1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ELEKTRİK VE KARAYOLLARI REZALETİNİ DEĞİL, ŞEHİTKAMİL’İ YAZACAĞIM
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ELEKTRİK VE KARAYOLLARI REZALETİNİ DEĞİL, ŞEHİTKAMİL’İ YAZACAĞIM

A+A-

Bu hafta sizlere sık sık kesilen elektrik sorununu ve bunların neden kaynaklandığını değil, İpek yolundaki karayollarının yine Gaziantep’i umursamayan bir çalışmasını anlatmayacağım.. Bakanımız başta olmak üzere  Milletvekillerimizin ve AK Parti teşkilatının hiç hedef olmadığı, sadece Fatma Şahin’in hedef yapıldığı, oysa tüm sorumluluğun karayollarında olduğu İpek yolu ihmalliğini de yazmayacağım.. Çünkü yazarken bile benim moralim bozuluyor.. En iyisi bu iki konudaki düşüncelerimi, Gaziantep’in nasıl bu kadar ihmal edildiğini ilerleyen günlere kaydırayım.. 

ŞEHİTKAMİL’İN YARATTIĞI FARKLILIĞI SEVİYORUM 

Biliyorsunuz bu köşede genellikle kentin sorunlarını dile getiriyorum. Çözüm önerileri sunuyor, şehri yönetenlere rehber oluyorum.. Elbette okuyanlarımızın büyük çoğunluğu bunları eleştiri yönüyle değerlendiriyor. Bazen espriyle de olsa, “ya Ökkeş bey sürekli eleştiriyorsun, hiç övülecek bir noktamız yok mu bu şehrin” diyorlar..  İlk bakıldığında haklı bir eleştiri olarak algılasak da, kenti yönetenlerin yapmaları gerekenlerinin övülmesi kusura bakmayın ama bana ters geliyor.. Çünkü bu onların görevidir. Yoksa niye iş başına geldiler ki.. Elbette burada farklılık yaratanlar istisna.. Bilinen hizmetlerin dışında yaratıcılık yönlü projeler ve hizmetleri görmezden gelemem.. Çünkü haksızlık etmiş olurum.. Örneğin Şehitkamil Belediyesinin bu kente yatırım ve hizmetlerinde yarattığı farklılığı bir kentli olarak hep takdirle izliyorum.. Rıdvan Fadıloğlu ve Murat Özgüler ile ekibinin, Sosyal- kültürel, sanat ve eğitim yönlü çalışmalarındaki düşüncelerinin her birini, Gaziantep’in geleceğinin temellerini sağlama alma düşüncesi olarak değerlendiriyorum.. Gaziantep’te ilk olarak Şehitkamil Kültür Merkezini kuran Fadıloğlu’nun sonrasında bunu birçok bölgeye yayması, hele kent merkezinde sanat merkezini hayata geçirmesi, kişilerin değil Gaziantep’in yararına olduğunun en güzel belgesidir.. Taziye evlerindeki mimari anlayış ve farklılık, yine bunu Şehitkamil’in her yanına uygulamaya başlaması az birşey midir.. 

ekran-resmi-2020-09-06-17.01.38.png

GÖZE HOŞ, KULLANIMA UYGUN BİR MİMARİ ANLAYIŞ 

Şehitkamil’de şunu görüyorum; bir projeye karar verildiğinde mimari yöndeki estetiğe özen gösterilmesi, insanların buralardan yararlanırken, zorlanmaması aksine gelişmiş ülkelerde rastladığımız anlayışın aynısını görmemiz şahsen beni çok etkiliyor.. Geçtiğimiz günlerde bu hassasiyetimi iyi bilen Sayın Rıdvan Fadıloğlu ile Murat Özgüler daha önceleri yaptığımız gibi “zamanın varsa hadi bir tur atalım” dedi. Son gittiğimden beri oldukça değişmiş gördüğüm Şehitkamil’in yeni mahallelerindeki gelişimine inanın çok şaşırdım. Çoğunun isimlerini bilemediğim mahallerdeki yapılanmalar, düzenlemeler, elbette bunda büyükşehir ile birlikte hareket de var, doğrusu beni çok şaşırttı. Ama en çok hem şaşırdığım hemde gurur duyduğum iki hizmet var ki, bugün bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.. 

ekran-resmi-2020-09-06-17.01.53.png

ÇIKSORUT’TA HAZİNE VAR 

Projeler hazırlanırken bölgeler çok önemlidir. Bazı projeler yapılır karşılığını alamazsınız. Ama bazıları tam isabet olur.. İşte örneği… Çıksorut semtinde bir kültür hazinesi var şimdi.. Adını Gaziantep için çok büyük bir değer olan MÜTERCİM ASIM KÜTÜPHANESİ  koymuşlar.. 29 Ekim mahallesinde bulunan kütüphanenin önceki halini biliyorum tamamen varoş yapılıydı.. Rıdvan Fadıloğlu paranın gözünün yaşına bakmadan burayı İstimlak etmiş ve o bölgenin kaderini değiştirecek adımlar atmış..  1100 m2 üzerine kurulan ve 260 kişilik kapasitesi bulunan kütüphanenin 600 metrekarelik ana salonunda 180 kişiye hizmet veriliyor. Diğer yerlere grup çalışma odası, bilgisayar odası konumlandırılmış. En önemlisi ise 40 kişilik kafeteryasıyla birlikte yaklaşık 300 m2 sosyal alanlara sahip olması… 

ekran-resmi-2020-09-06-17.02.04-001.png

ÇAMLICA MAHALLESİNDE ATÖLYE CENNETİ 

Çıksoruttan çıkıp Çamlıca Mahallesine gidiyoruz.. Karşımıza yine bir bina çıkıyor ve BİLİM ŞEHİTKAMİL adı verilen bu binaya girdiğimde bu kez çok daha farklı bir teşebbüs ve hizmetle karşılaşıyorum.. “TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR TÜRKİYE HEDEFİYLE” hayata geçirilen Bilim Şehitkamil, bin metrekare üzerine konumlandırılmış. Daha adımımı atar atmaz buraya gelecek öğrencileri kıskanıyorum inanın.. Dahası böyle yatırımların ve hizmetlerin, hele hele ATÖLYE olarak kenar semtlerde fakir öğrencilerin ağırlıklı olduğu bölgelere yapılması beni çok duygulandırıyor.. 

 Fırsatını bulursanız gidin gezin derim. Çamlıtepe Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Bilim Şehitkamil isimli merkezin içerisinde; Deneyap Teknoloji Atölyesi, tasarım atölyesi, doğa bilimleri atölyesi, matematik atölyesi, astronomi atölyesi, teknoloji atölyesi, sergi salonu, amfi alanı, dinlenme salonu, idari birimler, mescit ve WC bulunuyor. Milli Eğitim işbirliğinde gerçekleşen bu hizmette, merkezde verilecek teorik eğitimin yanı sıra her türlü uygulamanın yapılabileceği imkanın altyapısı da bulunuyor.  

ekran-resmi-2020-09-06-17.02.09-001.png

NE MUTLU BURADA EĞİTİM GÖRECEK ÖĞRENCİLERE 

 

Dene yap yöntemi uygulanıyor burada. Tamamen doğru düzenleme olsun diye Yapı, T3 VAKFI’ndan görüş alınarak yapılmış.Sınıflar oluşturulmuş ve buraya sınavla öğrenci alınıyor  tabii.. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde “Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı” kapsamında 10 başlıkta teknoloji eğitimin verildiği ve takım çalışmalarının yapıldığı 36 ay süreli bir eğitim modeli uygulanıyor. Programın ilk 12 ayında “Tasarım ve Üretim”, “Robotik ve Kodlama” ve “Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti” eğitimleri veriliyor.  Uzmanlık dönemi olarak adlandırılan ikinci 12 ayda ise “İleri Robotik”, “Siber Güvenlik“, “Yapay Zekâ”, “Yazılım Teknolojileri ve Mobil Uygulama”, “'Havacılık ve Uzay teknolojileri”, “Enerji Teknolojileri” ve “Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi” eğitimlerinden, öğrencinin ilgilisi ve yeteneği doğrultusunda seçtiği 3 eğitim başlığı derinlemesine veriliyor. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından programın son 12 ayında öğrenciler uzmanlık alanlarına göre oluşturulan takımlar mentorler eşliğinde ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanıyor. 

ekran-resmi-2020-09-06-17.01.46.png

FADILOĞLU: 5 ADET BİLİM ATÖLYEMİZ OLACAK 

 

Bu inanılmaz bir teşebbüs, kutlarım sizleri diyorum Rıdvan Fadıloğlu ile Murat Özgüler’e.. Rıdvan bey, hakikaten gurur duyulacak eseriyle ilgili olarak şunları dile getiriyor: 

 “Bilim Şehitkamil bünyesinde 5 adet bilim atölyesi olacak: Astronomi ve Havacılık, Doğa Bilimleri, Matematik, Teknoloji, Tasarım. Atölye eğitimleri tüm öğrencilerin aktif şekilde eğitim sürecine dâhil olduğu uygulamalı ders içeriklerini kapsıyor. Atölyelerde robotik kodlamadan geometriye, böceklerden origamiye, hava taşıtlarından uzayın derinliklerine kadar uzanan çeşitli eğitimler sunuluyor.   Öğrencilerin 5 farklı temada eğitim alarak olabildiğince farklı alanları deneyimlemesi, kendi yetenek ve ilgi alanını keşfetmesine uygun bir zemin hazırlıyor.  

  En önemlisi burada sınav olmadan sadece kayıt yaptırarak herkes eğitim alabilir.   

Burası Devlet ve özel okul öğrencilerine hitap edecek. Okul grubu olarak ya da bireysel olarak katılım mümkün.  Okul döneminde hafta içi devlet ve özel okullara yönelik grup gezileri planlaması yapılıyor. Okulda işlenen dersleri atölye ortamında deneyler ve uygulamalı etkinliklerle pratiğe dökme imkanı buluyor.  Bireysel olarak katılmak isteyen öğrenciler hafta sonu veya sömestr/yaz tatillerinde özel hazırladığımız eğitim paketlerinden dilediğine kayıt oluşturarak eğitimlerden faydalanabiliyor. Bireysel eğitimlerde 5 saat, 15 saat veya 25 saat gibi farklı süre seçenekleri bulunuyor. Eğitim içerikleri dönemsel olarak yenileniyor ve öğrenciler çok çeşitli alanları tanıma fırsatı buluyor.” 

Doğrusu çok etkilendiğim bu iki projeyi sizlerle paylaşıyor, çocuklarınız, akrabalarınız, yakınlarınız kim varsa onların geleceğini kurtarma adına, ŞEHİTMKAMİL BİLİM teknoloji atölyesinden faydalandırmaya bakın diyorum.. 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum