1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ELEKTRİKTE AKILLI ŞEBEKE OLMAZSA BU ÇİLEYİ ÇEKERİZ
ELEKTRİKTE AKILLI ŞEBEKE OLMAZSA BU ÇİLEYİ ÇEKERİZ

ELEKTRİKTE AKILLI ŞEBEKE OLMAZSA BU ÇİLEYİ ÇEKERİZ

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, elektrik kesintilerinin önüne geçilebilmesinin tek yolunun akıllı şebeke sistemine geçmek olduğunu söyledi.

A+A-

 Akıllı şebekeye geçmek için kabloların yeraltına alınmasının yanısıra, interconnecte yani, uzaktan kontrol edilebilir sistemin kurulması gerektiğini belirten Arıkan,"Akıllı şebeke olmazsa kesintiler devam eder. Olmazsa olmazımız akıllı şebeke. Akıllı şebeke olsa o bölgedeki kesinti farklı bölgelerden beslenebilir. Akıllı şebeke OSB'de var. Hepsi yeraltı uzaktan kontrollü. Kayıp kaçak oranı sıfıra yakın" dedi.

ALTYAPI KURULUŞLARI DA KESİNTİYE NEDEN OLUYOR

Elektrik kesintilerine çoğu zaman altyapı kuruluşlarının yol açtığını özellikle Karataş'ta zaman zaman altyapı kuruluşlarının birbirine zarar verdiğini dile getiren İslim Arıkan, "Hep söylüyoruz şebeke akıllı olmadığı için ve sayılaştırma olmadığı için her altyapı kuruluşu çalışırken diğer altyapı kuruluşuna zarar verebiliyor. Dolayısıyla kesintilere yol açabiliyor. TEDAŞ yöneticileri, doğalgaz, su, kanalizasyon olsun bunların çalışma yaparken yeraltı kablolarına zarar verdiğini ve kesintiyi gidermenin de belli bir zaman aldığını dile getiriyorlar. Tabi kırsaldan da çok fazla şikayet alıyoruz" diye konuştu.

İŞLERİ KOLAY DEĞİL

EnerjiSa yetkililerinin 2016 sonunda artık kesintilere son verileceğini ve 'akıllı şebekeler ve skala çalışmalarına başlıyoruz' dediklerini  hatırlatan Arıkan, "Bunu bekliyoruz. İşleri kolay değil, sonuçta şu anda analiz yapıyorlardı bitti. Hava koşullarından dolayı sıkıntılar yaşanıyor. Bundan kaynaklı elektrik kesintileri var. Karataş'ta, Onkoloji, Körkün, Cumhuriyet'te kesinti şikayetleri alıyoruz. Yine kırsal yerlerde de kesintiler var. Yatırım bekleyen yerler var. 2016 ylında Küsget'e çok fazla yatırım yapıldı ve bu devam ediyor.

6. TRAFO MAYIS'TA HİZMETTE

Mayıs ayında 6. trafonun devreye gireceğini, bu alanda önemli çalışmalar yapıldığını belirten Arıkan, 'O devreye girerse hem Karataş, hem Cumhuriyet, hem Üniversite tarafını destekleyecek bir trafo merkezimiz olacak. Böylece sıcak yedekle, kurulu güçle ilgili bir sıkıntımız kalmayacak. Yani ana kaynakta kapasite olarak sıkıntı olmayacak" dedi.

ŞEBEKENİN YÜDE 75'İ YER ÜSTÜNDE

6 tane trafo merkezi arasında interconnecte sistemin kurulması gerektiğini anlatan Arıkan, "Diyelim bir trafo merkezinin beslediği bölgede sıkıntı olursa, diğer trafo merkezinden besleme amaçlı sistem kurulacak. Artık bu çalışmaları başlatmaları lazım. Çünkü Gaziantep'te elektrik şebekesinin yüzde 75'i yerüstünde. Binevler'in, Kale altının, Valiliğin belirli bölümünde şebeke yeraltında. İbrahimli, Karataş, Karşıyaka'da ve diğer bölgelerde şebeke yer üstünde. Dolayısıyla kar kış şartlarında zaman zaman arıza meydana gelebiliyor. Bunların yeraltına alınması gerekiyor. Bu da maliyet ve zaman gerektirir. Bir anda olmuyor" dedi.

UZAKTAN KONTROL YOK

"Akıllı şebeke olmazsa kesintiler devam eder' diyen Arıkan şöyle konuştu:"Hem yeraltı şebekesi, uzaktan kontrol sistemine geçilmesi lazım. Uzaktan kontrol sisteminde hangi trafo hangi bölgeleri besliyor, bir trafoda arıza olursa başka hangi trafo bölgesinden besleyebiliriz, bu otomatik olarak görülüyor. Yani tamamen şebekeyi yönetilebilir hale getirmek lazım. Şu anda şebeke yönetilebilir halde değil, yani uzaktan kontrol, otomasyon yok. Uzaktan kontrolün gerçekleşmesi gerekir. Akıllı şebeke olmazsa kesintiler devam eder. Olmazsa olmazımız akıllı şebeke. Akıllı şebeke olsa o bölgedeki kesinti farklı bölgelerden beslenebilir."

SADECE OSB'DE VAR

Gaziantep'te akıllı şebekenin Organize sanayide olduğunu, şebekenin orada yeraltında ve uzaktan kontrollü olduğunu anlatan Arıkan, "Kayıp kaçak oranı sıfıra yakın. Kesintisiz enerji için, akıllı şebekeler şart. Bu da uzun soluklu bir projeksiyon. Kentimizde çok fazla yeni yapılanmalar, kentsel dönüşümler yapıldı. Koordineli çalışmalar yapmak lazım. Ocak ayı sonunda EnenjiSa yöneticilerinin enerji yatırımlarıyla ilgili programını göreceğiz. Nerelere ne kadar yatırım yapacaklarını anlatacaklar, bekliyoruz" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.