1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektronik faturaya kimse hazır değil
Elektronik faturaya kimse hazır değil

Elektronik faturaya kimse hazır değil

Yeni yılla birlikte Türkiye'de vergi mükellefi olan veya vergi mükellefi olmayan tüketicilere belli bir limitin üzerine çıktıklarında elektronik fatura kesmi zorunluluğu getirildi.

A+A-

Uygulama 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlayacak ancak buna bir çok firmanın alt yapısı hazır değil. Gaziantep SMMM Odası Başkanı Hakan Özseven mükelleflerin teknik ve teknolojik altyapılarının buna uygun olmadığını belirterek, ”Küçük esnaf zor durumda kalacak. Okuma yazması olmayanlar ne yapacak? Bir çok firmanın alt yapısı yok. e-dönüşümün ya ertelensin, ya da limitleri değiştirilsin” dedi.

BU LİMİTLERDE ARTIK KAĞIT FATURA DÜZENLENEMEYECEK

Maliye Bakanlığı tarafından 19 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan 509 Sıra No’lu tebliğe göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine aynı gün içinde satılan mal ve hizmetler için 5 Bin TL ve üzeri, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere satılan mal ve hizmetler için 30 bin TL ve üzeri satışlar için E-arşiv fatura kesilme zorunluluğu getirildiğini söyledi.  Öszeven, ”Belirtilen limitlerde kağıt fatura düzenlemeyeceksiniz. Takdir edersiniz ki; bütün mükelleflerin teknik ve teknolojik altyapıları buna uygun değildir. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanacak bu uygulama daha ileri bir tarihe ertelenmez ise mükellefler cezai sorumluluklarla karşılaşacak”diye konuştu.

OKUMA YAZMASI OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Elektronik fatura düzenlenmemesi halinde limitin yüzde 10’u gibi cezai bir sorumlulukla karşı karşıya kalınacağını belirten Özseven, “e-cezaların hepsi özel hususilik cezaları. Diyelimki 30 bin liralık faturayı düzenlemedi. 30 bin liralık faturanın cezası 3 bin lira olacak. Cezalar yüzde 10’un altına düşmeyecek. Birçok frmada bilgisayar programları, muhasebe programları olabilir ama küçük esnafta bu durum böyle değil. Küçük esnaf zor durumda kalacak. Okuma yazması olmayanlar ne yapacak? Bir çok firmanın alt yapısı yok. Ya bu ertenlensin ya da limitler değiştirilsin. 5 bin lira çok düşük bir rakam. 20 Bin olsun 30 Bin olsun” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.