüksekokulu bitirmiş olanların oranına bakıldığında yüzde 55,34 ile zirvede olduğu görüldü.