Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

EMEKLER BOŞA GİTTİ

A+A-

Hemen belirteyim; Pandemi sürecince yapılan büyük çabalar, şaşalı birkaç düğün ile boşa gitti.. Şu anda kentte bu konuşuluyorsa, bende görmezlikten gelip kendimi inkar edemem ve hem bunları paylaşır, hem de düşüncelerimi söylerim.. İçerisinde çok da samimi olduğum arkadaşlarım da olsa, bu kent ahalisine saygımdan dolayı o halkın duygu ve düşüncelerini buradan paylaşmalıyım.. Evet.. Gaziantep için gerçekten zor bir zaman.. Kenti yöneten Vali için daha zor tabii.. Çünkü bu kent Korona ile kontrolü kaçırdı.. Kurallar konuluyor, yasaklar getiriliyor, cezalar yazılıyor ama kimseler tınlamıyor, bunlara uyan sadece çok küçük bir azınlık oluyor.. Onlar da zaten bir kenara çekilmiş, şehrin ve kendilerinin geleceğine yönelik endişeleriyle boğuşup duruyor.. Yaşananları üzülerek, elbette biraz da öfkelenerek seyrediyor.. Özellikle de, kendilerinin harfiyen uydukları kurallara kentin bazı elitlerinin ve yine bazı siyasilerinin uymayışını çifte standart olarak değerlendiriyorlar.. Haliyle güven sarsılması yaşanıyor.. 

ESNAFI ANLAYAMADILAR 

Asıl söyleyeceklerime gelmeden önce bunu da mutlaka belirtmeliyim.. Pandemi süresince yazdığım en önemli sorun, özellikle esnafın kendi kaderiyle baş başa bırakılmasıydı.. Hepimiz çaresiz kaldık.. Sonra izinler verildi ama bunlar hastalığı iyileştirmek için yeterli değildi. Burda en önemli unsur, esnafı anlamamak, masa başı kararlarla, kurallar ve yasaklar getirmekti.. Yasaklarken bunların neler getirip neler götüreceği hesap edilemedi. Onun için çok sayıda mağduriyetler yaratıldı. Düzeltelim derken yüze göze bulaştırıldı.. Oluşturulan kurullar ve komisyonların eyyamcılık yapmasından etkilenildi.. Gerçek mağdurların görüşleri alınmadı. Pandemi kurulu bile yetersizdi, sonra takviyeler yapılmak zorunda kalınıldı.. 

GİDİŞATI UMURSAMAYANLAR, GİDİŞATTAN ŞİKAYETÇİ 

Şunu peşinen söylemeliyim.. Bu konuda Vali Davut Gül gerçekten çok mücadele verdi. Başından beri kamuoyunda değer gördüğü kişi ve kesimleri dinleyip strateji belirlediği algısı oluştu. Gecesini gündüzüne katıp korona belasının Gaziantep’te çok düşük kalması için çabalayıp durdu. Ama galiba bir şeyi çözemedi.. O da, bürokrasiye ve siyasilere yakın kesimin, üst düzey yetkili karşısında ve siyasiler önünde gerçekleri söylemekten ziyade, o yöneticinin hoşuna gidecek sözleri söyleme zaafını saptayamadı.. Belki de gördü bu gerçeği, ama çaresiz kaldı.. İşte orasını bilemem.. Benim bildiğim tek şey, şu andaki durumumuz.. Çünkü gidişatı kimse umursamıyor.. En trajikomik yanı ise gidişatı umursamayanların gidişattan memnun olmayışı..  

GAZİANTEP GERÇEKTEN ZOR BİR ŞEHİR 

Evet.. Gaziantep gerçekten zor bir şehir.. Buraya gelen bürokratlar en kısa zamanda sanayi kesimiyle iyi diyalog içinde olmak zorundadır.. Zaten göreve gelir gelmez ilk olarak karşılarında onları görür.. Siyasiler hemen ardından gelir.. İş dünyası, odalar, dernekler, cemaatler, dini kuruluşlar ve medya bu zorluğu yaşatan unsurlar olarak başlı başına bir güçtür.. En kolayı, demokratik sivil toplum örgütleridir.. Kurallara, yasalara uyarlar, kentin sıkıntılarını sorunlarını dile getirir, gelecek adına uyarılarda bulunurlar.. Öyle ki, özellikle Valiler zaman içerisinde herkesi tanımaya başladıklarında, kimlerin sağlam, kimlerin çürük olduğunu öğrenmeye başlarlar..  

Bir şey daha belirtmeliyim.. Her ne kadar ilk başlarda karşılıklı olarak anlaşılmamaktan kaynaklanan bazı konular yüzünden ciddi sıkıntılar yaşasak da, şimdilerde Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül ile son derece seviyeli ve saygıya dayalı bir ilişkimiz var.. Bu şehrin büyük kesimi de Vali Gül’ü çok seviyor.. Özellikle sosyal medyada herkesin ulaşabileceği bir Vali görüntüsü vermesi, her sorunu çözme adına müthiş bir ekibe sahip olması, vatandaşların güvenini tavan yapmıştır.. Ama işte o vatandaşın son 10 gün içerisinde kafası karışmıştır.. O da mevsim itibarıyla düğünler konusundaki gelişmelerdir.. 

ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT KAÇIRILDI 

Gönül isterdi ki,

1- Kamuoyuna mal olmuş bu şehrin elitleri ve lokomotifleri sayılan kişiler planladıkları düğünleri gözden geçirsin..

2- Çocuklarının evliliklerini gösterişten uzak, mütevazi bir şekle büründürsün..

3- Vali Davut Gül’ün bu yöndeki tüm çabalarını destekler bir şekilde kuralları yerine getirme kararı alsın..

4- Hatta kamuoyuna duyuruda bulunulsun ve “geçirdiğimiz zor süreçte bizler de üzerimize düşeni yaparak katkıda bulunma kararı aldık” denilsin.

5- Verecekleri bu kararlarla şehre örnek olunsun..

6- Bakan, Milletvekilleri, Belediye Başkanları bu sorumluluk çerçevesinde hareket etsin..

7- Milletin gözünün içine baka baka, halay sekmeler, kalabalık ortamda sosyal mesafe gözetmeden eğlence görüntüleri sosyal medyada paylaşılmasın..

8- Belirtilen saat sürelerine kesinlikle uyulsun.. 

Yapılamadı tabii.. Pandemi döneminin kuralları resmen çiğnendi.. Bakanıyla, Milletvekiliyle, belediye başkanlarıyla, tümden kurallar bir kenara atıldı. Belirlenen saatler alenen ihlal edildi.. Haliyle bunu gören vatandaşlar ZENGİN-FAKİR ayrıcalığını gündeme taşıdı. Fakir ve orta hallilere kurallar için cezalar uygulandığını, ama kendilerine cezayı uygulayanların Zenginlerin kural tanımayan düğünlerinde boy gösterdiğini işaret ederek, tepki koydu.. Ve böylece yukarıda sıraladığım Gaziantep adına örnek teşkil edecek uygulamalar için büyük bir fırsat kaçırılmış oldu. Bu da yetmiyormuş gibi, aylardır verilen emekler 3-5 düğünle harcandı gitti.. 

BEN VARLIKLI OLSAYDIM EĞER.. 

Bir şey daha var söyleyeceğim.. Fakir - zengin düğün sahipleri için empati yapıyorum elbette.. Birincisi orta halli ve fakirin tek hesabı, yıllardır akrabalara taktıkları altın ve paraların, çocuklarının düğününde karşılığını alma hesabı.. Zenginin öyle bir hesabı yok.. Yine takılır ama parasal yönden çok da önemsenmez.. Sadece manevi değer kazanır takılar.. Tüm bunları belirttikten sonra özellikle bu kentin elitlerinin eş, aile, çevre ve özellikle evlenme yaşına gelmiş evlat baskısıyla duygusallık içinde kaldıklarını haliyle çaresizlik sonucu, evlatlarına ailelerine yaraşır bir kına gecesi ve düğün yapmaya kendilerini mecbur kaldıklarını görmezlikten gelemem..  

Son olarak ben VARLIKLI birisi olsam ve böyle bir dönemde çocuklarımın evlenmesiyle karşı karşıya kalsam, sade bir nikahla tören yaptırır, kentin valisini de böyle zor durumda bırakmazdım. Ayrıca verilen bu mücadele de başta Vali olmak üzere, sağlık teşkilatının yanında olma kararlılığımı sürdüreceğimin de bilinmesini istiyorum. NOKTA…

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum