Emeklilerin mevcut ikramiyelerin yetersiz olduğu yönündeki eleştirileri sürerken, 15.000 TL'lik bir ikramiye ihtimali konuşuluyor. İşte detaylar...

Mevcut Durum ve Serzenişler

Emekliler, Kurban Bayramı öncesinde heyecanla 3.000 TL'lik ikramiye ödemelerini bekliyor. Ancak, bu tutarın yetersiz olduğunu düşünen emekliler, bu ikramiyelerin sadece "çerez parası" olduğunu dile getiriyor. İlk kez 2018 yılında 850 TL olarak ödenmeye başlayan bayram ikramiyeleri, geçtiğimiz yıla kadar 2.000 TL olarak ödenmişti. 2024 yılı için bu miktar 3.000 TL'ye çıkarıldı.

İhracatta deniz yolu öne çıkıyor İhracatta deniz yolu öne çıkıyor

İsa Karakaş'ın Açıklamaları

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, 3.000 TL'lik Kurban Bayramı ikramiyesinin yetersiz olduğunu vurguladı. İlk kez 2018 yılında 850 TL olarak ödenen ikramiyelerin, o dönemde yeterli olduğunu belirten Karakaş, günümüzde 3.000 TL'nin sadece şeker ve çay alımına yeteceğini ifade etti.

15.000 TL İkramiye Teklifi

İsa Karakaş, Meclis’e emekli ikramiyesi olarak 15.000 TL teklif edildiğini açıkladı. Ancak bu tutarın bile emeklilerin Kurban Bayramı'nı rahat geçirmeleri için yeterli olmadığını belirten Karakaş, sadece ufak bir kurbanlık alımını sağlayabileceğini ifade etti.

Muhalefetin Desteği ve Beklentiler

Muhalefetin desteğiyle sunulan bu teklifin hükümet tarafından kabul edilip edilmeyeceği merak ediliyor. Emeklilerin bu bayram daha cömert ikramiyelerle buluşma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten uzmanlar, en net kararın hükümet tarafından verileceğini belirtti.

Editör: Ebru Kont