1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Emniyette gazeteci yasağına mahkeme dur dedi
Emniyette gazeteci yasağına mahkeme dur dedi

Emniyette gazeteci yasağına mahkeme dur dedi

TGC, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında Emniyet Genel Müdürlüğünden basına getirilen yasağın sebebini ve mevzuattaki dayanağını sorarak 7 gün...

A+A-

TGC, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında Emniyet Genel Müdürlüğünden basına getirilen yasağın sebebini ve mevzuattaki dayanağını sorarak 7 gün içinde belgelerin tamamlanmasını istediğini de belirtti.

TGCden yapılan yazılı açıklama şöyle:

25 Aralık 2013 tarihinde TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük tarafından yapılan başvurunun ardından İstanbul 4. İdare Mahkemesi 31 Aralık 2013 tarihinde yürütmeyi durdurma kararını açıkladı. Mahkemenin vermiş olduğu kararda, Emniyet Genel Müdürlüğünün basına getirdiği yasaklama kararının basın, haberleşme ve seyahat hürriyeti üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekildi.

İstanbul 4. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının içeriği şöyle: Dava konusu işlemin, uygulandığı sürece, ilgililerinin basın, haberleşme ve seyahat hürriyeti üzerinde €uygulandığı dönem bakımından- etkisi tükenecek tahdit ve etki doğurduğu gözetildiğinde davalı idarenin savunması ve ara kararların cevabı alındıktan ya da kanuni savunma ve ara kararlarına cevap verme süresi geçtikten sonra yeniden bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına 2577 sayılı Kanunun 27inci maddesinin ilgili hükümlerine göre 31.12.2013 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

TGC açtığı davada Emniyet Genel Müdürlüğü idari işleminin siyasi amaçlı olduğunu, aleyhe haberlerin önüne geçmek için alındığını belirtmiş ve devamında şu gerekçelere yer vermişti: Emniyet Genel Müdürlüğünce alınan kararın haberin serbestçe yayılmasını önlemek için tesis edildiğini, işlemin konusu ile sebebi arasında açık bir uyumsuzluk bulunduğunu, kamu yararına ters düştüğüne, Anayasa ve Basın Kanununun emredici kurallarına aykırı olduğunu, basın özgürlüğünü ve Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesinin ihlal edildiğini, kısıtlamanın kanuni dayanağının ve meşru amacının olmadığını ve demokratik toplum düzeni bakımından da gerekli olmadığını, vatandaşların rahatlıkla girebildiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü hizmet binasına girişi ve medya mensuplarının ise anılan binaya alınmaması karşısında eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini ve bu nedenle idari işlemin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını talep ediyoruz. 

İlgili Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.