1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EMO’dan fatura önerisi
EMO’dan fatura önerisi

EMO’dan fatura önerisi

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) aldığı ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’ kararı ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Arıkan, vatandaşların faturalarla ilgili soru işaretlerinin olduğunu belirterek,”Vatandaşlar, abone değişikliği yaptım. Benden önceki abonenin iki yıl önce fazla tüketimi varsa, ben neden onun ortalamasını ödeyeyim? Kapananlar dışında bazı ticari abonelerin mesai saatlerinin azalması ile tüketim azalmıştır. Neden geçmiş yıllarındaki tüketimlerimin ortalaması alınsın? diyor. Bizim önerimiz faturaların, salgın dönemi bitimine kadar okunmayıp, bu durumun sonunda gerçekleşecek fatura tutarının, yıl sonuna kadar olan faturalara, faizsiz ve eşit bölünerek paylaştırılması” dedi.

KAYGILAR GİDERİLMELİ

Arıkan (EPDK) tarafından üç ay ortalama tüketim değeri üzerinden elektrik ve doğalgaz faturalarının kesilmesine ilişkin açıklama yapıldığını belirterek, “Açıklamaya göre; EPDK; geçmiş 2 yılın aynı tüketim döneminin ortalaması üzerinden hesap yapılacağını bildirdi.  Yani geçmiş 2 yıldaki Nisan, Mayıs, Haziran ayının ortalaması alınarak aylık fatura çıkarılarak, sonrasında mahsuplaşma yapılabilinecektir. Bunun da, gerek ilgili dağıtım şirketlerinin çalışanlarını, gerek vatandaşlarımızı sosyal mesafeden korumak adına yapılmış bir uygulama olduğu açıklandı. Bundan da memnun olduk. Ancak bilindiği üzere toplumca zor süreçlerden geçiyoruz. Bu zor süreçlerde vatandaşların fatura ödeme kaygıları varken bu kaygıları giderici önlemlerin alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

TÜM ABONELERİ KAPSAMALI

Bu konuda önerilerini dile getiren Arıkan, “Faturaların, salgın dönemi bitimine kadar okunmayıp, bu durumun sonunda gerçekleşecek fatura tutarının, yıl sonuna kadar olan faturalara, faizsiz ve eşit bölünerek paylaştırılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Bu konularla ilgili Şubemize gelen bazı sorular ve kuşkular bulunmaktadır. Şöyle ki; Abone değişikliği yaptım. Benden önceki abonenin iki yıl önce fazla tüketimi varsa, ben neden onun ortalamasını ödeyeyim? Kapananlar dışında bazı ticari abonelerin mesai saatlerinin azalması ile tüketim azalmıştır. Neden geçmiş yıllarındaki tüketimlerimin ortalaması alınsın? Zaten 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı olduğu için ve büyük bir kısmı otomatik ödeme veya on line sistemi kullanmadıkları için fatura ödemede yaşanacak aksaklıklar nasıl giderilecek? Ülkemizin her yerinde 65 yaşındaki vatandaşlarımız yaşadığı için, ayrıca, ticarethanelerde mesai saat düzenlemesi ülkemizin her yerinde uygulandığı için, önerdiğimiz uygulamanın tüm aboneleri kapsamasının uygun olacağını düşünüyoruz.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum