1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EN BÜYÜKLER ARASINDAKİ FİRMA SAYISI 61’E YÜKSELDİ
EN BÜYÜKLER ARASINDAKİ FİRMA SAYISI 61’E YÜKSELDİ

EN BÜYÜKLER ARASINDAKİ FİRMA SAYISI 61’E YÜKSELDİ

Bu gurur Gaziantep'in

A+A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl düzenlenen “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019” araştırmasında bir önceki yıl 33 firma ile yer alan Gaziantep’in bu rakamı 35’e yükseldi.  Geçtiğimiz ay açıklanan İlk 500 listesine de 26 firma ile giren Gaziantep, bu sonuçlarla beraber Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu arasındaki firma sayısını 61’e yükseltti.

YILDIRIM: YÜREKTEN KUTLUYORUM

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu gururu bizlere yaşatan, şehrimizin ticari anlayışını, azmini ve üretkenliğini örnek kılan, ülke ekonomimize büyük katkı sağlayan tüm iş insanlarımızı ve ekip arkadaşlarını yürekten tebrik ediyorum.” dedi. Covid-19 salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerinin giderek azalacağını ve normalleşmeyle birlikte Gaziantep’in gelecek hedeflerine çok daha sıkı adımlarla ilerleyeceğini vurgulayan Yıldırım, “Şehrimizin yükselişi ve gelecek için verdiği parlak sinyaller gün geçtikçe daha da belirginleşecek. Tüm rakamlardan okuduğumuz bu.” dedi.

İŞ İNSANLARININ YANINDAYIZ

Geçtiğimiz yıl açıklanan verilere göre ilk 1000 arasında 57 firmamızın yer aldığını hatırlatan Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

“Çok şükür ki her şeye rağmen her geçen yıl yükselişimizi sürdürüyoruz. İhracatımızı artırıyor, Türkiye ortalamasının üzerine çıkıyoruz. Şehrimizin bu yükselişinde de en önemli pay sahipleri iftiharla bahsettiğimiz firmalarımız.  Geçtiğimiz yıl ilk 1000 arasında 57 firmamız vardı. Bu yıl bu sayıyı artırarak 61’e çıkarttık. İnancımız odur ki gelecek yıl da bu sayı artacak ve Türkiye ekonomisindeki önemimizi hızla artıracağız. Gaziantep Ticaret Odası olarak hedeflerimiz, hayallerimiz var. Şehrimizi ekonomik anlamda ülkemizin ilk 4 ilden biri yapmak istiyoruz. Yürüdüğümüz bu yolda da tüm imkânlarımızı iş insanlarımız için seferber ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz projeler ve ticari hayatta yaşanan sorunlara ürettiğimiz çözümlerle güçlü bir biçimde iş insanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

ÜNVERDİ: BÜYÜK MORAL OLDU

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi Gaziantep’in her türlü koşulda bahane üretmeden çalışmaya, üretmeye ve ihracata devam ettiğine vurgu yaparak listeye girme başarısı gösteren firmaları kutladı. Ünverdi, "Bize bu gururu yaşatan tüm sanayicilerimize, çalışanlarımıza ve emeği olan herkese teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.  Gaziantep’ten ikinci 500 listesinde yer alan sanayi kuruluşlarının toplam üretimden satışının 10 milyar 317 milyon TL olduğunu ifade eden Adnan Ünverdi, “İSO İlk 500’de Gaziantep’ten 26 firmamız yer almıştı. Bugün açıklanan İSO İkinci 500’deki 35 firma ile birlikte ilk 1000'de Gaziantep'ten toplam 61 firmamız yer aldı. İnşallah önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğimiz yeni ve katma değeri yüksek üretimlerle firma sayılarımızı daha da artıracağız. Bu noktada Gaziantep Sanayi Odası olarak yaptığımız projelerle firmalarımıza bugüne kadar nasıl destek olduysak bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz” dedi. 

ÜRETMEYE DEVAM

Adnan Ünverdi, günümüzde dünyanın tek gündem maddesinin Covid-19 salgını olduğuna işaret ederek, “Yaşanılan büyük sıkıntılara rağmen kentimizin üretim, ihracat ve istihdam başarısı ile bugün açıklanan İSO ikinci 500 sonuçları bize büyük moral oldu. Emeği geçen bütün sanayicilerimizi canı gönülden kutluyorum. Biz üreten bir şehiriz ve bundan sonra da ülkemiz ve dünya için üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

AKINCI:KATKI SUNMAYA DEVAM

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019 Araştırması” sonuçlarına göre Gaziantep’ten 35 firmanın listede yer aldığını ifade etti. 

2019 yılının zor ekonomik şartlarına rağmen Gaziantepli sanayicilerin üretmeye ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ettiğini kaydeden Akıncı, “İSO’nun Türkiye'nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu araştırmasında şehrimizi 61 firmayla temsil etme başarısı gösteren Gaziantepli sanayicilerimizi ve çalışanlarını gönülden tebrik ediyorum” dedi. 

BAŞARI HİKAYELERİ YAZACAĞIZ

İSO’nun sanayi kuruluşlarının 2019 yılı verilerini baz alarak hazırladığı ikinci 500 listesini değerlendiren GTB Başkanı Akıncı, “İSO tarafından temmuz ayı içerisinde açıklanan ilk 500 araştırmasında 26 Gaziantepli firmamız listede yer almıştı. Bugün açıklanan ikinci 500 listesinde ise 35 firmamız listede kendine yer buldu. Böylece ilk bindeki toplam firma sayımız 61’e yükselmiş oldu. Türkiye'nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında Gaziantep’i 61 firma ile temsil eden sanayicilerimizin başarılarının devamını diliyorum. Gaziantep, üreten ve ürettiğine değer katan marka bir şehir. Temennimiz gelecek dönemlerde bu rakamın çok üst noktalara taşınması” şeklinde konuştu. 

2019 yılının küresel ticaretteki yavaşlama ve korumacılık anlayışından dolayı gümrük duvarlarının hızla yükseldiği zor bir sene olarak geride kaldığını anımsatan Akıncı, “Buna rağmen sanayicilerimiz bu zor koşullarda 2019 yılında önemli bir performans sergileyerek Türkiye ekonomisinin yanında güçlü ve kararlı bir şekilde yer aldıklarını göstermiştir. Pandemi sürecinde tüm zorluklara rağmen üretime ve istihdama katkı sunmaya devam eden Gaziantep sanayisi, inşallah salgının tamamen sona ermesi ile birlikte katma değeri yüksek üretimlerle ülkemiz ekonomisi değer katmaya ve yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

-i̇so-i̇ki̇nci̇-500-li̇stesi̇nde-gazi̇antep’i̇n-fi̇rma-sayisi-artti.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.