1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emeklilere SGK daveti
Emeklilere SGK daveti

Emeklilere SGK daveti

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Uzun, emeklilere yapılandırma çağrısı yaptı.

A+A-

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Uzun, emeklilere yapılandırma çağrısı yaptı. Borcu olan emeklinin 31 Mayıs'a kadar SGK'ye başvurmalarını isteyen Uzun, "Emeklilerimizden ricam eğer şirket ortağı ya da geçmişte basit veya gerçek usulde vergi mükllefi olmuş iseler, Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi bir işle uğraştılarsa, kendilerine tebligat gelsede gelmesede mutlaka yapılandırma için İl Müdürlüğümüze müracaatta bulunsunlar. Çünkü borçlarını yapılandırmak için müracaatta bulunan emeklilerimizin gecikme zammının yüzde 85 silinmekte borçlarına taleplerine göre sadece TEFE/ÜFE aylık değişim oranı uygulanmaktadır" dedi.

KANUNLA getirilen düzenlemenin sadece SGDP borçlarının yapılandırılmasına yönelik olduğunu ve başka bir borcu kapsamadığını belirten Uzun, "Buna göre, 1 Ekim 2008 tarihinden önce iştirakçi veya sigortalı olup, kendi nam ve hesabına çalışan (4/b) kapsamında sigortalı sayılmasını gerektirir nitelikte faaliyette bulunması nedeniyle Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesi gerekenlerin, 28 Şubat 2013 tarihi itibarıyla tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan prim borçları ve ferileri, 31 Mayıs 2013’e kadar başvuruda bulunulması halinde yapılandırılmaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapılandırma borcunun hesaplanması, İl Müdürlüğümüze vatandaşlarımızın müracaatı halinde yapılmaktadır" diye konuştu.

MÜRACAAT EDİN FAYDALANIN

"Bu itibarla ilgili mevzuata göre sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin 01.10.2008 öncesi döneme ilişkin borçlarının Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüze ya da Merkez müdürlüklerimize yazılı müracaat edilerek ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı yerine TEFE/ÜFE aylık değişim oranları ile güncellenerek peşin veya taksitle ödeme yollarından birinin tercih edilmesi yoluyla tahsil edilecek" diyen Uzun, "Taksitle ödeme yapılması durumunda ikişer aylık ödeme peryodu ile azami 18 aya kadar taksitlendirebileceklerdir. Bu borçları için en son 31.05.2013 tarihine kadar yapılandırma talebinde bulunabilecekleri, teknik sorunlardan kaynaklanan bir mağduriyet yaşanmaması için müracaatların son güne bırakılmaması gerekir" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.