1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emek ve alın teri en kutsal değer
Emek ve alın teri en kutsal değer

Emek ve alın teri en kutsal değer

Her 1 Mayıs’ta “Haydi Meydanlara !” diyerek başlanılan sözlerin yerini Evde Kal mesajlarına bıraktı.

A+A-

 Koronavirüs nedeniyle bu yıl meydanlarda kutlanmayan  Mayıs Emek ve Dɑyɑnışmɑ Günü'nde önemli mesajlar verildi. 

GÜL: MAĞDUR EDİLMEDEN GEÇMELİ

Gaziantep Valisi Davut Gül,  Bugün, ülkemizin kalkınması ve ekonomimizin güçlenmesinde önemli rol oynayan işçi ve emekçilerimizin alın terinin ne kadar değerli olduğunun ortaya konulduğu “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”dür.  En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bu güzel temayı daha da anlamlandırmaktadır. Bizler, millet olarak, işçinin, emekçinin hakkını alın teri kurumadan vermenin hassasiyetine haiz bir kültürün mensuplarıyız. Dolayısı ile bizim için hem verilen emek hem de o emeğin karşılığının kimse mağdur edilmeden ödenmesi çok önemlidir.  İşçisinden memuruna, çalışanından emeklisine ve işverenine kadar toplumun bütün katmanlarını derinden etkileyen zorlu bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde emeğin ve üretimin olduğu kadar dayanışma ve yardımlaşmanın da önemi kendini fazlasıyla hissettirmektedir."

BAKBAK: DAYANIŞMA GÜNÜ 

AK Parti Milletvekili Derya Bakbak, "1 Mayıs; bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için canla, başla, birlik ve dayanışma içinde çalışanların günüdür. Çalışanımızın, işçimizin, işverenimizin vatandaşımızın salgın hastalıkla mücadele sürecinde mağduriyet yaşamasına izin vermeyeceğiz. Devletimizin desteği, milletimizin kararlılığı ile dayanışma ruhu ile bu salgını en az zararla atlatacağımıza inancım tamdır."

KOÇER: BİRLİK VE BERABERLİĞE VESİLE OLSUN 

Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Koçer, “İşçi ve emekçilerimiz; ekonomik istikrarın, düzenli ve kalıcı büyümenin kilit taşıdır. Ülkemizin kalkınmasında, arzu edilen hedeflere ulaşarak ekonomimizin  güçlenmesinde, işçi ve emekçi kardeşlerimizin büyük katkısı vardır.   Alın teri dökerek üreten, büyümeye ve kalkınmaya katkı koyan, sermayesi  emekleri olan işçilerimizin haklarının korunması, talep ve sorunlarına çözüm üretilmesi için gereken yasal düzenlemeler bir bir hayata geçirilerek, devletimizin imkanları ölçüsünde işçi ve emekçilerimiz için büyük kaynaklar ayrılmış durumdadır. Önümüzdeki süreç içerisinde bu imkanların artırılması en büyük arzumuzdur. İstihdamın arttırılması, işsizliğin azaltılması her zaman öncelikli politikalarımız arasında yer almaktadır. "

YILMAZKAYA: BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, 1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Günü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. “1 Mayıs, demokratik hak ve özgürlükleri kullanma adına, bu uğurda mücadelenin, birliğin ve dayanışmanın yaşama geçirilmesinin ifade edildiği önemli bir gündür” diyen Yılmazkaya açıklamasında, “Bu haklı mücadelede, ekmek ve özgürlük arama kavgasında yitirdiğimiz canların, dökülen kanların failleri daha bulunamadığı gibi çekilen hapislerin, yapılan işkencelerin de hukuken hesapları sorulmadı” dedi. 

KAPLAN: SINIFTA KALDILAR

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü  dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kaplan, Covid-19 salgını nedeniyle milyonlarca emekçinin ekonomik anlamda çok büyük bir yıkıma uğradığını dile getirirken, AKP Hükümeti’nin istihdam politikasının sınıfta kaldığını ifade etti. Milletvekili Kaplan, “Koronavirüs tedbirleri nedeniyle AKP Hükümeti işten çıkarılmaları 3 ay yasaklayıp, ertesi gün “ücretsiz izin” ile emekçileri açlığa mahkûm etti. İşten çıkarma yok ama ücretsiz izin ile emekçiye başının çaresine bak politikası ne yazık ki yine işçiyi değil işvereni korudu. Milyonlarca emekçi, bir aydan fazla bir süredir ücretsiz izin ile evlerinde kalıyor. Kirası, faturası, borcu olan milyonlarca emekçi zor günler geçiriyor. Günlük yevmiye ile çalışanlar, garsonlar, berberler, kuaförler, işletme sahipleri ve daha birçok emekçi mağduriyet yaşıyor” dedi.

TAHMAZOĞLU: İŞÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Tüm İşçi Kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Yürekten Kutluyorum" dedi. Tahmazoğlu, Türkiye’nin her geçen gün büyüyen ekonomisinin ardında işçilerin yer aldığını belirterek, "Türkiye’nin daha kalkınmış, daha üretken hale gelmesinde emekçilerin alın teri ve emeği bulunmaktadır. Ülkemizin en değerli sermayesi emektir. Şahinbey Belediyesi olarak işçi kardeşlerimizin bugüne kadar olan tüm haklarını, maaşlarını ve ikramiyelerini hiç aksatmadan verdik. Biz de sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak bugüne kadar, çalışanların ve emekçilerin her zaman yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Emek ve alın teriyle ülkemizin büyümesi ve kalkınmasında önemli rol oynayan işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum" dedi.

FADILOĞLU: ALIN TERİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Fadıloğlu mesajında, “Ülkemizin gelişme ve kalkınma hamlelerine alın terleriyle büyük katkı sağlayan, özveriyle çalışan ve üreten tüm işçi kardeşlerimin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü gönülden kutluyorum” ifadesine yer verdi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “En kutsal kazanç, alın teri ile kazanılan helal kazançtır. Bizler, millet olarak işçinin, emekçinin hakkını alın teri kurumadan vermenin hassasiyetine sahip bir kültürün mensuplarıyız. 1 Mayıs’ın her inançtan, her kültürden insanın kardeşçe yaşadığı bu coğrafyada; barışın, huzurun ve dayanışmanın artmasına vesile olmasını diliyorum. Ülkemizin, belirlediği hedeflere ulaşmasında işçi ve emekçi kardeşlerimizin katkısı çok büyüktür. Üretimin ana unsuru olan insan emeğine gerekli kıymetin verilmesi hem insani bir sorumluluk hem de uygarlığın bir göstergesidir. İş hayatımızdaki birlik, beraberlik ve huzurun korunması, ülkemizin kalkınması ve gelişmiş ekonomiler arasındaki yerini daha da güçlendirecektir" dedi.

KILIÇ:  EMEKLERİ GÖZARDI EDEMEYİZ

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.  Emekleriyle geçinen ve karşılarına dikilen birçok zorluğa göğüs germeye çalışan emekçilerin baş üstünde tutulması gerektiğinin altını çizen Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “Türk milleti, alın terinin ne kadar önemli ve mukaddes olduğunu bilen, asırlar boyunca bütün insanlığa örnek teşkil etmiş bir millettir” dedi. 

ŞİMŞEK: BİRLİKTE BAŞARDIK

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, emek ve alın teriyle ülke kalkınmasında önemli rol oynayan tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutladı. OSB Başkanı Cengiz Şimşek, tüm dünyada işçi ve emekçilerin birlik ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Üretim, istihdam ve ihracat alanında elde ettiğimiz başarıyı çalışanlarımızla birlikte sağladık” dedi.  KOVİD-19 salgını dolayısıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün bu yıl kalabalık tören ve toplantılarla kutlanamayacağını ifade eden Başkan Şimşek, “Pandemi günlerinde insanlarımızın zorunlu olmadıkça sokağa çıkmadığı bu dönemde, sanayi tesislerimizde salgının yayılmasını önlemek amacıyla her türlü tedbirler alınarak üretime devam edilmektedir. Sanayi tesislerimizde istihdam edilen, emek ve alın terleriyle üreten, ülke ekonomisine katkı sağlayan 170 bin kadar çalışanımızla büyük bir aileyiz. Bugün Türkiye’nin en başarılı OSB’lerinden birisi olmamızı, çalışanlarımıza borçluyuz” diye konuştu. 

DOĞRU: İSİMSİZ KAHRAMANLAR

Araban ilçe Belediye Başkanı Hasan Doğru, 1 Mayıs dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak tüm çalışanların İşçi Bayramını kutladı.  Doğru, ’’Bu bayram hayatlarını, en zorlu çalışma koşullarında dahi alın teri ve emek düşüncesinden sapmayan ve ödün vermeyen, isimsiz kahramanların bayramıdır. Emek, insan yaşamında yer alan en yüce değerlerin başında gelir. Üretim faktörleri içinde yeri en geç doldurulan, en değerlisi emektir. Emeğin yegane kaynağı olan insan da tüm evrendeki en değerli varlıktır. Çok uzun yıllar süren zorlu mücadelelere rağmen İşçi sınıfı onurla verdikleri emek ve hak mücadelesini kararlılıkla sürdürerek haklarını elde etme konusunda önemli kazanımlar elde etmişlerdir. İşçi ve işverenlerin birlikte oluşturduğu karşılıklı özveri, diyalog ve işbirliği sayesinde son yıllarda ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınma alanında önemli başarılar sağlamışlardır" dedi. 

SUCU: İNSANLAR İŞSİZLİK, AÇLIK VE SEFALETE İTİLDİ

 Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayarak, “Tüm emekçilerin, haklarını eşitçe ve adalet içinde alabildiği bir dünyanın hayalini kurmaya ve bu bilinç ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Sucu, “Tüm dünyanı etkisi altına alan koronavirüs salgını bile ilk önce işçi ve emekçileri vurdu. Milyonlarca işçi ve emekçi koronavirüs salgını bahane edilerek işten atıldı ya da ücretsiz izine gönderildi” ifadelerini kullandı. 1 Mayıs’ın “Emek en yüce değerdir” diyenlerin bayramı olduğunu kaydeden Sucu, “Milyonlarca işçi ve emekçi koronavirüs salgını bahane edilerek işten atıldı ya da ücretsiz izine gönderildi. Milyonlarca işçinin, koronavirüs salgınına rağmen, canı pahasına çalışmaya zorlandığını biliyoruz. Sokağa çıkma yasağının ‘Herkese Uygulandığı’nın söylendiği günlerde bile işçilerin ‘herkesin dışında’ tutulduğunu, hatta son haftalarda olağan zamanlardakinden bile daha uzun süre ve daha ağır koşullarda çalışmaya zorlandığını da biliyoruz. Bu koşullarda herkese görevler düşüyor”

ÇELİKTÜRK: EN KUTSAL DEĞER

İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, mühendislerin ve şantiyelerde çalışan işçilerin sorunlarına dikkat çekti.  Ülkemizin kalkınmışlık hedeflerine ulaşmasına emek ve alın terleriyle büyük katkı sunan işçi ve emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan İMO Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Emek ve alın teri en kutsal değerlerimiz arasındadır. Emek harcayarak, alın teri dökerek, ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayan tüm işçi ve emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyoruz. İşçi ve emekçilerimizin çalışma hayatının iyileştirilmesi, üretim ve paylaşımda adaletin sağlanmasının ülkemizin kalkınma mücadelesine hız kazandıracağına inanıyoruz” diye konuştu. 

ASLAN: CİDDİ SORUNLAR VAR

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hanifi Aslan, "Üretimin temelini oluşturan emek ve istihdam, çalışanlarımız ve aileleri için olduğu kadar ekonomimizin büyümesi ve gelişmesi için de fevkalade bir öneme sahiptir. Bu nedenle, böyle günlerin, daha adil ve hakkaniyetli bir gelir dağılımı ve işçilerimiz için daha iyi çalışma şartlarına kavuşmaları konusunda faydalı tartışmalara vesile olması gerekmektedir.  

Son birkaç ayda Covid-19 küresel salgınının, bütün ekonomiler için, türü, kapsamı ve etkileri tam ve kesin olarak belirlenemeyen büyük bir şoka neden olmasından dolayı, birçok firma ve işyerinin kapanması ve dolayısıyla binlerce, milyonlarca insanın işsiz kalmış ve kalacak olması insanlığın, milletlerin ve özellikle de emek sahiplerinin karşı karşıya kaldığı en ciddi problemlerden biridir. "

ARAYICI: SORUNLAR VAR

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde büyük bir özveri ve fedakârlıkla görev yapan sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesini istedi.  “Alın terinin, emeğin ve örgütlü mücadelenin sembol günü olarak her yıl coşkuyla kutladığımız 1 Mayıs’a, bu sene, ne yazık ki koranavirüsün gölgesi altında giriyoruz” diyen Sağlık-Sen Şube Başkanı Arayıcı, “Bir milyon yüz bin sağlık çalışanı, salgınla kora kor mücadele edip daha fazla can kurtarmak, şifa dağıtmak amacıyla gecelerini gündüzlerine katmaktadırlar. Üstelik tüm bunları kendi canları pahasına yapmaktadırlar. Ailelerini, yakınlarını, yuvalarını haftalarca görmedikleri veyahut uzaktan bakıştıkları bile oluyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum