1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eleştiri sırası Güzelbey'de
Eleştiri sırası Güzelbey'de

Eleştiri sırası Güzelbey'de

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Asım Güzelbey, TOKİ'den, su sorununa, sivil toplum örgütlerinden turizme kadar düzenlendiği basın toplantısıyla bilgilendirdi....

A+A-

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Asım Güzelbey, TOKİ'den, su sorununa, sivil toplum örgütlerinden turizme kadar düzenlendiği basın toplantısıyla bilgilendirdi. Belediyenin uygulamalarını eleştiren 29 sivil toplum kuruluşu hakkında ilginç bir değerlendirme yapan Güzelbey, "Gazetelere ilan veren sivil toplum kuruluşlarının şikayetlerini ve önerilerini dinlemek için toplantı yapma kararı aldık. Ayrıca eleştiri yaptıkları noktaları kendilerine anlatmak için belediye meclis salonunda toplandık. Ancak, toplantıya gazetelerdeki ilanlara imza atan 29 kuruluştan sadece 9 tanesi gelebildi. Yaptığımız toplantı sonunda belediye çalışmalarıyla ilgili hemen burada bir komisyon kuralım dedim. Gaziantep Platformu yetkilileri, biz isimleri oluşturup size bildirelim dediler, buna da tamam dedim. Ama aradan 12 gün geçti, sivil toplum kuruluşları hala komisyon kurmadı. Birkaç kez aradım tamam dediler yine isim bildirip komisyonu kurmadılar. Doğrusu çok şaşırdım"dedi.

SU SIKINTISI OLMAYACAK

Güzelbey, küresel ısınma ve mevsim yağışların yetersiz olmasına rağmen Gaziantep'te su sıkıntısı çekilmeyeceğini söyledi. Havaların beklendiği kadar yağışlı geçmemesi yüzünden Kartalkaya Barajında su seviyesinin normalden 2 metre düştüğünü vurgulayan Güzelbey, su konusunda sıkıntı çekilmemesi için vatandaşların kendilerine yardımcı olmasını istedi.

TOPLU KONUT ATAĞI SÜRÜYOR

Düşük gelir gurubu aileler için kira öder gibi konut sahibi olabilmeleri için düğmeye basıldığını ifade edenGüzelbey, "5 milyar lira verecek herkes, konutları tamamlanana kadar tek kuruş ödeme yapmayacak, ancak evlerine geçtikten sonra kira öder gibi ödeme yapacaklar" dedi. Yapılacak 5 milyarlık ilk ödemeden sonra konutlar bitene kadar kimseden tek kuruş alınmayacağını vurgulayan Güzelbey, "Ödemeler konutlara geçtikten sonra başlayacak. Kira öder gibi ödenmesi öngörülen taksitler, sabit ve ödenilebilir aylıklar halinde sürecek. Taksitlere yılda bir kez TOKİ tarafından belirlenecek yüzde 5 oranında artış ilave edilecek. Bunun dışında hiçbir şekilde ara ödeme talep edilmeyecek."şeklinde konuştu.

KALPAZAN DEĞİLİZ

Güzelbey, hizmet verebilmek için gelir üretmeleri gerektiğini belirterek, ''Biz kalpazan değiliz, banka soyamayız. Gelir üretmekle mükellefiz. Arsa üreteceğiz. Arsayı değerlendireceğiz. Bununla da şehre hizmet edeceğiz'' dedi. Güzelbey, kentteki 29 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Gaziantep Platformunun ''kentte imar planlarının değiştirildiği, plansız yapılanma, yeşil alanların katledildiği'' ithamlarına da yanıt verdi.

ÇIKSORUT'TAKİ HAYVAN AHIRLARI KALKACAK

Özelleştirme İdaresinden satın aldıkları TEKEL'in yerini satarak elde edecekleri kaynakla Çıksorut'taki hayvan ahırlarını kaldıracaklarını bildiren Güzelbey, sivil toplum örgütlerinin buna karşı çıkmasını eleştirdi. Asım Güzelbey, ''Senelerdir orası boş durdu. İçinde tinerciler yaşadı. Bugün oraya hastane yapmak isteyenler neredeydi, alsalardı. Neden belediye Gaziantep'e hizmet için bir kaynak aradığı zaman insanlar rahatsız oluyor'' dedi.

3 BENZİN İSTASYONUNA RUHSAT VERİLDİ

Öönceki 5 yıllık dönemde 14 benzin istasyonu ruhsatı verildiğini, bunların şahıs mülkiyeti olduğunu belirten Güzelbey, kendileri göreve geldiğinden bu yana Büyükşehir Belediyesi olarak açık ihale ile 3 benzin istasyonu ruhsatı verdiklerini bildirdi. "Bizim verdiğimiz paraya kimse bunu satamaz" diyen Güzelbey, "Çünkü biz, şeffaf bir ihale yapıyoruz. İhaleye fesat karıştırmıyoruz, ihaleden kimseye bir komisyon vermiyoruz. Kim parayı verirse ona veriyoruz. Biz bugün Rasaf yolundaki benzin istasyonunu 8 milyon YTL'ye sattık. Önce ne yapılıyordu? Bunlar Alilere, Mehmetlere veriliyordu. Şimdi belediye satıyor, parasıyla da Gaziantep'e hizmet yapacak" şeklinde konuştu.

GELİR ÜRETMEKLE MÜKELLEFİZ

Elde edilecek parayla trafiğin yoğun olduğu Çimento kavşağını yaptıracaklarını bildiren Güzelbey, "Belediye buna imkan yaratmak zorunda. Biz para basamayız. Biz kalpazan değiliz, banka soyamayız. Biz gelir üretmekle mükellefiz. Arsa üreteceğiz, arsayı değerlendireceğiz, bununla da şehre hizmet edeceğiz. Gaziantep'te görev sürem bitene kadar hiçbir şahıs arazisine, özel mülkiyete rant sağlamayacağız. Ama, belediye mülklerine de kimse karşı çıkmasın. İnsanlar, bundan kar kapısının bittiğini artık bilsin. Bu memleket için çalışmaya devam edeceğiz. Hiçbir açığım, hiçbir korkum, hiçbir menfaatim yok.''

TARİH VE KÜLTÜR KENTİYİZ

Gaziantep'in iplik dokunan veya yemek kültürüyle tanınan bir kent olmadığının altını çizen Başkan Güzelbey, Gaziantep'in 5 bin yıllık tarihiyle tarih ve kültür şehri olduğunu belirtti. Gaziantep'i bölgenin en önemli merkezleri haline getirmek için projeler hazırladıklarını anlatan Başkan Güzelbey, "Kentin tarihi ve kültürünü ön plana çıkarmak için büyük bir müze projesi hazırladık. Yaptığımız araştırmada iyi bir müzenin 10 milyon dolara mal olduğunu belirledik. Biz müzeyi fuar alanında yapmayı planladık. Fuar alanında belediyeye ait 35 dönüm arsa var. Biz bu arsanın 10 dönümüne müze kurmayı, gelen 25 dönümüne de ticari faaliyetlere uygun yerler yapılmasını planladık. Ancak bu projemize de karşı çıkıldı. Bazı sivil toplum kuruluşları mahkemeye gitti" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.